Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwoleńska grupa na piastowskim szlaku

/pok/
Grupa słuchaczy Zwoleńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na piastowskim szlaku.
Grupa słuchaczy Zwoleńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na piastowskim szlaku. Elżbieta Nowakowska
Grupa słuchaczy Zwoleńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyjechała do województwa kujawsko-pomorskiego, aby zwiedzić zabytki na wycinku szlaku piastowskiego oraz szlaku budowli romańskich. Edukacja w wakacyjnym wydaniu była na szóstkę.
Zwoleńska grupa na piastowskim szlaku

Wyjazd nastąpił w ramach projektu "Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej". Organizatorkami były Stanisława Szpilska i Barbara Biskupska, one też wspólnie wytyczyły trasę wycieczki.

Do województwa kujawsko-pomorskiego wyjechała ze Zwolenia 26 osobowa grupa. Pierwsza na trasie zwiedzana była Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP we Włocławku, wznoszona od 1340 do 1526 roku. Potem był Toruń - miasto Kopernika, w którym znajdują się zabytki wszystkich epok, od średniowiecza począwszy.

- Ich wyjątkowość polega nie tylko na wysokiej wartości artystycznej i mnogości, ale na ich znaczeniu dla historii sztuki. Słynne zabytki toruńskie są cennymi przykładami najlepszej architektury historycznej, a jednocześnie świadczą o dawnej potędze ekonomicznej i politycznej Torunia jednego z największych, najbogatszych miast o wyjątkowym statusie prawnym w dawnej Rzeczypospolitej i wcześniej państwie krzyżackim. Średniowieczny zespół miejski -wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO - mówiła Elżbieta Nowakowska, jedna z uczestniczek wyjazdu.

W programie była również wizyta w Żywym Muzeum Piernika, gdzie słuchacze zgłębili tajniki wypieku prawdziwych toruńskich pierników. Podczas rejsu po Wiśle podziwiali stare miasto. Dodatkową atrakcją w Toruniu był udział w Międzynarodowym Festiwalu Światła.

W trzecim dniu uczestnicy zwiedzali Chełmno, które ma świetnie zachowany średniowieczny układ urbanistyczny, siedem gotyckich kościołów, renesansowy ratusz i niemal nienaruszone mury miejskie długości 2270 m, z bramami i basztami.

- Ale Chełmno szczyci się nie tylko zabytkami, ale też wyjątkowo romantyczną atmosferą. W Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny spoczywają relikwie św. Walentego, patrona zakochanych - podkreślała Elżbieta Nowakowska
Zwoleńscy studenci zobaczyli również dziewięć miniatur krzyżackich budowli warownych a także miarą pręta chełmińskiego.

Z Chełmna pojechali do Golubia Dobrzynia i zwiedzali Zamek Anny Wazówny. W czwartym i ostatnim dniu, po spacerze wokół tężni w parku zdrojowym w Inowrocławiu zwiedzali romański kościół Najświętszej Maryi Panny wzniesiony w końcu XII wieku oraz kościół p.w. św. Mikołaja, zbudowany w późnogotyckim stylu na przełomie XV i XVI wieku. W Markowicach - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw. W Strzelnie, gdzie urodził się sławny fizyk i noblista Albert Abraham Michelson.

Zwoleniacy podziwiali zabytkową rotundę św. Prokopa z XII wieku, która nie ma swojego architektonicznego odpowiednika w żadnej z XII-wiecznych budowli z terenu całego kontynentu. Ostatnim punktem wycieczki, była Kruszwica z 800-letnią kolegiatą romańską zbudowaną na planie krzyża oraz 32 metrową “Mysią Wieżą" zbudowaną ok 1350 roku. Rejs po Jeziorze Gopło zakończył przemierzanie tak bardzo ważnych szlaków w naszej kulturze.

- Cel zadania - pielęgnowanie polskości i rozwoju świadomości kulturowej wśród seniorów został zrealizowany - dodała Elżbieta Nowakowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie