Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przenosiny Szpitala Dziecięcego w Kielcach do nowego budynku we wtorek od rana [WIDEO]

Iza Bednarz
Aleksander Piekarski
Jak zapewnili w poniedziałek Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i Włodzimierz Wielgus, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach wszystko jest już przygotowane do przeprowadzki małych pacjentów z oddziałów pediatrycznych przy ulicy Langiewicza do nowego obiektu przy Szpitalu Wojewódzkim na Czarnowie.

ITV Sejmik Kielce

Dwa tygodnie temu wstrzymano przyjęcia pacjentów do Szpitala Dziecięcego na planowe badania i zabiegi, żeby ograniczyć do bezpiecznego minimum liczbę dzieci, które pozostaną w szpitalu w momencie przeprowadzki. Przyjmowane były tylko dzieci w stanach nagłych. Jak poinformował dyrektor Włodzimierz Wielgus, obecnie w oddziałach na Langiewicza jest 73 pacjentów. Przyjęcia na zabiegi i badania planowe do szpitala i przychodni przyszpitalnych zostaną wznowione w połowie września.

Po 8 rano odjazd

- We wtorek po rannej wizycie lekarskiej dzieci, które będą się kwalifikowały do wypisu, zostaną wypisane. Pozostałe po godzinie 8 rano zostaną przewiezione karetkami i busem do nowego budynku - informuje dyrektor Wielgus. Karetki podstawi Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego. Dzieci najciężej chore pojadą karetką z ratownikiem i lekarzem, najlżej chore - busem pod opieką pielęgniarek. - Żeby złagodzić stres, dla każdego dziecka przygotowaliśmy maskotkę, którą będzie mogło zabrać do domu - dodaje Wielgus.

Dwie izby przyjęć

1 września zacznie działać izba przyjęć w nowym budynku Centrum Pediatrii na Czarnowie, ale na wszelki wypadek jeszcze do godziny 19 dyżurować będzie obsada starej izby przy ulicy Langiewicza. - Dzieci będą stamtąd przewożone na Czarnów - wyjaśnia Wielgus.

Langiewicza i Centrum Pediatrii

Nowy budynek Centrum Pediatrii ma 7,5 tys. metrów kwadratowych.
Liczy 160 łóżek dla dzieci i 80 miejsc dla rodziców. Budowa kosztowała 32 miliony złotych. 95 proc. wyposażenia stanowi nowa aparatura medyczna, w tym między innymi platforma laparoskopowa (wartości ok. 500 tys. zł) z torem wizyjnym w technologii 3D, umożliwiająca przeprowadzanie diagnostyki endoskopowej i zabiegów chirurgii małoinwazyjnej.

Na Langiewicza zostaną: Do ostatecznego połączenia Szpitala Dziecięcego z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym funkcjonować będzie laboratorium analityczne przy ulicy Langiewicza (do badań planowych). Pacjenci Centrum Pediatrii będą korzystać w stanach nagłych z laboratorium Szpitala Wojewódzkiego oraz z aparatu do badań laboratoryjnych w Centrum Pediatrii. Na Langiewicza pozostanie też czasowo sterylizatornia i apteka.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie