Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Rzeczniów: unikalne nagrania radiowe z miejscowości

Piotr Kutkowski
Zdaniem Małgorzaty Szot - Wróblewskiej Rzeczniów może mieć dużą satysfakcję, ponieważ jest jedyną miejscowością na terenie powiatu lipskiego  - oprócz Płus,  w jakiej dokonano takich nagrań w latach 1950-54.
Zdaniem Małgorzaty Szot - Wróblewskiej Rzeczniów może mieć dużą satysfakcję, ponieważ jest jedyną miejscowością na terenie powiatu lipskiego - oprócz Płus, w jakiej dokonano takich nagrań w latach 1950-54. archiwum
W niedzielę podczas Festiwalu Promocji i Lansu w Rzeczniowie będzie można też usłyszeć o unikalnych nagraniach muzyki tradycyjnej zarejestrowanych w tej miejscowości w 1951 roku. Opowie o tym, jak i o swojej książce Małgorzata Szot - Wróblewska.

Autorka od lat zajmuje się historią różnych miejscowości na Powiślu.

- Pisząc książkę "Przez Sztukę do wieczności. Rzeczniów i Grabowiec, dzieje, ludzie, sztuka od XVI do XIX w." i badając z dużymi sukcesami historię Rzeczniowa, postanowiłam sprawdzić w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk czy i ta miejscowość nie posiada aż tak wiekowych fotografii wnętrza kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP - mówi - Przy okazji kwerend w zakresie dokumentacji sztuki i architektury okazało się, że Rzeczniów w IS PAN ma bogate zbiory, ale przede wszystkim są to zbiory fonograficzne w postaci niezwykle bogatej kolekcji nagrań muzyki tradycyjnej - ludowej. W Rzeczniowie 27-29 września 1951 r. na terenie ówczesnego powiatu iłżeckiego zarejestrowano ponad 300 nagrań muzyki ludowej. Nagrania te liczą już sobie 64 lata. Jest to niezwykle cenny materiał nie tylko dla badaczy, przede wszystkim etnomuzykologów, ale w tej chwili również dla potomków osób, które zostały na nich uwiecznione.

Zdaniem Małgorzaty Szot - Wróblewskiej Rzeczniów może mieć dużą satysfakcję, ponieważ jest jedyną miejscowością na terenie powiatu lipskiego - oprócz Płus, w jakiej dokonano takich nagrań w latach 1950-54.

- Zrealizowane 64 lata temu nagrania i możliwości techniczne ich odsłuchu, dają niesamowitą możliwość przeniesienia się w czasie do początku lat 50. i zapoznania się melodiami charakterystycznymi dla naszego terenu. Dla rodzin osób, które zostały uwiecznione na nagraniach, dodatkowo są lub dopiero staną się bardzo cenną pamiątką. Odczuwam dużą satysfakcję, że jako pierwsza zwróciłam uwagę na nagrania muzyki tradycyjnej z Rzeczniowa i podjęłam współpracę z IS PAN w celu ich zaprezentowania.

Cieszy mnie fakt, że moja książka "Przez Sztukę do wieczności. Rzeczniów i Grabowiec, dzieje, ludzie, sztuka od XVI do XIX w." odkrycie tożsamości fundatorki rzeczniowskiego kościoła były podstawą do powstania audycji Bohdana Gumowskiego, redaktora "Radia Kielce", prowadzącego cykl audycji "Moc Historii" - dodaje autorka książki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie