Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opalać się trzeba umieć. Ważne, by nie dopuścić do oparzeń

Redakcja
Dermatolog, lekarz medycy estetycznej Maria Pyzio-Gutkowska.
Dermatolog, lekarz medycy estetycznej Maria Pyzio-Gutkowska. Łukasz Zarzycki
O tym, jak zdrowo i bezpiecznie opalać się rozmawiamy z dermatologiem Marią Pyzio-Gutkowską

Izabela Mortas: Pani Doktor, może na początku ustalmy: słońce - nasz sprzymierzeniec czy wróg?

Maria Pyzio-Gutkowska: Słońce jest i sprzymierzeńcem, i wrogiem. Pozytywnie wpływa w zakresie produkcji witaminy D3 i endorfin - hormonów szczęścia, które wpływają dobrze na nasz humor. Jeśli chodzi o skórę, to w niektórych chorobach pomaga, ale jest jednocześnie zdecydowanym wrogiem młodego wyglądu. Intensywne opalanie prowadzi do intensywniejszego starzenia się, czasem są to zmiany nieodwracalne. Może także poważnie uszkadzać skórę, powodując powstawanie nowotworów skóry, może uaktywnić najgroźniejszy z nich - czerniaka.

Dlatego tak ważne jest bezpieczne opalanie...Co to dokładnie znaczy?

Przede wszystkim - bez oparzeń. To podstawowa zasada. Powinniśmy opalać się o określonych porach dnia - między 9 a 11, 16 a 18 z ochroną skóry i w ruchu, stopniowo. Ważne, żeby nie pokazywać się od razu na pełnym słońcu, bo wtedy bardzo łatwo o oparzenia. W ogóle opalać nie powinny się dzieci do lat dwóch, osoby starsze oraz przyjmujące leki, a także kobiety w ciąży. Wskazane jest przebywanie w półcieniu, dlatego że nie ma wtedy bezpośredniego działania na skórę słońca, które parzy.

Jeśli ktoś jednak jest na wakacjach i chcąc nie chcąc będzie wypoczywał na plaży w godzinach najintensywniejszego słońca... Jak się chronić?

Krem z filtrem i szukać cienia. Nie wyobrażam sobie bycie nam Morzem Śródziemnym i pokazywanie się na światło słoneczne w samo południe. Można nie tylko poparzyć skórę, lecz także dostać udaru słonecznego. W Polsce nie powinno się w tych godzinach opalać, a co dopiero w egzotycznych, gorących klimatach... Przecież po to właśnie mieszkańcy takich regionów wymyślili sjestę - by nie wystawiać się na słońce w godzinach największego promieniowania.

Przed wystawieniem skóry na słońce warto iść do solarium. Prawda czy mit?

Dermatologia jest zdecydowaną przeciwniczką solarium. Ono bardziej uszkadza skórę, niż naturalne słońce, ponieważ natężęnie promieniowania jest w nim większe.

Czyli kompletny sprzeciw?

Można, ale pod pewnymi warunkami. Oto przykład: u nas pogoda nas nie rozpieszcza, a wyjeżdżamy na południe Europy. Solarium możemy zastosować profilaktycznie tak, aby skóra zaczęła produkować barwnik, który chroni nas przed oparzeniem. Wystarczą dosłownie jedna,dwie wizyty w solarium w niewielkim natężeniu. Takie rozwiązanie jest dobre tylko w przypadku osób z bardzo bladą skórą. Opalanie się "na czekoladkę" w solarium nie wchodzi w grę.

Opalanie z makijażem - czy to nie szkodzi cerze?

Może szkodzić w przypadku kiepskiej jakości kosmetyków. Makijaż nie chroni nas przed promieniowaniem słonecznym w ogóle. Ponadto, osoby, które mają problematyczną cerę nie powinny w ogóle się opalac, jeśli już, to tylko i wyłącznie z filtrami. W tej chwili na rynku są dostępne kremy z filtrem i pudrem, czyli takie trzy w jednym. Są one przeznaczone do cer problemowych, naczynkowych, trądzikowych - oferta jest naprawdę bogata i każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Warto to wykorzystać. Właściwie przez cały rok powinniśmy stosować filtry na twarz, a takie kremy z dodatkowymi funkcjami są wygodnym i szybkim rozwiązaniem.

Wiele mówi się o doborze filtrów do fototypu. W jaki sposób to zrobić?

Fototyp można mniej więcej określić samemu. Występuje ich 6, w Polsce od I do III. Osoby z fototypem I opalają się od razu na czerwono, u osób z II po pobycie na słońcu pół godziny pojawia się zaczerwienienie, osoby z fototypem III od razu brązowieją. Fototyp łatwo też określić po wyglądzie, na przykład osoby z białą skórą, blond włosami, piegami to fototyp I. Co do filtrów - Ci, którzy mają jasną karnację na początku powinni zdecydować się na ochronę z faktorem 30-50.Osobom o ciemniejszej karnacji powinny wystarczyć 20-30. Bez względu na fototyp skóry, radziłabym wszystkim stosować najwyższe filtry na twarz po to, by cera szybko się nie zestarzała.

Na co zwrócić uwagę, kupując kosmetyki do opalania?

Warto spojrzeć na etykietę. Dobre preparaty do opalania to te, które chronią nas przed promieniowaniem UVA , UVB i podczerwienią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie