Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę tarnobrzeżanie złożą hołd powstańcom z Warszawy

Grzegorz Lipiec [email protected]
W sobotę, 1 sierpnia, o godzinie 17 w całym Tarnobrzegu włączone zostaną na okres jednej minuty syreny alarmowe. Ich uruchomienie związane jest z symboliczną datą w polskim kalendarzu. W tym dniu cała Polska czci pamięć i oddaje hołd bohaterskim żołnierzom powstania warszawskiego oraz mieszkańcom stolicy poległym w czasie powstania. Syreny alarmowe zawyją także w Ba-ranowie Sandomierskim, Nowej Dębie oraz w Gorzycach.

- Dzień 1 sierpnia jest od wielu lat datą symboliczną w polskim kalendarzu. W tym dniu cała Polska czci pamięć i oddaje hołd bohaterskim żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego oraz mieszkańcom stolicy, poległym i zamordowanym w czasie powstania warszawskiego. Dźwięk syren stał się już nieodłącznym symbolem - mówi Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.
Miejskie uroczystości związane z 71. rocznicą obchodów wybuchu powstania warszawskiego odbywać się będą na cmentarzu Wojennym w Tarnobrzegu. Tam odbędą się główne uroczystości, podczas których: odśpiewany zostanie hymn narodowy, wystąpi Miejska Orkiestra Dęta, a także złożone zostaną okolicznościowe wiązanki.

Powstanie warszawskie było elementem Akcji Burza, która rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich na tereny dawnej Drugiej Rzeczpospolitej. Walka Armii Krajowej z Niemcami miała być dowodem, że Polacy nie złożyli broni. Sowieci byli jednak bezwzględni: w czasie walk z Niemcami korzystali ze wsparcia Armii Krajowej, następnie jednak polskie jednostki były rozbrajane, a żołnierze aresztowani bądź wcielani do jednostek podporządkowanych komunistom. Polska spod okupacji niemieckiej stopniowo dostawała się pod okupację sowiecką. Jedyną nadzieją na wsparcie polskich aspiracji do niepodległości było wołanie o pomoc do wolnego, demokratycznego świata. Wołanie, które popłynie z serca Polski, z jej stolicy - Warszawy. Powstanie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, było właśnie tym wołaniem, które pozostało bez odpowiedzi. Po 63 dniach ciężkich walk powstańcy musieli skapitulować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie