Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni wiedzą, co to świętokrzyska "Solidarność". Księża, muzycy, nauczyciele i dyrektorzy państwowych placówek wyróżnieni przez związek (zdjęcia, WIDEO)

Mateusz Kołodziej [email protected]
Szef  "Solidarności”w Świętokrzyskiem  Waldemar Bartosz - z prawej , legenda naszej "Solidarności”, obecnie słynny prawnik Jerzy Stępień wręczają statuetki nagrodzonym. Od lewej: Bogumił Krzyszczak, Wiesław Kwiatkowski, Bogusław Olczyk, Wiesława Rutkowska, Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki i Iwona Trątnowiecka.
Szef "Solidarności”w Świętokrzyskiem Waldemar Bartosz - z prawej , legenda naszej "Solidarności”, obecnie słynny prawnik Jerzy Stępień wręczają statuetki nagrodzonym. Od lewej: Bogumił Krzyszczak, Wiesław Kwiatkowski, Bogusław Olczyk, Wiesława Rutkowska, Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki i Iwona Trątnowiecka. Aleksander Piekarski
Spośród kilkunastu imprez towarzyszących obchodom 35-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, jedno z najważniejszych odbyło się w miniony piątek w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Podczas uroczystej Gali Solidarności uhonorowano ważne dla tej organizacji osoby w regionie.
35-lecie Świętokrzyskiego Okręgu Solidarności

35-lecie Świętokrzyskiego Okręgu Solidarności

Nagrodzeni

Nagrodzeni

Zasłużony dla "Solidarności" - ksiądz Jan Iłczyk z kościoła pod wezwaniem Józefa Robotnika w Kielcach, duszpasterz świata Pracy w Diecezji Kieleckiej

Przyjaciel "Solidarności"
Iwona Trątnowiecka, muzyk z Kielc
Ksiądz Bogdan Szymkiewicz, pisze do tygodnika "S" z Michałowa, powiat pińczowski
Lidia Chmielewska, muzyk z Filharmonii Świętokrzyskiej
Barbara Klimek, muzyk z Filharmonii Świętokrzyskiej
Maria Kowalczyk, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach
Wiesława Rutkowska, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach
Zdzisław Antolski, pisarz
Krzysztof Błaszkiewicz, muzyk z Filharmonii Świętokrzyskiej
Jan Główka, dyrektor Muzeum Historii Kielce
Bogumił Krzyszczak, prezes SKOK imienia Zygmunta Chmielewskiego w Lublinie
Wiesław Kwiatkowski, emeryt z Ostrowca Świętokrzyskiego
Bogusław Olczyk, muzyk z Filharmonii Świętokrzyskiej.
Doktor Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, historyk z Kielc

Ksiądz najbardziej zasłużonym

Podczas uroczystej gali w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury wzięło udział blisko dwieście osób. Na samym początku szef regionalnej "Solidarności" Waldemar Bartosz odczytał list przesłany przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Następnie rozpoczęto wręczanie nagród w dwóch kategoriach "Zasłużony dla Solidarności" i "Przyjaciel Solidarności". Pierwsza kategoria to nagroda określana największym tytułem związkowym. Przyznaje ją zjazd krajowy "Solidarności", który w tym roku postanowił wyróżnić księdza Jana Iłczyka, który kapłanem jest od 44 lat, a od 1998 roku jest proboszczem parafii pod wezwaniem Józefa Robotnika w Kielcach. Na co dzień sprawuje także funkcję duszpasterza świata pracy w diecezji kieleckiej. W czasach stanu wojennego doznawał licznych szykan ze strony komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Kapłan tym samym dołączył do innych osób z naszego regionu, które w ubiegłych latach zostali odznaczani identycznym tytułem. Byli to: ksiądz biskup Kazimierz Ryczan, ksiądz Czesław Wala, nieżyjący już ksiądz Józef Wójcik, również nieżyjący mecenas Adam Łukomski i adwokat Marek Banasik.

Dwunastu "Przyjaciół Solidarności"

Aż dwanaście osób wyróżniono natomiast w kategorii "Przyjaciel Solidarności". Aż cztery osoby to muzycy, związani na co dzień z Filharmonią Świętokrzyską. To znany kontrabasista i śpiewak Krzysztof Błaszkiewicz, altowiolistka Lidia Chmielewska, perkusista Bogusław Olczyk i skrzypaczka Iwona Trątnowiecka. Oprócz muzyków nagrody dostała też między innymi historyk sztuki Maria Kowalczyk, na co dzień dyrektor Państwowych Szkół Plastycznych imienia Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Owocem jej współpracy z organizacją są wykonane przez nią i jej uczniów sztandary solidarnościowe, a także medale i statuetki, które wręczane były wszystkich nagrodzonym. Wyróżniono także dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach Wiesławę Rutkowską i zasłużonego hutnika z Ostrowca Świętokrzyskiego, Wiesława Kwiatkowskiego.

- Ta statuetka jest ciężka, ale ten ciężar będziemy teraz z dumą nosić, żeby przypominać o tych ważnych wydarzeniach - mówił po odebraniu nagrody jeden z nagrodzonych, dyrektor Muzeum Historii Kielc Jan Główka.

Była wystawa i dyskusja

Przed wejściem na galę na uczestników czekała wystawa wybranych dokumentów i publikacji przygotowana przez władze i pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zawiera ona osiemnaście gablot z historycznymi dokumentami. Otwarta jest dla zwiedzających do 25 września. Na koniec gali odbyła się konferencja zatytułowana "Dokąd przychodzimy, dokąd zmierzamy".

Przedstawiciele regionalnego zarządu " Solidarności" z prezesem Waldemarem Bartoszem opowiadali w niej o początkach organizacji oraz odpowiadali na liczne pytania, głównie młodszej części widowni.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie