Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski na 2016 rok dla Końskich. Głosujemy od 4 września

Marzena KĄDZIELA
- Na Browarach może powstać kompleks sportowo - rekreacyjny - informuje burmistrz Krzysztof Obratański
- Na Browarach może powstać kompleks sportowo - rekreacyjny - informuje burmistrz Krzysztof Obratański Marzena Kądziela
Samorząd miasta i gminy Końskie zamierza realizować inwestycje i plany, które zgłosili do magistratu sami mieszkańcy. Budżet obywatelski zakłada właśnie to, aby grupy, w których skład wchodzi minimum 15 osób, dzieliły się z samorządowcami swymi pomysłami.

Budżet obywatelski obecnie realizuje wiele polskich gmin. W Końskich po raz pierwszy spotkaliśmy się z nim jesienią 2013 roku. Mogliśmy głosować za pomocą specjalnych formularzy na zaproponowane inwestycje na rok 2014 typu rozbudowa ogródka jordanowskiego, przebudowa dawnego biurowca PKS na mieszkania socjalne czy remont ulicy Zielonej w Końskich.

Budżet obywatelski w nieco zmienionej formule

-W tym roku chcieliśmy nieco zmienić formułę konstruowania budżetu obywatelskiego - informuje burmistrz Końskich Krzysztof Obratański. - A pomysł wpadł mi do głowy, gdy zgłosiła się do mnie grupa młodzieży, która zaproponowała budowę skateparku. Pomyślałem wtedy, że to nie my, samorządowcy, będziemy wychodzili z propozycjami do mieszkańców, lecz będziemy czekać na pomysły mieszkańców.

Burmistrz dodaje, że oferta skierowana była przede wszystkim do mieszkańców miasta. - Chodzi o to, że od dawna w gminie funkcjonuje tak zwany fundusz sołecki - wyjaśnia. - Przedsiębiorczy sołtysi otrzymują finanse na zadania w wioskach. Budują miejsca spotkań, place zabaw dla dzieci, remontują chodniki, świetlice. Mieszkańcy samego miasta takich możliwości nie mieli. Chodzi o to, by wspierać i upowszechniać ideę samorządową i pobudzać aktywność obywatelską.

Wpłynęło 14 propozycji

Na początku lipca na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy pojawił się regulamin dotyczący budżetu obywatelskiego na rok 2016. Według niego na wszystkie wyłonione zadania gmina postanowiła przeznaczyć pięćset tysięcy złotych. Całkowity koszt jednego zadania nie może jednak przekroczyć 100 tysięcy złotych.

Mieszkańcy mogli zgłaszać swoje propozycje osobiście lub drogą internetową do 10 sierpnia. Warunkiem było dołączenie podpisów minimum 15 osób, które ukończyły 16 lat.
- Tych wniosków trafiło do nas 14 - dodaje burmistrz. - Ich weryfikacją zajęła się specjalna komisja, która sprawdziła je pod względem formalnym, prawnym i kosztowym. Wiadomo już, że jedna propozycja dotycząca budowy chodnika na ulicy Południowej nie spełnia warunków formalnych, a dwie dotyczą tego samego zadania w Starym Młynie.

Skatepark, tereny rekreacyjne, chodnik, parking

Jakie zadania do realizacji w przyszłym roku widzą osoby składające wnioski?
Lokalny kompleks rekreacyjno - sportowy przy zbiorniku wodnym na Starym Młynie widzą mieszkańcy północno - wschodniej części miasta. Tam jest już prowizoryczne boisko do siatkówki wykonane przez młodzież. Wnioskodawcy widzą nad stawem boisko do gry w plażową siatkówkę, siłownię pod chmurką, stoliki do gry w szachy. Wszystko miałoby być otoczone wysokim ogrodzeniem. Taki sam kompleks chcieliby w pobliżu pięknego miejsca rekreacyjno - spacerowego przy stawie na Browarach mieszkańcy tamtej części miasta. W obu przypadkach inwestycja jest możliwa, gdyż teren, na którym miałyby powstać obiekty, należą o gminy. Podobny kompleks zgłoszono przy zbiorniku “Barycz - Dolny".

Mieszkańcy bloków przy ulicy Polnej widzą na swym osiedlu nowy parking, który zaspokoiłby ich motoryzacyjne potrzeby. Rodzice i dziadkowie maluchów z ulicy Robotniczej z kolei oczekują pięknego i bezpiecznego placu zabaw dla dzieci. Podobnie jak mieszkańcy osiedla 3 Maja, którym brakuje miejsca rekreacji dla dzieci.
Dla nieco starszych dzieci i dla młodzieży wnioskodawcy pragną rozbudować istniejący skatepark wraz z utwardzeniem terenu i budową oświetlenia terenu.

Mieszkańcy Starego Kazanowa za niezwykle potrzebną inwestycję uważają budowę chodnika w swej miejscowości, a mieszkańcy Bedlenka i miejscowości Przybyszowy wnioskują o modernizację drogi łączącej te dwie wioski. Inną drogową propozycją jest utwardzenie i uzbrojenie przedłużenia ulicy Źródlanej w końskich. Jest też propozycja seniorów z ulicy Armii Krajowej, którzy marzą o budowie siłowni zewnętrznej w ramach akcji “Aktywny Senior".

- Już wiadomo, że wartość wszystkich zadań znacznie przekracza 500 tysięcy złotych - kończy burmistrz. - Dlatego o wyborze zdecyduje głosowanie, które odbywać się będzie od 4 do 25 września. O wynikach poinformujemy 30 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie