Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugie śniadanie w szkole to podstawa. Jak zachęcić dzieci do zdrowych posiłków?

Izabela Mortas [email protected]
W szkołach podstawowych organizuje się zajęcia, na których uczniowie przygotowują posiłki wspólnie. To dobre rozwiązanie, które warto zastosować także w domu - będzie bardziej smakowało.
W szkołach podstawowych organizuje się zajęcia, na których uczniowie przygotowują posiłki wspólnie. To dobre rozwiązanie, które warto zastosować także w domu - będzie bardziej smakowało. Łukasz Zarzycki
Drugie śniadanie każdego ucznia w szkole, bez względu na jego wiek, powinno stanowić 10-15 procent energii z całej racji pokarmowej. Dla przeciętnego pierwszoklasisty to posiłek nieprzekraczający średnio 200 kilokalorii. Ponadto powinien być pełnowartościowy, czyli zawierać niezbędne do wzrostu i rozwoju organizmu składniki odżywcze.

Jak zachęcić ucznia do zdrowych posiłków?

Jak zachęcić ucznia do zdrowych posiłków?

Kilka trików zdradza ekspert zdrowego żywienia Kamila Sobaś:
1. Dobrym sposobem jest zabawa w nazywanie posiłków. Dlaczego zupy brokułowej nie nazwać by "Zupą Shreka", a jagodowy jogurt "Smerfową przygodą"? Takie zabiegi znane są producentom żywności, którzy wykorzystują bajkowych bohaterów do zainteresowania najmłodszych.
2. Dzieci ogromną wagę przywiązują do wyglądu - im posiłek ładniej, fantazyjniej podany i bardziej kolorowy - tym lepiej smakuje.
3. Warto zaangażować dzieci w przygotowywanie posiłków. To sprawia, że jako autorzy są bardziej ciekawi efektów swojej pracy.

Brak koncentracji, trudności z pamięcią

Dlaczego to takie ważne?
- Dzieci i młodzież, które pomijają drugie śniadania narażone są na częstsze bóle głowy, złe samopoczucie i rozdrażnienie, co może się przekładać na gorsze wyniki w nauce, brak koncentracji, trudności w zapamiętywaniu, brak logicznego myślenia. Dodatkowo wpływa to również na częstsze konflikty w relacjach z innymi. Osłabienie koncentracji i gorszy nastrój są wynikiem spadku poziomu glukozy we krwi, który wpływa na zmniejszenie ogólnej wydolności fizycznej i umysłowej. W grę wchodzą także problemy z układem immunologicznym, przez co dziecko może częściej chorować, bo będzie osłabione, a także mieć tendencję do chorób dietozależnych, w tym otyłości - mówi Kamila Sobaś, ekspert zdrowego żywienia.

Sprawdzi się biały ser, jajka i zdrowe przekąski

Najprostszą formą drugiego śniadania jest kanapka z dodatkiem białkowym - wędliny, sery, jaja, ryby i owocowo-warzywnym - pomidor, szczypiorek, jabłko, maliny i inne tego typu produkty. Drugie śniadanie może być posiłkiem przygotowanym na bazie mleka lub jogurtu. Polecane są także świeże owoce, soki, przeciery owocowe i potrawy zaliczane do deserów stanowiące połączenie owoców z kaszami (na przykład kasza jaglana z jabłkami i cynamonem).

- Wiele smacznych potraw przygotować można z białego sera, homogenizowanych twarożków, z jaj lub z dodatkiem jaj - omlety, naleśniki, które również dobrze smakują na zimno. W żywieniu dzieci i młodzieży warto zastosować zdrowe przekąski: świeże owoce - na przykład cząstki jabłka, mandarynki lub pomarańczy, banana, kawałeczki gotowanych warzyw: marchwi, fasolki szparagowej, soki owocowe przecierowe, a także produkty białkowe: plasterki sera, mleko, jogurt - radzi ekspert.

Dla młodszych budyń, dla starszych - porcja ciasta

Wiadomo, że większość dzieci lubi słodkie. Zamiast batonów, czekolady i sztucznych słodkich bułek, można dać dziecku do szkoły owoce, również suszone lub przygotowywać posiłki o słodkim smaku, na przykład muffinki marchewkowe czy bananowe.

- Do słodzenia wykorzystajmy cukier trzcinowy, cynamon, miód, a jako dodatki kakao, rodzynki, migdały i orzechy. Dla dzieci młodszych można podawać porcję budyniu lub kisiel mleczny z owocami, dla dzieci starszych - porcję ciasta z napojami mlecznymi lub koktajle mleczno-owocowe - proponuje Kamila Sobaś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie