Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże opóźnienia na budowach przystanków w Kielcach. Najgorsze dopiero przed kierowcami

Agata Kowalczyk
Łukasz Zarzycki
Firma modernizująca przystanki zasypuje Miejski Zarząd Dróg w Kielcach korespondencją, a wśród niej są listy dotyczące przedłużenia umowy. Już wiadomo, że duże i średnie przystanki będą budowane dłużej o ponad dwa miesiące.

ZOBACZ także:
Kolejny absurd przy budowie przystanków w Kielcach? Najpierw asfalt położyli, za kilka dni… zerwali

- Przy żadnej inwestycji nie dostawaliśmy tyle listów, co przy modernizacji przystanków, nawet przy budowie węzła Żelazna, wielokrotnie większej - przyznaje Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg. - Jesteśmy dosłownie zasypywani pismami, codziennie przychodzi ich po kilka lub kilkanaście, w różnych sprawach. Wśród nich są wnioski i zapowiedzi przedłużenia robót.

Przebudowa przystanków powinna się zakończyć do września, ale na pewno ten termin nie zostanie dotrzymany. - Zaraz po rozpoczęciu prac wykonawca złożył wniosek o przedłużenie umowy o 78 dni, ponieważ nie mógł wejść w terminie na plac budowy. Było to spowodowane kontrolami przetargu, które prowadził Urząd Zamówień Publicznych. Ten argument musieliśmy uznać, więc umowa na duże i średnie przystanki została przedłużona do połowy października.

Wykonawca zapowiedział także opóźnienie remontu małych przystanków. - Nie złożył formalnego wniosku o przedłużenie umowy, ale zapowiedział już 68 dni zwłoki, a może być więcej - dodaje. - Wykonawca przytoczył wiele argumentów, między innymi wady w dokumentacji projektowej czy kolizje z podziemnymi mediami, o których nie wiedział. Te tłumaczenia są nie do przyjęcia. Teren w mieście jest gęsto uzbrojony, zawsze w trakcie prac ziemnych pojawią się niespodzianki i wykonawca powinien je uwzględnić planując prace. Nie widzimy powodów przedłużenia umowy na modernizację małych przystanków.

Modernizacja jest przewidziana na 81 przystankach, prace toczą się dopiero na 42. W ubiegłym tygodniu rozebrano wiaty przy ulicy Żytniej. To najtrudniejsza część kontraktu, ponieważ tędy kursuje ponad 50 linii autobusowych i części z nich trzeba było zmienić trasy.

Konieczne było przeniesienie przystanków na ulicę Ogrodową, gdzie nie ma zatok, wiec zatrzymujące się autobusy blokują ruch innym kierowcom. A to nie koniec utrudnień. Wielkim wyzwaniem będzie także modernizacja przystanku na alei IX Wieków Kielc, koło kościoła świętego Wojciecha. Te prace będą połączone z budową prawoskrętu w Kościuszki i ścieżki rowerowej. Drogowcy zdecydowali, że zamkną jedną jezdnię a ruch w obie strony będzie się odbywać drugą, tą od strony szpitala.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie