Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykle dokładne i bezpieczne badania prenatalne z krwi dostępne w Kielcach

(LB)
-  Niewątpliwą zaletą badań prenatalnych w postaci testu Harmony jest bardzo duża dokładność, a przy tym bezpieczeństwo - zapewnia doktor Michał Jarosiński.
- Niewątpliwą zaletą badań prenatalnych w postaci testu Harmony jest bardzo duża dokładność, a przy tym bezpieczeństwo - zapewnia doktor Michał Jarosiński. archiwum
Alternatywa dla ryzykownej amniopunkcji i mniej precyzyjnych badań nieinwazyjnych - do wykonania testu Harmony potrzeba jedynie 20 mililitrów krwi przyszłej mamy, a dokładność wyniku sięga 99,9 procent.

- Niewątpliwą zaletą badań prenatalnych w postaci testu Harmony jest bardzo duża dokładność, a przy tym bezpieczeństwo. Na 99,9 procent określają prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka zespołu Downa. Jest to wynik zbliżony do wyniku, jaki daje amniopunkcja. Jednak amniopunkcja, czyli pobieranie płynu owodniowego poprzez nakłucie brzucha, jest badaniem inwazyjnym, niesie ze sobą ryzyko powikłań, a nawet utraty ciąży - mówi ginekolog Michał Jarosiński, który test Harmony oferuje w swoim gabinecie przy ulicy Wojska Polskiego 65a w Kielcach oraz w Centrum Medycyny Intymnej Gemma przy ulicy Podklasztornej 120/2.

Kilka kropel krwi
W teście Harmony wykorzystuje się próbkę krwi ciężarnej kobiety, bowiem znajduje się w niej niewielka ilość DNA płodu. Harmony jest badaniem pozwalającym na wyizolowanie i analizę tego DNA i określenie na tej podstawie z bardzo dużą dokładnością ryzyka wystąpienia zespołu Downa, Edwardsa i Patau. - Na życzenie pacjentki laboratorium może również przeprowadzić analizę chromosomów X oraz Y, czyli już na tak wczesnym etapie ciąży określić płeć dziecka, a także prawdopodobieństwo kilku kolejnych zespołów genetycznych związanych z nieprawidłową ilością kopii tych chromosomów, na przykład zespołu Turnera czy zespołu Klinefeltera - tłumaczy doktor Jarosiński.

Badanie za oceanem
Test Harmony można wykonać już we wczesnej ciąży - po ukończeniu 10. tygodnia. Do tego czasu ilość DNA dziecka we krwi matki jest zbyt mała.

Krew pobierana jest w gabinecie lekarskim, a próbka jest pakowana w specjalne ochronne opakowanie i wysyłana do analizy w laboratorium Harmony w Stanach Zjednoczonych. - Jedynie dwa laboratoria na świecie wykonują tego typu analizy. Drugim jest placówka w Szanghaju, my jednak współpracujemy z tym kalifornijskim - mówi doktor Michał Jarosiński.
Wynik badania jest dostępny już po 7 - 10 dniach roboczych od pobrania i jest przygotowany w języku polskim.

Testowi mogą się poddać niemal wszystkie ciężarne. - Nie powinien być wykonywany jedynie w przypadku ciąż mnogich liczniejszych niż bliźniacze. Przeciwskazaniem do wykonania testu jest też transfuzja krwi przeprowadzona w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub przeszczep narządu - podkreśla lekarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie