Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy włos z głowy spada, zmień szampon i jadłospis

Anastazja Bezduszna [email protected]
Latem narażamy nasze włosy i skórę głowy na działanie promieni słonecznych, słonej morskiej wody czy klimatyzacji
Latem narażamy nasze włosy i skórę głowy na działanie promieni słonecznych, słonej morskiej wody czy klimatyzacji
Latem narażamy włosy i skórę głowy na działanie promieni słonecznych, słonej morskiej wody czy klimatyzacji. Z tego powodu jesienią i zimą są osłabione. Na ich kondycję w tym czasie może dodatkowo negatywnie wpływać także wiele innych czynników. Każdego dnia wypada nam około stu włosów. To zupełnie naturalne. Jeśli jednak tracimy ich więcej - wybierzmy się dodermatologa.

Podzielić włos na czworo

Ludzki włos rośnie od dwóch do sześciu lat, później przez około pół roku jest w tak zwanym stanie spoczynku, a ostatecznie wypada. Następnie przez trzy miesiące mieszek włosowy odpoczywa, by po tym czasie mógł wyrosnąć z niego kolejny włos. W określonych sytuacjach ten proces może się nasilić.

- Wypadanie włosów może wynikać z niedoborów witamin i mikroelementów czy stresu. Osłabia je także farbowanie i częste układanie ich w koki bądź mocno ściśnięte kucyki, co nadwyręża cebulki - wyjaśnia dr Grażyna Wolnik-Trzeciak, specjalista dermatolog-wenerolog. - Nasilone wypadanie włosów może być też objawem zaburzeń hormonalnych, przyjmowania lub odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, a także chorób - w tym zarówno różnego rodzaju niegroźnych infekcji, jak i poważniejszych dolegliwości, takich jak anemia, choroby skóry, nadczynność lub niedoczynność tarczycy - dodaje.

Utrata nadmiernej ilości włosów może być także reakcją organizmu na niektóre leki.

Zatrzymać włosy

Jeśli podejrzewamy, że włosy wypadają nam z powodu osłabienia, warto się o nie szczególnie zatroszczyć.

Zadbajmy o wzmocnienie ich od wewnątrz poprzez zdrową dietę. Nie powinno w niej zabraknąć bogatych w żelazo i witaminy zielonych warzyw, takich jak szpinak, brokuły, sałata czy pietruszka. Źródłem żelaza jest także wątróbka i czerwone mięso. Cynk znajdziemy z kolei wpestkach dyni i słonecznika.

Prawdziwym dobrodziejstwem dla loków są orzechy, które zawierają sporo cynku, kwasów omega-3 oraz witamin A, D i E. Cenne proteiny znajdziemy z kolei w drobiu, jajkach i produktach nabiałowych. W codziennej diecie powinny być także obecne morskie, tłuste ryby.

- Dla wzmocnienia włosów warto także pić ziołowe napary i herbaty, w szczególności te zawierające pokrzywę i skrzyp polny. Pamiętajmy jednak, że wypłukują one magnez i witaminę B, więc jeśli je pijemy zadbajmy o uzupełnienie tych mikroelementów - mówi dr Grażyna Wolnik-Trzeciak.

W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy też suplementy, które pomogą wzmocnić włosy, na przykład skrzyp polny wtabletkach czy kapsułki z olejami z wiesiołka lub ogórecznika.

- Należy jednak pamiętać, że takie preparaty nie zastąpią zdrowego odżywiania, a jedynie pomogą szybciej uzupełnić niedobory. Dlatego przyjmować je można tylko przez określony czas - podkreśla dermatolog-wenerolog.

Jeśli mamy problemy z wypadaniem włosów warto też zmienić szampon na łagodniejszy, by nie podrażniać skóry głowy. Pamiętajmy także o dokładnym ich spłukiwaniu po myciu letnią wodą, a przy suszeniu delikatnie je rozczesujmy, nie szarpiąc. Aby dać włosom odpocząć warto także ograniczyć ilość stosowanych kosmetyków do stylizacji, a także jak najczęściej nosić je rozpuszczone.

Jeśli po około trzech miesiącach takiej kuracji nie zauważymy poprawy, powinniśmy wybrać się do lekarza, który zaleci wykonanie odpowiednich badań krwi i poziomu hormonów, a także przebada skórę głowy.

- W ten sposób można wykryć niedobory witamin i mikroelementów, a także sprawdzić, czy wypadanie włosów nie ma bardziej złożonych przyczyn niż jesienne przesilenie - mówi dr Grażyna Wolnik-Trzeciak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie