Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mija 728 lat od lokacji Buska, jednego z pierwszych miast ziemi świętokrzyskiej. Jak to się stało?

Adam Ligiecki [email protected]
Ostatnie w XXI wieku huczne obchody rocznicy buskiej lokacji odbyły się w ramach Dni Buska-Zdroju 2012 i miały uroczystą oprawę.
Ostatnie w XXI wieku huczne obchody rocznicy buskiej lokacji odbyły się w ramach Dni Buska-Zdroju 2012 i miały uroczystą oprawę. Adam Ligiecki
Kręci się koło historii. Wczoraj, 27 sierpnia, minęła 728. rocznica lokacji Buska. Niezauważona na szerszym forum, nie było hucznych uroczystości...

To, co wydarzyło się 27 sierpnia 1287 roku - patrząc z historycznej perspektywy - miało kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta.

Pozwolenie na lokację, jakie z rąk "Leszka, zwanego Czarnym - pana Krakowa, Sandomierza i Sieradza" otrzymała osada Busk, stało się ważnym czynnkiem miastotwórczym. Impulsem do ożywienia handlu, rzemiosła; a co za tym idzie - wzrostu zamożności i poziomu życia mieszkańców.

Na prawie niemieckim

Zachował się odpis aktu lokacyjnego z końca XIII wieku. Sporządzonego po łacinie przez rektora kościoła kłobuckiego Mikołaja. Zobaczmy więc, jak Busko stało się miastem.
"1287, dnia 27 miesiąca sierpnia. Leszek, zwany Czarnym, pan Krakowa, Sandomierza i Sieradza buskiemu klasztorowi świętych sióstr porządku premonstrateńskiego daje przyzwolenie lokacji miasta Busk, na prawie niemieckim, którym to na Śląsku rządzone było miasto Środa Śląska. W imię Pańskie Amen. To, co dzieje się w czasie, aby wraz z upływem czasu nie przeminęło, ma zwyczaj być przechowywane w pamięci pism." - to początkowy fragment obszernego dokumentu, który podpisał książę Leszek Czarny, zasiadający na tronie krakowskim - najbardziej prestiżowym w czasach Polski dzielnicowej.

Centrum religijne

Historycy są zgodni - Busko zawdzięcza lokację zabiegom ówczesnego prepozyta (proboszcza) Hermana i przełożonej klasztoru Agnieszki. W XIII wieku było ważnym centrum religijnym w tym rejonie, posiadało też naturalne bogactwo - pokłady soli, której wydobycie z upływem czasu przynosiło coraz większe dochody.

Lokacja Buska - na prawie średzkim, wersji znowelizowanej wzorcowego wtedy prawa magdeburskiego - była jednym z pierwszych tego rodzaju aktów prawnych na terenie obecnego województwa świętokrzyskiego. Dopiero osiem lat później dokument lokacyjny otrzymały Kielce. Skalbmierz stał się niastem w 1342 roku, Wiślica - w 1345, Stopnica - w 1362, a Pińczów w 1428 roku.

Książę na cokole

Ostatnie, najbardziej huczne w XXI wieku obchody rocznicy buskiej lokacji miały miejsce przed trzema laty. Podczas Dni Buska-Zdroju 2012 został wystawiony w nowym parku zdrojowym spektakl - obrzęd historyczny, z Leszkiem Czarnym. Książę przybył do Buska ze swoją świtą, były fanfary i atrakcje dla publiczności.

Mamy też trwały ślad po lokacji. To pomnik księcia Leszka Czarnego, wzniesiony dzięki inicjatywie Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju. Został odsłonięty 10 stycznia 2013 roku. Stoi przy buskim korso - alei Mickiewicza, koło Byczej Góry. Odlany z brązu, ma 2,20 metra wysokości, waży 330 kilogramów i stanowi dużą atrakcję dla turystów.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu BUSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie