Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ostrowcu pokazano wystawę zdjęć opowiadających o osiedlu Na Skarpie

Anna Śledzińska [email protected]
Archiwalne zdjęcia oglądał też poseł Zbigniew Pacelt. Na Skarpie wciąż mieszka  jego mama.
Archiwalne zdjęcia oglądał też poseł Zbigniew Pacelt. Na Skarpie wciąż mieszka jego mama. Anna Śledzińska
Na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprezentowano wystawę zdjęć ukazujących historię i współczesność osiedla Na Skarpie, które obchodzi 65- lecie.

Osiedle powstało w miejscu zniszczonej w czasie wojny dzielnicy żydowskiej, w pobliżu najlepszych sklepów i restauracji. Do "białych bloków" wprowadzili się sprowadzani do huty fachowcy, a także inni szanowani mieszkańcy.

- Jesteśmy emerytowanymi nauczycielami. Tutaj na wystawie jest nasze zdjęcie, zrobione w naszym domu kilka tygodni temu przez panią Ewę Gawlik - mówią Irena i Zygmunt Babiarz. - Sprowadziliśmy się tutaj w 1962 roku, przyjechaliśmy furmanką z niewielkim dobytkiem. Wcześniej mieszkaliśmy na ulicy Lelewela, w jednym pokoiku. To mieszkanie było spełnieniem marzeń.

Osiedle na gruzach

Pierwsze bloki zaczęto budować tam na przełomie lat 40. i 50. W czasie okupacji Niemcy zrujnowali całą dzielnicę żydowską, w 1944 roku na gruzowisku zorganizowali baterię przeciwlotniczą. Żołnierze mieszkali w bunkrach w górnej części obecnej skarpy. Po wojnie zaczęło się porządkowanie terenu, co można zobaczyć na archiwalnych zdjęciach, przygotowanych przez Galerię Fotografii Miejskiego Centrum Kultury. Miasto zaczęło się rozwijać, powstały trzy tarasy na skarpie, na których na początku lat 50. zaczęto budować bloki.

Pierwsze budynki stanęły od strony ulicy Starokunowskiej. W 1955 roku oddano do użytku dwa ostatnie budynki osiedla od strony ulicy Sienkiewicza. Na mieszkania liczyć mogli hutnicy. Mieszkania na Skarpie były nowoczesne, wszystkie miały dwa pokoje, kuchnię i łazienkę. Osiedle miało też własną lokalną kotłownię. Bloki kryte były dachówka, a później eternitem. Więźbę dachową dostarczała bodzechowska modelarnia. Cegła silikatowa też pochodziła z hutniczej cegielni. Do jej produkcji wykorzystywano żużel wapienny wielkopiecowy, a później dodawano cement.

Plany i fotografie

Na Rynku obejrzeć można między innymi archiwalne plany osiedla i samych bloków. Dodano do nich zdjęcia wykonane przez znanych ostrowieckich fotografików, między innymi Dobrosława Kostkowskiego i Stanisława Sudnika. Materiał jest uzupełniony zdjęciami lotniczymi i dokumentacją stanu obecnego, które wykonali członkowie Fotoklubu Galeria Miejskiego Centrum Kultury.

W półoficjalnym otwarciu uczestniczył między innymi poseł Zbigniew Pacelt, olimpijczyk i trener mistrzów, który spędził Na Skapie dzieciństwo i do tej pory odwiedza tam swoją mamę. Z tego osiedla pochodził też Zygmunt Kowalski, który wygrał kilka maratonów morskich i chciał przepłynąć kanał La Manche.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie