Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bolesnym miesiączkom można zaradzić. Sprawdź jak

Redakcja
Ginekolog Maria Bryła  radzi, by w czasie boleści  stawiać na zioła.
Ginekolog Maria Bryła radzi, by w czasie boleści stawiać na zioła. Aleksander Piekarski
- Pomogą zioła i nabiał, lepiej wystrzegać się kofeiny - radzi specjalista

Szacuje się, że obecnie z powodu bolesnego miesiączkowania cierpi od 45 do 85 procent kobiet w Polsce. Skąd biorą się silne bóle menstruacyjne i jak im zaradzić? Rozmawiamy z ginekologiem Marią Bryłą z Centrum Zdrowia Kobiety Komed w Kielcach (Gabrieli Zapolskiej 4).

Izabela Mortas: Pani doktor, może najpierw powiedzmy sobie, jakie są przyczyny tych dolegliwości bólowych.

Macica jest mięśniem, który może się kurczyć i rozkurczać. Dzięki temu co miesiąc może też pozbyć się niepotrzebnej błony śluzowej. Większość skurczów jest delikatna, ale kiedy ich natężenie lub częstotliwość się zwiększy, pojawia się ostry ból. Biologiczny mechanizm jest prosty - jeśli mięsień zbyt mocno się skurczył lub gdy skurcze pojawiają się szybko, do naczyń krwionośnych dopływa za mało krwi i tlenu. Zbyt silne lub częste skurcze mogą być też spowodowane wadami budowy macicy lub nadmiarem pewnych hormonów. Ostateczne rozpoznanie przyczyn bólu jest możliwe po wykonaniu badania USG narządu rodnego oraz specjalistycznych badań ginekologicznych. Bolesne miesiączki mogą być też objawem różnych schorzeń ginekologicznych i brak poprawy po leczeniu farmakologicznym kwalifikuje pacjentkę do zastosowania metod diagnostycznych, aby określić źródło bolesnego miesiączkowania.

Czy wszystkie kobiety odczuwają ból menstruacyjny podobnie?

Nie, mamy różne rodzaje bólu. Bolesne miesiączkowanie lekarze dzielą w zależności od przyczyn, które je wywołują. Pierwotne bolesne miesiączkowanie jest związane z nadmierną produkcją prostaglandyn, najsilniejszy ból pojawia się przed rozpoczęciem lub w pierwszych godzinach krwawienia. Mogą pojawić się wtedy nudności, wymioty, niekiedy biegunka, bóle i zawroty głowy. W drugim dniu menstruacji ból jest zwykle mniejszy. Iskrą, która rozpoczyna cykl bolesnych miesiączek, może być też stres, który powoduje nadmierną produkcję prostaglandyn. Przy wtórnym bolesnym miesiączkowaniu najczęstszą przyczyną dolegliwości jest endometrioza. Może ona dawać bóle, które pojawiają się na kilka dni przed miesiączką, a po jej rozpoczęciu zazwyczaj ustępują.

Jakie domowe sposoby złagodzą ból?

Pomogą z pewnością zioła. Warto na przykład zalać łyżeczkę kozłka lekarskiego, kaliny lub nagietka gorącą wodą, odstawić na kilka minut pod przykryciem, a następnie wypić. Najlepiej 3-4 razy dziennie. Pomocne jest także stosowanie aromatycznych olejków, na przykład majerankowego, lawendowego do masażu brzucha. Wskazane jest także picie około 2-2,5 litra płynów dziennie, szczególnie warto wybierać wodę niegazowaną, miętę, rumianek, melisę. Płyny przyczyniają się do uelastycznienia tkanek, co zmniejsza ból. Nie można pominąć też korzyści płynących z miejscowego leczenia ciepłem, co powszechnie stosuje się z dobrym efektem. Warto też sięgać po magnez i zwiększyć aktywność fizyczną na co dzień.

Jeśli naturalne metody zawodzą...

Konieczna jest wizyta u specjalisty. Sposób leczenia dobiera się indywidualnie. Zaleca się między innymi paracetamol, ibuprofen i naproksen podawane doodbytniczo - wtedy lek szybciej działa i oszczędza śluzówkę żołądka i dwunastnicy. Pomaga też jedna tabletka aspiryny dziennie, przyjmowana na tydzień przed spodziewaną miesiączką do pierwszego dnia krwawienia. Skutecznym sposobem jest również antykoncepcja doustna, która sprawi, że masa złuszczającej się błony macicy znacznie się zmniejszy, przez co skurcze będą słabsze.

Czego się wystrzegać, aby ból się nie nasilał?

Słodyczy, tłustych serów, kofeiny, soli. Te ostatnie zatrzymują wodę w organizmie. Mięso warto zastąpić rybami, bo zawarty w nich kwas omega 3 pomaga przy takich bólach. Taką samą rolę odegra też olej z wiesiołka, który można przyjmować w kapsułkach. Dobrze też postawić na nabiał - plaster białego sera, maślanka, jogurt czy kefir wzmacniają delikatne naczynia włosowate, które w macicy są dość kruche. Wapń ułatwia krzepnięcie krwi i ogranicza ilość skurczów mięśni.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie