Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczelarze świętują, Bałtów się promuje

Redakcja
Różnorodne produkty pochodzenia pszczelego, które promowali przybyli do Bałtowa wystawcy, cieszyły się wzięciem. W tym roku najchętniej kupowane były jednak nie miody, a kosmetyki do apiterapii.
Różnorodne produkty pochodzenia pszczelego, które promowali przybyli do Bałtowa wystawcy, cieszyły się wzięciem. W tym roku najchętniej kupowane były jednak nie miody, a kosmetyki do apiterapii. Magdalena Jurkowska
Blisko pięćdziesięciu wystawców z całej Polski, a także Ukrainy, Czech, Węgier, Litwy i Słowenii prezentowało swoje produkty na VIII Świętokrzyskim Święcie Pszczoły, które tradycyjnie odbywa się na terenie bałtowskiego kompleksu turystycznego. Trzydniową imprezę otworzył w piątek gość honorowy, były prezydent Ukrainy i ceniony w świecie pszczelarz Wiktor Juszczenko.

Europejska wystawa sprzętu pszczelarskiego kierowana jest do firm pszczelarskich, pszczelarzy, specjalistów z zakresu apiterapii (leczenie produktami pszczelimi) oraz turystów, którzy w jednym miejscu mają szansę spróbować i kupić niezliczoną ilość wyrobów pszczelich.

- Jesteśmy gospodarstwem pasiecznym - mówi Michał Różański z gospodarstwa pasiecznego Tomasza Łysonia z Andrychowa. - Sprzedajemy bardzo różne produkty pszczele, miody, świece woskowe. W zeszłym roku wprowadziliśmy kosmetyki, ale w ofercie mamy też własnoręcznie przygotowywane słodycze takie jak pierniki miodowe, krówki, bloki i miodowe kłosy, czyli ziarna zbóż oblane miodem.
W ofercie stoisk wystawowych są również sprzęty pszczelarskie i one także cieszą się zainteresowaniem pszczelarzy, którzy podczas targów wymieniają się swoimi doświadczeniami.

- Pszczelarstwo wciąga - mówi Ryszard Kowalski z Kielc. - To jest "choroba" i świetne hobby.

Zdrowotnym właściwościom miodów, wyrobów pochodzenia pszczelego i samych pszczół poświęcona była sobotnia konferencja naukowa. Specjaliści z zakresu apiterapii poświęcili prelekcje szczegółowym zagadnieniom między innymi zastosowaniu pszczelich produktów w inhalacji.
Najbardziej uroczysta była jednak dożynkowa niedziela. Na scenie Okręglicy zespoły bawiły jednak przybyłych przez wszystkie trzy dni. Gwiazdą imprezy był folkowy zespół Tuhaj Bej.

Świętokrzyskie Święto Pszczoły nie bez przyczyny odbywa się w Bałtowie, który jest nabierającym coraz większego znaczenia pszczelarskim ośrodkiem. Samo wydarzenie również odbija się w środowisku niemałym echem.

- Bardzo fajna impreza, dlatego zresztą tu wracamy - mówi Michał Różański.

Magdalena Jurkowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie