Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina żydowska upomniała się o zwrot terenu targowiska w Stalowej Woli

Grzegorz LIPIEC
Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny potwierdza, że gmina żydowska zgłosiła roszczenia wobec terenu targowiska przy ulicy Rozwadowskiej.
Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny potwierdza, że gmina żydowska zgłosiła roszczenia wobec terenu targowiska przy ulicy Rozwadowskiej. Grzegorz Lipiec
O teren targowiska w Stalowej Woli - Rozwadowie upomniała się gmina żydowska, bo był to teren, gdzie kiedyś znajdowała się bóżnica.

Teren targowiska w Stalowej Woli - Rozwadowie może być kością niezgody pomiędzy samorządem a gminą żydowską, która upomniała się o ten teren, gdzie kiedyś znajdowała się bóżnica.

Zaniedbane miejsce

Rozwadowskie targowisko to pokaźny plac, który gdyby pojawił się pomysł można byłoby zagospodarować. Póki znajdują się tam śmieci i drzewostan zagrażający przechodniom, na co zwróciła uwagę radna. - Trzeba się zastanowić co z tym placem zrobić. Jest on duży, kupców niewielu. Może warto byłoby go zagrodzić i zamknąć - mówi Maria Chojnacka, radna miejska ze Stalowej Woli.

Samorząd mówi nie

Jak na razie remontu nie będzie, a są za to roszczenia gminy żydowskiej wobec placu targowego. - Nie podzielamy opinii, że majątek powinien być zwrócony. Informuję, że jest takie wystąpienie gminy żydowskiej o zwrot nieruchomości. My jednoznacznie odmawiamy i tego się trzymamy - poinformował prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent miasta podkreśla, że w związku z trwającym postępowaniem chciałby się wstrzymać z kolejnymi komentarzami. Żydzi zamieszkiwali w Rozwadowie już w siedemnastym wieku, a przed pierwszą wojną światową społeczność żydowska stanowiła większość mieszkańców obecnego osiedla Stalowej Woli. Przed wybuchem drugiej wojny światowej Rozwadów zamieszkiwało dwa tysiące mieszkańców wyznania mojżeszowego. Część Żydów rozwadowskich znalazła się w getcie w Ulanowie. 12 lipca 1942 pozostali w mieście Żydzi zostali zebrani na rynku. Wielu zabito na miejscu, resztę Niemcy przetransportowali do Dębicy, dokąd zwożono ludność żydowską z całej okolicy. Wielu Żydów Niemcy zabili w niedalekim lesie, innych wywieziono do obozów w Tarnobrzegu, Pustkowie, Rzeszowie.

Jak na razie nie ma innych roszczeń gminy żydowskiej dotyczących naszego miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie