Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Belgijski lekarz weterynarii wstrząśnięty sprawą bizonów w Kurozwękach (zdjęcia)

Agnieszka Kuraś
Olivier Bertrand pracujący w 6 parkach narodowych w Belgii i od 20 lat opiekujący się stadami bizonów i żubrów na farmach w Belgii i Luksemburgu odwiedził Kurozwęki- z lewej strony na zdjęciu, po prawej Jan Marcin Popiel.
Olivier Bertrand pracujący w 6 parkach narodowych w Belgii i od 20 lat opiekujący się stadami bizonów i żubrów na farmach w Belgii i Luksemburgu odwiedził Kurozwęki- z lewej strony na zdjęciu, po prawej Jan Marcin Popiel. Agnieszka Kuraś
Na zaproszenie Marcina Popiela właściciela hodowli bizonów do Kurozwęk przyjechał lekarz weterynarii Olivier Bertrand pracujący w 6 parkach narodowych w Belgii i od 20 lat opiekujący się stadami bizonów na farmach w Belgii i Luksemburgu.
Belgijski weterynarz Olivier Bertrand w Kurozwękac

Belgijski lekarz weterynarii Olivier Bertrand w Kurozwękach

Olivier Bertrand był zaskoczony, według niego absurdalną i bezpodstawną decyzją Regionalnego i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wygaszaniu hodowli bizonów w Kurozwękach. Stwierdził on bowiem, że nie istnieją żadne naukowe przesłanki, by stado bizonów w Kurozwękach mogło zagrażać polskim żubrom. Zaznaczył także, że bizony w Kurozwękach są w bardzo dobrym stanie zdrowia, a ogrodzenie terenu, w którym przebywają nie daje najmniejszej możliwości ich ucieczki.

Urzędnicy w swojej decyzji, która jest wyrokiem dla bizoniej hodowli w Kurozwękach podali, że hodowla ta może zagrozić żubrom. Główny powód - łatwość krzyżowania się gatunków oraz możliwość przenoszenia groźnych dla żubrów pasożytów.

Olivier Bertrand uważa te argumenty za nieprawdziwe. Argumentację opiera na swojej obserwacji stada bizonów i żubrów, którymi zajmuje się w Belgii, a które oddalone są od siebie zaledwie o 35 kilometrów. Zaznaczył on, że dotychczas nie odnotował żadnego przypadku chorób i innych zagrożeń u żubrów, na które wpływ miałyby bizony.

Przypomnijmy: Marcin Popiel, właściciel Zespołu Pałacowego oraz stada bizonów w Kurozwękach odwołał się od decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten do czasu zbadania legalności decyzji urzędników wstrzymał ich decyzję o sterylizacji, kastrowaniu i zabijaniu młodych bizonów w Kurozwękach.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STASZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie