Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy projekt w kazimierskim liceum. Uczniowie "Skłodowskiej" odkryli ciemną stronę Internetu

Adam Ligiecki [email protected]
Daria Baranowska i Hubert Król reprezentowali "Skłodowską” w Warszawie. Razem z opiekunem Barbarą Litwiniuk przygotowali także konkurs na plakat.
Daria Baranowska i Hubert Król reprezentowali "Skłodowską” w Warszawie. Razem z opiekunem Barbarą Litwiniuk przygotowali także konkurs na plakat. Archiwum Prywatne
W miniony piątek zakończył się rok szkolny. Dla uczniów kazimierskiego Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Curie-Skłodowskiej dzień ten stanowił zwieńczenie programu "Nienawiść. Jestem Przeciw".
Grupa „II” - to właśnie oni realizowali program „Nienawiść. Jestem Przeciw” w Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy
Grupa „II” - to właśnie oni realizowali program „Nienawiść. Jestem Przeciw” w Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy. Archiwum Prywatne

Grupa "II" - to właśnie oni realizowali program "Nienawiść. Jestem Przeciw" w Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy.
(fot. Archiwum Prywatne )

To międzynarodowy projekt realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, we współpracy z Europejskim Centrum Wergelanda w Norwegii. W "Skłodowskiej" trwał od kwietnia 2014 roku.

Liderzy z grupy "II"

Kampanię pod hasłem "Przeciw nienawiści" realizowała grupa "II". Tworzyła ją ósemka liderów, uczniów liceum: Daria Baranowska, Katarzyna Bawoł, Daria Bochen, Aleksandra Garbacz, Jagoda Szumilas, Agnieszka Wąs, Wiktoria Wolska, Hubert Król.

- Projekt, skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, dotyczył szeroko rozumianego przeciwdziałania mowie nienawiści. Jego celem była chęć pokazania młodym ludziom, czym jest mowa nienawiści, "uzbrojenie" w narzędzia do jej przeciwdziałania. A przede wszystkim zachęcenie do refleksji - mówi Barbara Litwiniuk, szkolny koordynator programu w "Skłodowskiej".

Uczniowie kazimierskiego liceum próbowali znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Jak mowa nienawiści wpływa na tych, przeciwko którym jest skierowana? Jakie niesie zagrożenia? Co ja, jako użytkownik Internetu, mogę zrobić, by się jej przeciwstawić? Jak pisać i mówić, by nie szerzyć nienawiści, nie dyskryminować innych?

Wirtualne lekcje, szkolenia

Program "Nienawiść. Jestem Przeciw" realizowany był w "Skłodowskiej" od kwietnia 2014 roku. Najpierw przyjmowano zgłoszenia - przez formularz internetowy. Jesienią ruszyły szkolenia dla liderów (nauczycieli i uczniów) w Warszawie oraz kurs e-coachingowy dla zespołów uczniowskich.

W harmonogramie drugiej odsłony znalazły się między innymi: wirtualne lekcje z ekspertem dla szkół z Polski i Norwegii, szkolenia antydyskryminacyjne. Uczniowskie kampanie społeczne przeciwko mowie nienawiści realizowane były w systemie online i offline; aż do wakacji.

Liderzy kazimierskiej grupy "II" ukończyli trzymiesięczny kurs internetowy. Pierwszym działaniem w szkole było przeprowadzenie ankiety wśród uczniów, a następnie odbyła się dyskusja na temat jej wyników.
Potem - konkurs na plakat "Nienawiść. Jestem przeciw" plus akcja informacyjna - jak bronić się przed mową nienawiści w Internecie. Na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka ścienna, do tego lekcje wychowawcze na temat mowy nienawiści.

Wysokie oceny

W pierwszym etapie programu wzięło udział 30 grup uczniowskich - w tym 26 zespołów z Polski i cztery z Norwegii. Liceum Ogólnokształcące z Kazimierzy Wielkiej świetnie odnalazło się w międzynarodowym towarzystwie.
Jako jedna z 16 szkół w Polsce zostało zaproszone na dwudniową konferencję, w drugiej połowie czerwca, podsumowującą realizację programu. - Nasze działania zostały wysoko ocenione przez ekspertów. Otrzymaliśmy dyplom gratulacyjny - podkreśla z dumą Barbara Litwiniuk.

- Udział w kursie internetowym, warsztatach antydyskryminacyjnych, webinariach, festiwalach wirtualnych przygotował nas do stworzenia własnych kampanii. Podobnie jak grupy szkół z całej Polski prowadziliśmy kampanie przeciwko mowie nienawiści. Zarówno w Internecie, jak w szkole i środowisku lokalnym - podsumowują realizację programu Daria Baranowska i Hubert Król, którzy jako przedstawiciele grupy "II" uczestniczyli w konferencji w Warszawie.

Wielka siła rażenia

Internet, media społecznościowe - dają nam dzisiaj prawie nieograniczone możliwości tworzenia i wymiany treści. To bardzo dobrze. Ale jest też druga strona medalu. Ta "brunatna", a zna ją każdy, kto choć raz przeglądał wpisy i komentarze internautów pod artykułami, filmami w sieci.

- To właśnie mowa nienawiści. Fala hejtu, która rani, obraża i wyśmiewa; karmi się uprzedzeniami. Dopiero tu, w anonimowej przestrzeni Internetu, ujawnia się prawdziwa skala i siła rażenia nietolerancji - ubolewa Barbara Litwiniuk.

Mowa nienawiści dotyka też uczniów; w coraz szerszym zakresie. Dlatego program - jak ten, realizowany przez kazimierskie liceum - ma wartość trudną do przecenienia.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie