Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorąco na budowie ulicy Przemysłowej w Stalowej Woli

Redakcja
Przy przebudowie zdewastowanej ulicy Przemysłowej praca prowadzona jest nawet przy tropikalnym słońcu.
Przy przebudowie zdewastowanej ulicy Przemysłowej praca prowadzona jest nawet przy tropikalnym słońcu. Zdzisław Surowaniec
Nawet spiekota nie wstrzymuje prac przy przebudowie ulicy Przemysłowej, jednej z najbardziej zdewastowanych w Stalowej Woli.

Nawet przy tropikalnym słońcu nie są przerywane prace przy przebudowie ulicy Przemysłowej. - Bo biegną terminy i jest harmonogram prac - usłyszeliśmy w Wydziale Inwestycji i Mienia Powiatu.

Praca przy przebudowie ulicy jest trudna nie tylko ze względu na piekielny upał. Podłoże jest tu piaszczyste, przy takiej pogodzie kurzy się niemiłosiernie. Już są prowadzone prace na układaniu kanalizacji deszczowej na poboczu. Pracownikom dokucza żar, a kierowcom ograniczenia w ruchu. Na ulicy Przemysłowej tworzą się długie kolejki wolno sunących aut. Na czas robót obowiązuje tu ruch jednokierunkowy, jednym wąskim pasem ulicy. Wystarczy więc wolno sunąca ciężarówka i za nią wolno jedzie w skwarze ogon wielu aut. Szczęśliwi, którzy mają w aucie klimatyzację.

Prace prowadzone są na długości jednego kilometra, od skrzyżowania z ulicą Komisji Edukacji Narodowej do torów kolejowych, od których rozpoczyna się ulica Klasztorna. Potrwają jeszcze długo, bo do listopada. Prowadzone są roboty związane z budową infrastruktury podziemnej, to jest kanalizacji deszczowej, jak również przebudową pozostałych istniejących urządzeń infrastruktury podziemnej, wymagają zajęcia lewego pasa jezdni. Na skrzyżowaniu ulic Niezłomnych i Przemysłowej powstanie rondo. Kanalizacja deszczowa sprawi, że nareszcie ustanie problem zbierania się wody podczas dużych opadów i powstawania olbrzymiej kałuży, która zagrażała zalaniem siedziby firm handlowych, jakie są przy ulicy Niezłomnych.

Umowę z wykonawcami starosta oraz wicestarosta podpisali 17 marca. Wykonawcą inwestycji wyłonionym w przetargu jest konsorcjum firm PBI Infrastruktura, PBI Wytwórnia Mas Bitumicznych oraz PBI Sprzęt. Koszt zadania to 7,2 miliona złotych, z czego 3 miliony złotych stanowi dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tak zwane schetynówki. Pozostałą część - zgodnie z porozumieniem, pokryją stalowowolskie samorządy: powiat sfinansuje koszty związane z budową drogi, a miasto zapłaci za prace związane z jej odwodnieniem.

W ramach narodowego programu przebudowy dróg lokalnych Stalowa Wola dostała 3 miliony złotych, czyli maksymalną kwotę na rozbudowę drogi Przemysłowej. Wojewoda dała także 2 mln 55 tysięcy złotych na budowę drugiego etapu ulicy Przemysłowej Bocznej. To własność miasta.

W tej chwili asfaltowana droga kończy się na polnej drodze przy tak zwanych kaczych dołach. Pociągnięcie drogi umożliwi dojazd do osiedla Piaski, gdzie teraz prowadzi tylko jedna droga od strony klasztoru, co w razie jakiejś katastrofy utrudniłoby ratunek przez wymagający remontu wiadukt nad torami. Miasto dołoży do schetynówki drugie tyle, więc wymaga to pewnego wysiłku finansowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie