Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trombektomia - nowatorska metoda leczenia udaru mózgu w Świętokrzyskim Centrum Neurologii w Kielcach

Iza Bednarz
Zespół neurologów Świętokrzyskiego Centrum Neurologii w Kielcach, stosujący nowatorskie metody leczenia udaru mózgu: Jacek Atencki Ewa Kołodziejska, Edyta Brelak.
Zespół neurologów Świętokrzyskiego Centrum Neurologii w Kielcach, stosujący nowatorskie metody leczenia udaru mózgu: Jacek Atencki Ewa Kołodziejska, Edyta Brelak. Aleksander Piekarski
W Świętokrzyskim Centrum Neurologii w Kielcach stosowana jest trombektomia - nowatorska metoda leczenia udaru mózgu.

Trombektomia to nowatorski zabieg, który polega na dotarciu cewnikami do wnętrza tętnicy mózgowej, zlokalizowaniu skrzepliny poudarowej i mechanicznym usunięciu jej. Zabieg odbywa się pod kontrolą angiografu, trwa około 40 minut. Wykonują go radiolog inwazyjny Maciej Włosek, neurochirurg Igor Szydłowski i neurolog Jacek Antecki.

- Ten zabieg to ratunek dla pacjenta, aby uszkodzenia w jego mózgu były jak najmniejsze. Powoduje udrożnienie naczyń aż u 60 do 90 procent pacjentów. Większość chorych po trombektomii opuszcza nasz oddział na własnych nogach - tłumaczy dr Edyta Brelak, zastępca kierownika Świętokrzyskiego Centrum Neurologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Najlepsze efekty daje trombektomia wykonana bezpośrednio po udarze (najpóźniej do 6 godzin od pierwszych objawów), u chorych w wieku 50-60 lat. Stosuje się ją z powodzeniem również u osób starszych, do 80 roku życia.

- Oczywiście nie u każdego chorego po trombektomii uzyskamy ustąpienie deficytu neurologicznego, ale jest to metoda o wiele bardziej skuteczna niż podanie leku - dodaje dr Brelak.

Jak informuje Anna Mazur - Kałuża, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego, trombektomia jest obecnie standardem tylko w Świętokrzyskim Centrum Neurologii WSzZ i Centrum Interwencji Terapii Ostrego Udaru Mózgu w Krakowie. W innych ośrodkach wykonywane są jedynie pojedyncze zabiegi. W ciągu ostatnich trzech miesięcy w kieleckim ośrodku wykonano 9 trombektomii.

Natomiast metodą stosowaną standardowo w Polsce u chorych z rozpoznaniem udaru mózgu jest leczenie trombolityczne polegające na podaniu dożylnie leku rozpuszczającego skrzep zamykający przepływ krwi na naczyniach mózgu. Nie zawsze jednak jest możliwe ze względu na czas. Od wystąpienia pierwszych objawów udaru do podania leku nie może upłynąć więcej niż 4,5 godziny. Nie zawsze też przynosi skutek. U chorych, u których po podaniu leku nie doszło do poprawy neurologicznej, bądź z różnych względów nie kwalifikują się do zastosowania dożylnego leku, lekarze z Kielc stosują trombektomię. W Świętokrzyskim oddziały udarowe, gdzie stosuje się leczenie trombolityczne (rozpuszczające skrzeplinę) działają także Starachowicach, Sandomierzu, Ostrowcu Św., Końskich, Skarżysku - Kamiennej. W Polsce rocznie notuje się 70 tys. udarów mózgu. To schorzenie jest najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie