Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyprawka szkolna za darmo tylko dla najbiedniejszych

Beata Terczyńska
 W roku 2015/2016 podręczniki będą darmowe dla uczniów klasy pierwszej, drugiej i czwartej szkoły podstawowej i pierwszej gimnazjum. Za przybory szkolne rodzice muszą jednak zapłacić
W roku 2015/2016 podręczniki będą darmowe dla uczniów klasy pierwszej, drugiej i czwartej szkoły podstawowej i pierwszej gimnazjum. Za przybory szkolne rodzice muszą jednak zapłacić Krzysztof Kapica
W sklepach już rozpoczęło się zakupowe szaleństwo przed zbliżającym się nowym rokiem szkolnym. Niektórzy rodzice mogą liczyć na dofinansowanie, jednak muszą spełnić określone przepisami warunki

Także w tym roku prowadzony jest rządowy program "Wyprawka szkolna". Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że w kraju z pomocy skorzysta ok. 227 tys. uczniów, w tym ok. 105 tys. posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W regionie - około 10 tysięcy. W zależności od klasy, wysokość dofinansowania wynosi od 225 złotych do 450 złotych, a w przypadku zakupu podręczników do kształcenia specjalnego - nawet do 770 złotych.

- W tym roku pomoc kierowana jest do uczniów trzecich klas szkoły podstawowej i trzecich ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia - wylicza Mariola Kiełboń z podkar- packiego kuratorium oświaty. - Ponadto do uczniów, którzy kontynuują naukę według nowej podstawy programowej na poziomie klasy czwartej technikum, a także do uczniów niepełnosprawnych, m.in. sła- bowidzących, niesłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z nie- pełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, autyzmem.

MEN podaje, że dofinansowanie zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych przysługuje uczniom z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 574 złotych, ale też tym pochodzącym z rodzin niespełniających kryterium dochodowego. Tu ważna jest decyzja dyrektora szkoły, uwzględniająca warunki ekonomiczne i społeczne, na przykładciężką chorobę, wielodzietność, przemoc, alkoholizm, narkomanię w rodzinie. W przypadku uczniów niepełnosprawnych dochód nie gra roli. Wnioski o przyznanie pomocy składa się do dyrektora szkoły. Zwrot pieniędzy następuje po przedłożeniu dowodu zakupu lub oświadczenia o dokonanym zakupie.

Na wsparcie miejskiego ośrodka pomocy społecznej mogą liczyć rodziny w najtrudniejszej sytuacji finansowej mogą też liczyć. - Taką pomoc oferują tylko te gminy, które na to stać. Nie jest ona obligatoryjna - zaznacza Wojciech Nowak, kierownik sekcji realizacji świadczeń socjalnych w MOPS w Rzeszowie. - Od wielu lat przyznajemy zasiłki celowe na zakupy szkolne. Warunkiem jest dochód z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, który może wynieść maksymalnie 456 złotych netto na osobę w rodzinie. Wnioski już przyjmujemy. Nie ma wyznaczonej daty, do kiedy można je składać. Podejrzewam, że w sierpniu będzie ich najwięcej.

Kierownik szacuje, że pomocą obejmą około tysiąca dzieci. Zanim MOPS przyzna pieniądze, rodzinę odwiedza pracownik socjalny, by zobaczyć, czy faktycznie jest ona w potrzebie. - W tym roku zasiłek wynosi do 400 złotych na każde uczące się dziecko, czyli od zerówki do szkoły ponadgimnazjalnej. Studenci nie są nim objęci. Pieniądze można wydać na zeszyty, podręczniki, przybory, plecaki, ubrania na lekcje wychowania fizycznego.
MOPS nie żąda zbierania rachunków - słyszymy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie