Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W regionie podkarpackim Narodowy Fundusz Zdrowia odzyskał 735 tysięcy złotych. Dzięki pacjentom

Ewa Kurzyńska [email protected]
Najwięcej, bo 60 skarg, dotyczyło leczenia stomatologicznego. Użytkownicy ZIP-a znajdywali na swoich kontach na przykład świadczenia, za które płacili oni jako pacjenci.
Najwięcej, bo 60 skarg, dotyczyło leczenia stomatologicznego. Użytkownicy ZIP-a znajdywali na swoich kontach na przykład świadczenia, za które płacili oni jako pacjenci. 123rf.com
To efekt dziewięciu kontroli, jakie fundusz przeprowadził dzięki systemowi ZIP. Większość wyłudzeń wyszła na jaw dzięki pacjentom, którzy sprawdzili swoich lekarzy.

WYSZŁO NA JAW

WYSZŁO NA JAW

W ubiegłym roku dzięki ZIP-owi rodzice z Rzeszowa trafili na informacje, że ich dzieci, które nigdy nie korzystały z gabinetu szkolnego, ponoć leczyły w nim zęby. Za plomby i inne świadczenia stomatologiczne płacił NFZ. Były to kwoty od 40 do nawet 900 zł! Skala nieprawidłowości była bardzo duża. Sprawa trafiła do prokuratury, a po kontroli funduszu świadczeniodawca stracił umowę z NFZ.

Za sprawą ZIP-a głośno było także o laryngologu z pow. krośnieńskiego. Mężczyzna stanie przed sądem oskarżony o wyłudzenie z NFZ ponad 450 tys. zł. Sprawa wyszła na jaw, gdy pacjenci zauważyli w serwisie, że na ich kontach są wykazane wizyty, z których nie korzystali. Z systemu ZIP wynikało, że odwiedzali lekarza wielokrotnie, tymczasem niektórzy byli u niego tylko raz. O nieprawidłowościach powiadomili NFZ. Fundusz zerwał umowę z laryngologiem, a prokuratura przedstawiła mu 2 zarzuty. W trakcie śledztwa lekarz oddał pieniądze.

Zintegrowany Informator Pacjenta to system, który działa od ponad 2 lat. Pozwala prześledzić, jak wyglądały nasze kontakty z publiczną służbą zdrowia. Po założeniu konta każdy z pacjentów może sprawdzić, gdzie i kiedy był u lekarza, jakie badania miał zlecone. I ile NFZ za to zapłacił. System miał pełnić funkcję informacyjną dla pacjentów, jednak szybko okazało się, że to także sprawne narzędzie kontroli. Gdy użytkowników przybywało, do funduszu zaczęły napływać skargi od pacjentów, którzy na swoich profilach znaleźli procedury, które - ich zdaniem - nigdy nie miały miejsca.

Już wpłynęło 200 skarg

- Dotychczas otrzymaliśmy ponad 200 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości. Najwięcej, aż 60, z zakresu świadczeń stomatologicznych. 50 spraw dotyczyło ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, 27 podstawowej opieki zdrowotnej, a 13 rehabilitacji - wylicza Marek Jakubowicz, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie.

Każdy sygnał od pacjentów jest sprawdzany. W większości przypadków przyczyną niejasności były niezamierzone pomyłki, na przykład wynikające z wpisania złego numeru PESEL.

- Niemniej, część zgłoszeń dotyczyła poważnych nieprawidłowości, na przykład wykazywania fikcyjnych porad. Na jaw wyszły także przypadki, gdy lekarze pobierali od pacjentów pieniądze za świadczenia gwarantowane, a więc finansowane przez NFZ - przyznaje Marek Jakubowicz.

Efekty? Do organów ścigania zgłoszono 11 spraw. Przeprowadzono także 9 postępowań kontrolnych, po których lekarze zwrócili do kasy oddziału blisko 735 tysięcy złotych.

- Pieniądze te zostaną spożytkowane na leczenie mieszkańców Podkarpacia. Trafią tam, gdzie są najbardziej potrzebne, np. do obleganych poradni, czy szpitali, które przyjmują najwięcej chorych - zapewnia Marek Jakubowicz.

Konto dla każdego

Z ZIP-a na Podkarpaciu korzysta już ponad 60 tysięcy osób, a liczba użytkowników stale rośnie. Korzystanie z systemu jest dobrowolne i bezpłatne. Aby zyskać dostęp, wystarczy odwiedzić NFZ z dowodem tożsamości, by odebrać login oraz hasło do swojego konta. Co ważne, osoby obłożnie chore lub mające trudności z poruszaniem się mogą do urzędu wysłać pełnomocnika. Konto można założyć także dla dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie