Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cierpisz na bezdech senny? Sprawdź do czego może prowadzić ta dolegliwość i jak ją leczyć

Redakcja
Chrapanie to przypadłość wielu osób. Czasem wystarczy, że tylko położymy się na plecach i już z naszego gardła zaczyna wydobywać się dźwięk, który może przeszkadzać osobom śpiącym w tym samym pomieszczeniu. Bywa, że intensywne chrapanie pojawia się po wypiciu kilku kieliszków wina czy po obfitej kolacji. U niektórych jednak może być oznaką czegoś znacznie groźniejszego - bezdechu sennego.

O tym, do czego może prowadzić ta dolegliwość i jak ją leczyć rozmawiamy z Konradem Krawczykiem, dyrektorem do spraw sprzedaży sprzętu medycznego Curative Medical w Polsce oraz Katarzyna Dziedzic z sieci sklepów medycznych Max Medical znajdujących się przy ulicach Karczówkowskiej 6 i Wojska Polskiego 1 w Kielcach.

Nieprzerwany sen jest podstawą pełnej relaksacji i odpoczynku oraz regeneracji organizmu, dlatego tak ważne jest to, aby nic nam go nie zakłócało. Gdy zasypiamy spada napięcie mięśni w naszym ciele, w tym także tych w obrębie gardła. To "wyluzowanie się" organizmu prowadzi czasem do zapadnięcia się tkanek podniebienia miękkiego i języka, co ogranicza swobodny przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe. Jeśli zostanie trochę przestrzeni, przepływające powietrze wprawi w drgania tkankę w gardle, co skutkuje tym, że zaczynamy chrapać. Zjawisko to nie jest jednak dobre, bo ogranicza przepływ powietrza i utrudnia swobodne oddychanie.

Zwróć uwagę na to, czy chrapiesz

Chrapanie często jest objawem obturacyjnego bezdechu sennego (OBS), którego nie powinno się lekceważyć.

- To poważna dolegliwość, podczas której dochodzi do zablokowania dróg oddechowych przez zapadający się język i podniebienie miękkie. Taka sytuacja całkowicie uniemożliwia przepływ powietrza i oddychanie. Brak przepływu powietrza powoduje wzmożony wysiłek mięśni klatki piersiowej odpowiadających za ruchy oddechowe, a zwiększająca się ich aktywność prowadzi do wybudzeń i przerw we śnie. Choremu zdarza się obudzić w nocy, a przy tym być zlanym potem. Gdy zaśnie, cała sytuacja powtarza się nawet kilkadziesiąt razy w ciągu nocy - wyjaśniają Konrad Krawczyk i Katarzyna Dziedzic.

Chrapanie to nie jedyny objaw bezdechu sennego. Niespokojny sen, częste pocenie się i oddawanie moczu - to również powinno zaniepokoić. Ponadto, jeśli w ciągu dnia występują częste bóle głowy, osłabienie pamięci i problemy z koncentracją, mimowolne zasypianie, uczucie niewyspania mimo długiego okresu snu oraz rozdrażnienie - warto sprawdzić, czy to nie z powodu bezdechu sennego właśnie. U mężczyzn ta dolegliwość może się też objawiać zmniejszoną potencją.

Gdy masz predyspozycje lub złe nawyki

Dlaczego bezdech senny jest tak niebezpieczny? Z powodu braku przepływu powietrza spada ilość tlenu dostarczanego do płuc, a tym samym spada wysycenie krwi tlenem, co prowadzi między innymi do niedotlenienia narządów wewnętrznych, ale skutki mogą być jeszcze poważniejsze.

- Występujący i nieleczony przez długi czas prowadzi także do problemów kardiologicznych, na przykład nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, a także udaru mózgu oraz zaburzeń metabolicznych i mentalnych. Długotrwałe niedotlenienie mózgu w czasie snu zmniejsza bowiem możliwości intelektualne - mówią specjaliści.

Bezdech senny ma różne przyczyny. Wiele związanych jest z niezdrowym trybem życia. Cierpią na niego osoby z nadwagą i te, które piją alkohol (szczególnie przed snem) i jedzą obfite posiłki wieczorem. Bezdech mogą wywoływać też pewne uwarunkowania - nieprawidłowa budowa dróg oddechowych, w tym krzywa przegroda nosowa, polipy czy większe niż zwykle zwiotczenie tkanek miękkich w podniebieniu. Wpływ może mieć też wiek - prawdopodobieństwo występowania wzrasta u osób zażywających leki nasenne oraz mężczyzn powyżej 40 roku życia.

Pomoże specjalna aparatura

Osoby, które podejrzewają u siebie bezdech senny, powinny zgłosić się do lekarza rodzinnego, który skieruje do szpitala na badanie snu.

- Jest to skomplikowane badanie, które można jednak przeprowadzić w ciągu jednej nocy. Po jego wykonaniu, lekarz jest w stanie stwierdzić intensywność występowania bezdechu i zalecić odpowiednie leczenie - mówi Katarzyna Dziedzic. - W dzisiejszych czasach najbardziej rozpowszechnionym sposobem leczenia bezdechu sennego jest zastosowanie protezy powietrznej CPAP składającej się z aparatu, maski i węża łączącego części. Aparat dostarcza choremu strumień powietrza pod dodatnim ciśnieniem, przez co zapobiega zapadaniu i blokowaniu się dróg oddechowych. Umożliwia tym samym swobodne oddychanie w czasie snu - dodaje Konrad Krawczyk.

Dla wielu chorych, perspektywa spania przez całą noc z maską na twarzy, obok działającego aparatu pompującego powietrze, nie wydaje się zbyt przyjemna. Dzisiejsza medycyna i oferta sprzętu medycznego dają wiele możliwości dopasowania zestawu terapeutycznego do własnych wymagań.

- W tej chwili dostępne są zarówno aparaty stałociśnieniowe, jak i automatycznie dostosowujące odpowiednie ciśnienie terapeutyczne do potrzeb chorego. Szereg funkcji i akcesoriów, w jakie wyposażone są aparaty, poprawiają komfort użytkowania, przez co sprawiają, że działanie CPAP-u staje się po jakimś czasie niezauważalne - zapewniają eksperci.
Sprzęt jest dostępny w różnych rozmiarach i kolorach. Można dobierać maski według ich skuteczności, ale i według własnego gustu, kształtu i materiału wykonania. Proteza powietrzna jest także wyposażona w dodatkowe funkcje (na przykład ulga w czasie wydechu), jak i w akcesoria poprawiające komfort użytkowania (nawilżacz powietrza).

Czym kierować się przy zakupie sprzętu?

- Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie maski oraz wytłumaczenie choremu, jak działa i jak obsługuje się urządzenie. Lekarz sugeruje rodzaj i rozmiar maski zaleca pewne ustawienia aparatury, które nie powinny być zmieniane, jednak pozostaje kilka funkcji do dyspozycji chorego. Bardzo ważne jest to, aby zaopatrzyć się w urządzenie w zaufanym miejscu, gdzie można zasięgnąć dodatkowej porady, jak obchodzić się z protezą powietrzną. Nasz personel jest odpowiednio przeszkolony i gotowy służyć pomocą oraz wiedzą na miejscu, także już po zakupie urządzenia - mówi Katarzyna Dziedzic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie