Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się obchody 71. rocznicy utworzenia Rzeczpospolitej Partyzanckiej

Adam Ligiecki [email protected]
Kwiaty u stóp tablicy pamiątkowej w kazimierskiej "jedynce" złożyli (od lewej): Władysław Ryba, Józef Belski, Andrzej Bienias.
Kwiaty u stóp tablicy pamiątkowej w kazimierskiej "jedynce" złożyli (od lewej): Władysław Ryba, Józef Belski, Andrzej Bienias. ZDZISŁAW KULIŚ
Przełom lipca i sierpnia to okres szczególny w historii regionu kazimierskiego. Obchodzimy kolejną rocznicę powstania Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej. Pierwszego skrawka wolnej Polski na tym terenie, wyzwolonego z jarzma okupacji w czasie II wojny światowej.
Okolicznościowe przemówienie przed kapliczką w Sielcu Kolonii wygłosił Henryk Pomykalski (z prawej - dyrektor Piotr Binkowski).
Okolicznościowe przemówienie przed kapliczką w Sielcu Kolonii wygłosił Henryk Pomykalski (z prawej - dyrektor Piotr Binkowski).

Okolicznościowe przemówienie przed kapliczką w Sielcu Kolonii wygłosił Henryk Pomykalski (z prawej - dyrektor Piotr Binkowski).

Rzeczpospolita Partyzancka istniała od 26 lipca do 10 sierpnia 1944 roku. Na obszarze około 1000 kilometrów kwadratowych - od Nowego Korczyna po Pińczów, od Opatowca do Proszowic. Była państewkiem małym, ale rządnym, z centrum administracyjnym w Kazimierzy Wielkiej.

Kazimierza - "jedynka"

I właśnie w stolicy powiatu rozpoczęły się obchody 71. rocznicy powstania Rzeczpospolitej Partyzanckiej. W tym roku była to skromna uroczystość.
Mszę świętą w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego odprawił ksiądz Jan Mularz, dziekan kazimierskiego dekanatu. Po nabożeństwie miało miejsce okolicznościowe spotkanie przed tablicą pamiątkową, wmurowaną przy wejściu głównym do Samorządowej Szkoły Podstawowej numer 1.
Oddano hołd bohaterom tamtych dni - żołnierzom, którzy walczyli o wolną Polskę z hitlerowskim okupantem. Kwiaty złożyli: wiceburmistrz Łukasz Maderak, dyrektor "jedynki" Monika Szaleniec, radny Robert Szaleniec. Także liderzy Koła Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej - przewodniczący Józef Belski, wiceprzewodniczący Andrzej Bienias, skarbnik Władysław Ryba.

Sielec - kapliczka

Bardziej uroczystą oprawę miało spotkanie przed kapliczką w Sielcu Kolonii. To miejsce pierwszego dużego starcia zbrojnego partyzantów z hitlerowcami; znajduje się tu również tablica pamiątkowa - ku czci poległych w walkach w okresie II wojny światowej.

Na spotkanie przybyły delegacje kazimierskiego Koła Stowarzyszenia Armii Krajowej oraz Stowarzyszenia Ziemi Pro-szowickiej Gniazdo. Polową mszę świętą celebrował ksiądz Marian Fatyga, proboszcz parafii Świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, który wygłosił także piękną homilię - z przesłaniem patriotycznym.

- 71 lat temu, tu, na tych polach rozegrała się krwawa bitwa - aby powstrzymać wroga. W walce z okupantem ginęli nasi znajomi, rodacy i krewni - mówił duchowny. - Dlatego spotykamy się co roku, pod tą kapliczką, aby podtrzymywać pamięć o nich.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Józef Belski, Piotr Binkowski - dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu, Henryk Pomy-kalski - regionalista i historyk z Proszowic, wiceburmistrz Skalbmierza Mirosław Magnes. Wartę zaciągnęły poczty sztandarowe, złożono kwiaty. Potem wszyscy zostali zaproszeni na kameralne spotkanie w parafialnej kawiarence Przystań w Skalbmierzu.

Najbardziej spektakularne uroczystości - jak co roku - odbędą się w Skalbmierzu, 5 sierpnia. To data szczególna: "dzień grozy, ognia i krwi". 5 sierpnia 1944 roku oddziały niemieckie i ukraińskie dokonały pacyfikacji Skalbmierza, tego dnia miała miejsce także krwawa bitwa o miasto.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie