Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowieccy radni nie zgodzili się na utworzenie przez powiat gimnazjum

Anna Śledzińska
Radny prawicy Jerzy Wrona (z prawej) miał nie przyjął wyjaśnień wiceprezydent Marzeny Dębniak.
Radny prawicy Jerzy Wrona (z prawej) miał nie przyjął wyjaśnień wiceprezydent Marzeny Dębniak. Anna Śledzińska
Prezydent Ostrowca uznał, że powiatowa placówka zdestabilizuje sieć szkół

Rada Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim nie zgodziła się na to, by powiat utworzył publiczne gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących na ulicy Kilińskiego. Za tym pomysłem opowiedzieli się radni Prawa i Sprawiedliwości oraz radny Paweł Celebański.

Spore emocje towarzyszą w tej kadencji każdej dyskusji, w której władze Ostrowca i powiatu ostrowieckiego stoją po dwóch stronach barykady. Pomysł otwarcia gimnazjum przy liceum imienia Stanisława Staszica, zgłosił w kwietniu starosta ostrowiecki Zbigniew Duda, jako odpowiedź na reorganizację szkół podstawowych i gimnazjów podlegających prezydentowi Jarosławowi Górczyńskiemu. Zgodę musiałaby na to wyrazić Rada Miasta, jednak minęły aż dwa miesiące, zanim doszło do publicznej dyskusji.

Przypomnijmy, że w marcu zdecydowano o likwidacji trzech szkół podstawowych i gimnazjum. Likwidacji ulega między innymi "jedenastka" na ulicy Focha, a będące z nią w zespole gimnazjum numer 5 ma być przeniesione do Centrum Kształcenia Ustawicznego na ulicy Sandomierskiej.

- W tym czasie, kiedy my czekaliśmy na odpowiedź, prezydent zgodził się, by na ulicy Focha szkołę poprowadziło stowarzyszenie - zarzucił w czasie sesji starosta.

Chodzi o stowarzyszenie Przestrzeń Inicjatyw Społeczno - Kulturalnych, w którym do niedawna w zarządzie zasiadał radny miejski Kamil Stelmasik. Pytał o to na sesji radny Jerzy Wrona.

- Byłem jednym z założycieli tego stowarzyszenia - przyznał Kamil Stelmasik.

Obecnie już w zarządzie nie zasiada. Prezesem organizacji jest Katarzyna Cukierska.

- Mamy w tym momencie 101 uczniów zapisanych do powstającej szkoły. W tym tylko kilkunastu uczniów gimnazjum, reszta to szkoła podstawowa - poinformowała Katarzyna Cukierska. - To wystarczająca liczba, żeby z gimnazjum ruszyć, budować nową jakość, która przyniesie nam chętnych w kolejnych latach.

Wydział Edukacji Urzędu Miasta przedstawił radnym uchwałę o niewyrażeniu zgody na zawarcie porozumienia argumentując, że zdestabilizuje to sytuację placówek oświatowych. O to również radni Prawa i Sprawiedliwości mieli pretensje. Zdaniem Artura Głąba, była to wyraźna sugestia, jak rada powinna głosować. Radny Mariusz Łata z klubu radnych Jarosława Górczyńskiego stwierdził natomiast, że nie dziwi się powiatowi, że dba o własne interesy, a powołując gimnazjum próbuje walczyć z niżem demograficznym.

Odpowiedzialna za oświatę wiceprezydent Marzena Dębniak wyjaśniała, że gmina nie mogła przeciwstawić się stworzeniu przez stowarzyszenie niepublicznej szkoły.

Dodała, że placówka będzie podlegała szczególnym kontrolom zarówno gminy, jak i kuratorium, a po roku, jeśli nie spełni wymagań, nie otrzyma już pomocy samorządu.

W głosowaniu inicjatywa powiatu przepadła głosami koalicyjnych radnych.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OSTROWIECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie