Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa dworcowa ruina na osiedlu Rozwadów w Stalowej Woli może odzyskać blask

Zdzisław Surowaniec
Orkiestra podwórkowa na kolejarskie święrto była jedynym kolorowym elementem obskurnego dworca kolejowego.
Orkiestra podwórkowa na kolejarskie święrto była jedynym kolorowym elementem obskurnego dworca kolejowego. Zdzisław Surowaniec
Miasto chciałoby przejąć od kolejarzy zrujnowany dworzec kolejowy na osiedlu Rozwadów za darmo, albo za złotówkę. Jak na ostatniej sesji powiedział prezydent Lucjusz Nadbereżny, najlepiej by było połączyć dwa zadania w jedno, czyli rewitalizację rozwadowskiego rynku i dworca kolejowego.

ZOBACZ także:
Oberwał się sufit na dworcu Warszawa Wschodnia

(dostawca: tvnwarszawa.pl/x-news)

Jak stwierdził prezydent odnowiony zabytkowy, rozwadowski dworzec miałby być siedzibą dla biznesu i administracji. - Bo Rozwadów musi się rozwijać, nie może stać się skansenem - uważa prezydent.

Na rewitalizację rynku i przywrócenie świetności dworcowi potrzeba szacunkowo 32 miliony złotych. O tyle miasto wystąpi o unijne wsparcie z nowego rozdania. Do pokonania będzie spełnienie wymogów konkursu i oceny miejskiego projektu. - Składamy plan na maksymalna kwotę - zapowiedział prezydent.

Dworzec popada w ruinę od dawna. W 2007 roku Polskie Koleje Państwowe miały wydać 120 tysięcy złotych na wymianę pokrycia dachowego dworca, odnowienie elewacji, naprawę obróbek blacharskich i rynien oraz wymianę zniszczonej stolarki okiennej i drzwiowej. Inwestycja nie została zrealizowana ze względu na brak środków. Zapowiadane kolejne remonty nie odbyły się, choć podobno był już na liście dworców przeznaczonych do generalnego remontu. Tymczasem nie dojeżdża tu nawet pociąg z Warszawy i podróżni wysiadają na przystanku w Pilchowie, niemal w szczerym polu, skąd jest problem z dojazdem do miasta.

Dworzec kolejowy w Rozwadowie od lat niszczeje. Od czerwca 2012 roku jest właściwie nieużytkowany, ponieważ zamknięto w nim kasy. Nieczynna jest też zdewastowana poczekalnia. Z budynku, a dokładniej jego niewielkiej części korzystają tylko służby PKP.Polskie Koleje Państwowe planują sprzedaż dworca w najbliższym czasie. - Chcemy sprzedać budynek dworca, ale wcześniej konieczne jest przeprowadzenie podziałów geodezyjnych, które już zaplanowaliśmy - powiedziała przed rokiem Katarzyna Grzduk, specjalista z Biura Prasowego PKP S.A.

Początki dworca kolejowego w Rozwadowie sięgają 1886 roku, kiedy do tego galicyjskiego miasteczka przybył pierwszy parowóz. W tym czasie wybudowano także budynki dworcowe wraz z zapleczem, które zachowały się do dzisiaj. Ale też są w fatalnym stanie i mają być rozebrane. Węzeł kolejowy Stalowa Wola - Rozwadów zaliczany jest do największych w Polsce południowo-wschodniej. Z uwagi na zanikający ruch pasażersko-towarowy budynki dworcowe wiele straciły ze swej świetności galicyjskiego dworca kolejowego.

Z powodu planów rewitalizacji Rozwadowa, na razie na półkę trafiły zamiary odnowy podworskiego parku w Charzewicach. Za to odnowiony ma być dawny budynek po sądzie, który przejęło muzeum oraz budynek dawnego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie