Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turyści coraz chętniej odwiedzają Podkarpacie. Jakie atrakcje mogą zobaczyć?

Grzegorz Lipiec [email protected]
Jezioro Tarnobrzeskie
Jezioro Tarnobrzeskie
Przybywa zagranicznych turystów odwiedzających nasz kraj. Także i Podkarpacie ma czym kusić. Wybór miejsc wypoczynku jest naprawdę duży, od Bieszczad po północną część regionu.

Jest co zobaczyć i pochwalić
Przybywa zagranicznych turystów odwiedzających nasz kraj. Także i Podkarpacie ma czym kusić. Wybór miejsc wypoczynku jest naprawdę duży, od Bieszczad po północną część regionu.

Choć turystycznym centrum województwa podkarpackiego są Bieszczady, to coraz więcej osób odwiedza także północną część regionu. Jest co zwiedzać i gdzie wypoczywać, bo można udać się w historyczną podróż po Zamku w Baranowie Sandomierskim, zobaczyć jak rozwijała się Stalowa Wola oraz odpocząć nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Turysta

Raport Głównego Urzędu Statystycznego mówi, że liczba turystów na Podkarpaciu wzrosła. Do naszego regionu rzadko jednak zaglądają turyści zagraniczni.

Wielu Polaków wybierając się na urlop postanowi zostać w kraju, gdzie największą popularnością cieszy się od lat nasze wybrzeże. Popularne są także Mazury czy Okuninka nad Jeziorem Białym oraz wyjazdy w Tatry i Sudety.
Coraz bardziej popularnym kierunkiem dla turystów jest także województwo podkarpackie. W 2013 roku było to 719 tysięcy osób, a w 2014 roku ponad 730 tysięcy, teraz już blisko 800 tysięcy. Największą popularnością cieszyły się hotele, z których usług skorzystało około 48,5 procent wszystkich turystów. W innych obiektach hotelowych zatrzymało się 12 procent, w ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych blisko 7 procent. Nasze województwo wciąż rzadko odwiedzają turyści z zagranicy - ponad 76,5 tysiąca, w skali całego kraju ten odsetek jest dwa razy większy.
Najbardziej atrakcyjnym regionem województwa są Bieszczady. W powiatach bieszczadzkim, krośnieńskim, leskim i sanockim zlokalizowanych jest 45 procent turystycznych obiektów noclegowych. W wymienionych powiatach, wśród działających 205 obiektów jest 20 hoteli, 17 ośrodków wczasowych, 10 ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych oraz 9 kempingów i pól biwakowych. Północna część regionu nie ma jeszcze aż tak dobrze przygotowanej bazy noclegowej dla turystów.

Z turystycznych obiektów noclegowych korzystały 343 osoby w przeliczeniu na 1000 mieszkańców województwa. Najwyższy wskaźnik występował w powiatach leskim (4577) oraz bieszczadzkim (1622), najniższy zaś w kolbuszowskim (24). Wskaźniki powiatów niżańskiego, stalowowolskiego, tarnobrzeskiego ziemskiego oraz tarnobrzeskiego grodzkiego są gorsze od regionu bieszczadzkiego. Najlepiej pod tym względem wygląda powiat tarnobrzeski ziemski (349 osób).

Perła regionu

Absolutnie najbardziej znanym i popularnym miejscem wśród turystów odwiedzających nasz region jest Baranów Sandomierski z prawdziwą perłą, jaką jest zamek wzniesiony pod koniec szesnastego wieku. Zamek w Baranowie Sandomierskim to światowej klasy zabytek, który od lat przyciąga zwiedzających, amatorów atrakcyjnego wypoczynku, jak i biznesmenów poszukujących ciekawego miejsca na zorganizowanie szkoleń, konferencji czy kameralnych spotkań. Na gości oprócz historycznych wnętrz, pięknej architektury, doskonałej kuchni czekają tu również stylowe, eleganckie apartamenty.

Nasza północ

Kilkanaście kilometrów od Baranowa Sandomierskiego leży Tarnobrzeg, gdzie coraz więcej dobrego dzieje się wokół Jeziora Tarnobrzeskiego. Nad jeziorem można korzystać z plaży, która rozciąga się na długości czterech kilometrów. Sam akwen rozciąga się na 500 hektarach, a długość linii brzegowej wynosi 10 tysięcy metrów. Głębokość maksymalna zbiornika to aż 42 metry, a woda należy do najwyższej klasy czystości. Według wyliczeń w ubiegłym sezonie wypoczywało tutaj ponad 400 tysięcy plażowiczów, a rekord to 25 tysięcy osób jednego dnia.

Wyznaczone zostały dwa miejsca do kąpieli, na terenie których nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Każde z nich ma długość 100 metrów i głębokość wody do 4 metrów. W ich pobliżu - na terenach trawiastych - są wyznaczone miejsca, w których można grillować. Jezioro jest otwarte dla plażowiczów od godziny 10 do 18. O bezpieczeństwo wypoczywających dba Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, a sezon rozpocznie się 27 czerwca. Od początku istnienia tego kąpieliska nie doszło tutaj żadnych tragicznych wydarzeń i oby ta statystyka została podtrzymana w tym roku.

W Tarnobrzegu warto jeszcze odwiedzić Zamek Dzikowski z kolekcją obrazów rodu Tarnowskich, a także zabytkowy kościół na osiedlu Miechocin oraz klasztor Ojców Dominikanów.

W Stalowej Woli na turystów czekają ciekawe ekspozycje w Muzeum Regionalnym. Odwiedzającym warto polecić zwłaszcza te dotyczące historii powstania miasta oraz potężnej huty w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Kontrastem do nowoczesnej zabudowy "hutniczego grodu" jest zabytkowa część miasta, czyli Rozwadów. W powiecie niżańskim warto wybrać się do flisackiego Ulanowa, odpocząć nad brzegiem Tanwi, a także skosztować regionalnych potraw, w tym między innymi powidła krzeszowskie.

Wreszcie graniczymy z Sandomierzem, który bije rekordy popularności wśród turystów.
Nasz region może też kusić turystów ogromną liczbą lokalnych potraw oraz produktów, które znajdują się na liście resortu rolnictwa. Ser żółty smażony podkarpacki, powidła krzeszowskie, kiełbasa pieczona po pysznicku. To tylko niektóre z ponad stu potraw regionalnych z Podkarpacia. Kulinarnie jesteśmy pod tym względem jednymi z lepszych w kraju. Warto zatem wybrać się na Podkarpacie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie