Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W upały nie zapominajcie o zwierzętach! Jak im pomóc?

Lidia Cichocka
Janusz Wojewoda ze schroniska dla zwierząt w Kielcach dba o to, by psy zawsze miały miskę z wodą.
Janusz Wojewoda ze schroniska dla zwierząt w Kielcach dba o to, by psy zawsze miały miskę z wodą. ALEKSANDER PIEKARSKI
Anna Studzińska z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami otrzymuje sporo telefonów z informacjami o zwierzętach trzymanych na słońcu, bez dostępu do wody.

- Z jednej strony dobrze, że ludzie reagują, ale z drugiej trudno pojąć, że człowiek zapomina o zwierzakach, a w takie upały to szczególnie ważne - mówi Studzińska. - Największy problem to psy trzymane na łańcuchach przy budach. Wczoraj interweniowałam w sprawie psów z Huciska w gminie Stąporków. Zdzisława Adamczyk z Urzędu Gminy osobiście pojechała na miejsce. Psy były zadbane, jednak rzeczywiście nie mają się gdzie schować przed słońcem. Właściciel obiecał, że spuści je z łańcucha, by mogły się ruszyć dalej od budy.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami stara się uświadamiać wszystkim jak ważne jest zapewnienie zwierzętom dostępu do wody. - Dotyczy to nie tylko psów, ale także kotów czy ptaków - dodaje Studzińska. - Im także trzeba wystawić miskę z wodą i uzupełniać ją codziennie.

Na pomaganie zwierzętom w czasie upałów zwraca uwagę także lekarz weterynarii Karolina Siedlecka. - Przy tak wysokiej temperaturze zwierzę musi mieć dostęp do wody i do cienia - mówi lekarka i przypomina, że do jej gabinetu trafił trzymany w domu shihtzu z udarem słonecznym, zaszkodziła mu wysoka temperatura.

Do wystąpienie udaru cieplnego dochodzi zwykle latem podczas dużych upałów przy znacznej wilgotności powietrza lub przy bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne.

Nie wszyscy właściciele zdają sobie sprawę z tego, że ich psiaki chłodzą się jedynie poprzez intensywne zianie. Nie mają możliwości oddawania nadmiaru ciepła wraz z potem, tak jak to robią ludzie. Temperatura ciała psa mieści się w granicy 37,7-39,2 stopni, a u kota 38-39 stopni. Gdy dojdzie do hipertermii, temperatura osiąga ponad 41 stopni! Grozi to ustaniem funkcji układów ważnych dla życia - układu krążenia i oddechowego, co w efekcie prowadzić może do śmierci.

Lekarka przypomina też o tym, by nie zostawiać zwierząt w zamkniętych samochodach, które błyskawicznie, w ciągu kilku minut nagrzewają się zmieniając w piekarnik. - Gdybyśmy zauważyli zamkniętego w samochodzie psa czy kota, możemy wybić szybę i wezwać policję - prawo na to pozwala - przypomina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie