Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy ma dość upału i wypatruje deszczu. W Nisku stężenie ozonu w powietrzu powyżej stanu alarmowego

ANNA JANIK, (ram)
Tylko w sierpniu strażacy gasili 23 pożary lasów i dziesiątki pożarów nieużytków rolnych.
Tylko w sierpniu strażacy gasili 23 pożary lasów i dziesiątki pożarów nieużytków rolnych. Marcin Radzimowski
Opadów, jak manny z nieba wypatrują niemal wszyscy, w tym rolnicy i leśnicy. Na razie największe straty susza spowodowała w czterech podkarpackich gminach: Horyńcu-Zdroju, Osieku Jasielskim, Żyrakowie i Czarnej Dębickiej. To tam pracowały komisje szacujące straty rolników. Jak wyliczyły, poniosło je 60 gospodarstw.

ZOBACZ TEŻ:
Szał nagich ciał - nie zawsze pięknych, nie tylko na plaży. "Chcę użyć, jestem na urlopie."

TVN24/x-news

- Szkody powstały na powierzchni około 1800 hektarów i dotyczą głównie zbóż, rzepaku, ziemniaków i kukurydzy. Wysokość strat w większości przypadków oszacowano w granicach 40-60 procent - informuje Małgorzata Oczoś- Błądzińska, rzeczniczka wojewody. - Największe straty na łączną kwotę 5 milionów złotych wystąpiły w Czarnej w powiecie dębickim. Oszacowano je w 38 gospodarstwach na łącznej powierzchni 794 hektarów.

Poszkodowani rolnicy mogą liczyć między innymi na pomoc w spłacie kredytów, ulgi w podatku gruntowym i preferencyjne warunki w zaciąganiu nowych kredytów.

Wójt Gorzyc (powiat tarnobrzeski) powołał komisję, której zadaniem będzie szacowanie zakresu i wysokości strat poniesionych w wyniku suszy.

- Jedną z gałęzi rozwoju gospodarczego gminy jest rolnictwo. Na terenie gminy uprawiana jest między innymi fasola wrzawska "Piękny Jaś", produkt zarejestrowany w unijnym systemie, jako Chroniona Nazwa Pochodzenia. Rolnicy utrzymują się z uprawy zbóż, soi, kukurydzy, ziemniaków i owoców. Brak opadów atmosferycznych i wysokie temperatury powodują szkody w rolnictwie, dlatego powołałem komisję, której zadaniem będzie szacowanie zakresu i wysokości strat poniesionych w wyniku suszy w sierpniu - mówi Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.

Z dnia na dzień pogarsza się też sytuacja w lasach, gdzie ściółka ma bardzo niską wilgotność. Dlatego też w pełnej gotowości są strażacy, którzy tylko w sierpniu gasili w sumie 23 pożary lasów. Komendant główny polecił komendantom wojewódzkim zwiększenie stanu osobowego w jednostkach. Po to, żeby do każdego zdarzenia mogły wyjechać co najmniej dwa zastępy. Na Podkarpaciu o jedną osobę więcej pracuje w 7 jednostkach straży.

Przez wysokie temperatury, nasłonecznienie, brak opadów i mgieł w regionie utrzymuje się wysokie stężenie ozonu. Jak ostrzega Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie, w środę na terenie gminy Nisko stężenie ozonu przekroczyło już poziom alarmowy i osiągnęło 183 gramy na metr sześcienny. Co prawda prognozy wskazują na obniżanie się stężeń ozonu w kolejnych dniach, ale WIOŚ ostrzega, że z uwagi na upały w godzinach 11-18 w województwie mogą wystąpić stężenia znacznie wyższe niż te przewidywane. Dlatego osoby z grupy ryzyka - dzieci, seniorzy, osoby z zaburzeniami układu oddechowego i krwionośnego nie powinny uprawiać sportów, wysiłku fizycznego ani zbyt długo przebywać na świeżym powietrzu.

Od wtorku na Podkarpaciu prognozuje się ochłodzenie do 21 stopni Celsjusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie