Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaszczytny tytuł dla klubu sportowego Wisan Skopanie

Piotr Szpak
 Janusz Hynowski był i jest nadal ikoną klubu ze Skopania, z którym zawsze się utożsamiał i utożsamia nadal.
Janusz Hynowski był i jest nadal ikoną klubu ze Skopania, z którym zawsze się utożsamiał i utożsamia nadal. Grzegorz Lipiec
Klub Sportowy Wisan otrzymał zaszczytny tytuł honorowy "Zasłużony dla Miasta i Gminy Baranów Sandomierski".

Klub Sportowy Wisam Skopanie powstał w 1955 roku. Do 1988 roku nosił nazwę Włókniarz Skopanie nawiązującą do głównego pomysłodawcy powstania klubu Fabryki Firanek "Włókniarz". Pierwszym prezesem był Antonii Zieliński.

W początkowych latach swojej działalności klub posiadał kilka sekcji. Oprócz piłki nożnej działały: sekcja tenisa stołowego, odnosząca w latach 60-tych i 70-tych spore sukcesy, a drużyna kobiet grała nawet w drugiej lidze; szachowa, brydżowa, wodna oraz podnoszenia ciężarów. Bardzo ciekawą kartą historii klubu była działalność sekcji lekkiej atletyki. Zawodnicy tej sekcji zdobywali medale w Mistrzostwach Polski Młodzików (Zofia Solarska w rzucie oszczepem) oraz Mistrzostwach Województwa (Władysław Ślęzak w biegu na 1500 metrów z przeszkodami). W latach 80-tych władze klubu skupiły swoją uwagę jedynie na działalności sekcji piłki nożnej. Drużyna seniorów zdobywała awanse do wyższych klas rozgrywkowych, by w sezonie 1992/1993 wygrać rozgrywki i uzyskać awans do ówczesnej czwartej ligi. Zespół prowadziło z różnymi sukcesami kilku trenerów. Jednym z nich był Kazimierz Serwan, który awansował z zespołem do czwartej ligi i zdobył w 1995 roku Puchar Polski na szczeblu okręgu oraz dotarł do drugiej rundy szczebla centralnego rozgrywek pucharowych, uznając wyższość drugoligowej drużyny Motoru Lublin. W tamtym okresie sukcesy odnosiły również drużyny juniorów grając między innymi w klasie międzywojewódzkiej.
W latach 2000-2015 po zawirowaniach z głównym sponsorem jakim była Fabryka Firanek Wisan drużyny piłkarskie w swoich klasach rozgrywkowych osiągały różne wyniki. Pieniądze na działalność klub pozyskiwał głównie z budżetu Gminy Baranów Sandomierski. Przez te lata w klubie cały czas była prowadzona praca z młodzieżą. W latach największych sukcesów prezesem Klubu był Jan Pelczar.

Obecnie zespół występuje w klasie okręgowej podokręgu Stalowa Wola a na czele Zarządu stoją: Wiesław Szlęzak oraz Zdzisław Zarzycki. Wisan jest klubem o najdłuższych tradycjach sportowych i od kilkunastu lat jest wiodącym klubem w Gminie Baranów Sandomierski. Sportowa marka Wisan jest rozpoznawalna w okolicznych powiatach oraz województwach. O poziomie sportowym i profesjonalizmie pracujących w nim trenerów świadczy fakt, iż kliku zawodników zdobywających młodzieńcze szlify w klubie występowało na szczeblach centralnych polskiej ligi. W Stali Mielec w latach 80-tych grali wychowankowie Janusz Klocek oraz Sylwester Lis. W tarnobrzeskiej Siarce przez 15 lat grał Janusz Hynowski. Występowali tam także Damian Wrona, Jacek Zgórski, Sławomir Ślęzak i Konrad Pluta.

- Wisan to klub, z którym jestem bardzo mocno wiązany. Nawet jak grałem w innych drużynach to moje serce zawsze było przy Wisanie - powiedział nam członek zarządu klubu ze Skopania Janusz Hynowski.

Ludzi mocno związanych z Wisanem jest wielu. Wymienić można między innymi lekarza Zbigniewa Dziurzyńskiego, który od wielu lat dba o zdrowie zawodników nie tylko z drużyny seniorów, a także z grup młodzieżowych. Jest on bardzo mocno związany z tamtejszym środowiskiem. Znami w środowisku sportowym są także byli i obecni działacze klubu: Eugeniusz i Zygmunt Ślęzak. Wisan ma też jedną z najlepiej prowadzonych stron internetowych.

W bieżącym roku klub ze Skopania obchodzi Jubileusz 60-lecia istnienia. W tym też roku drużyna seniorów prowadzona przez wspomnianego wyżej Janusz Hynowskiego biorąca udział w rozgrywkach Pucharu Polski okazała się najlepszą drużyną w podokręgu Stalowa Wola i awansowała do finału Pucharu Polski Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej pokonując na swojej drodze czwartoligowyCosmos Nowotaniec. W finale, w czerwcu Wisan zmierzył się w dwumeczu z III-trzecioligową Resovią Rzeszów uznając jej wyższość. Osiągnięte w 2015 roku sukcesy sportowe zawodników i działaczy klubu bardzo dobrze wpisują się w historię klubu i obchody jubileuszowe.

Z okazji otrzymania zaszczytnego tytułu "Zasłużony dla Miasta i Gminy Baranów Sandomierski", zarząd klubu pragnie podziękować wszystkim zawodnikom, trenerom, działaczom i sympatykom Klubu za zaangażowanie w działalność. Byłym i obecnym zawodnikom zarząd dziękuje za godne reprezentowanie barw klubu przez wszystkie lata działalności sekcji piłki nożnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie