Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezentacja gminy Jędrzejów

Marek Wolski Burmistrz Miasta Jędrzejowa
Prezentacja gminy Jędrzejów

Szanowni Państwo,
Drodzy Czytelnicy
Mieszkańcy Gminy i Powiatu Jędrzejowskiego

Mam przyjemność przedstawić Państwu zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach na terenie Gminy Jędrzejów, którą mam zaszczyt zarządzać od ponad pięciu lat.

Prezentacja obejmuje zakres obowiązkowych zadań Gminy, jak i kierunków, w których gmina zmierza dla dobra swego rozwoju.

Kwestia szeroko rozumianego rozwoju gospodarczego, pozyskiwanie nowych inwestorów, tworzeniem miejsc pracy, stanowiły priorytetowe zadania. W celu pozyskania środków na infrastrukturę pod przyszłe tereny inwestycyjne gmina opracowała koncepcję zagospodarowania terenu, wykupiła większość działek, co przyczyniło się do powstania dwóch zakładów produkcyjnych, z których jeden już rozpoczął produkcję, a drugi jest w trakcie budowy. Realizacja tego typu przedsięwzięć wpływa na zmniejszenie bezrobocia.

Po latach oczekiwań i starań udało się doprowadzić do Jędrzejowa gaz ziemny, z którego mogą już korzystać pierwsi odbiorcy. Gaz ziemny to również szansa dla Jędrzejowa na pozyskanie nowych inwestorów. Poprzez te działania podniosła się atrakcyjność miasta jako swoistego centrum rozwoju lokalnego.

Dom Kultury, podobnie jak i zalew, wzbudzał wśród Jędrzejowian raczej niekorzystne odczucia. Konstrukcja DK z lat 70. ubiegłego stulecia potrzebowała pilnego remontu. Było to dla mnie duże wyzwanie, które podjąłem i doprowadziłem do końca.

Oddane do użytkowania Centrum Kultury stało się głównym ośrodkiem mającym za zadanie zaspokojenie potrzeb kulturalnych mieszkańców Gminy Jędrzejów. Już wiadomo, że zwiększyła się i uatrakcyjniła oferta Centrum Kultury, między innymi reaktywowana została działalność kina, podniesiono standard pracowni tanecznych, muzycznych, plastycznych i fotograficznych. Zwiększona została możliwość organizacji imprez plenerowych dzięki powstałemu amfiteatrowi.

Prezentacja gminy Jędrzejów

Kolejną ważną inwestycją jest zagospodarowanie terenów wokół zalewu i odbudowa samego zbiornika. Dotychczasowy stan obiektów wzbudzał wiele emocji wśród mieszkańców Jędrzejowa. Problem był o tyle skomplikowany, że grunty te stanowiły przez lata przedmiot sporu pomiędzy Gminą Jędrzejów, a PKP. Po wielu zabiegach z mojej strony udało się załatwić sprawy administracyjne i przystąpić do prac nad rewitalizacją zalewu i terenów przyległych. Wykonano czaszę zbiornika i pomimo wielu trudności zależnych od czynników zewnętrznych rozpoczęto procedury przetargowe na następne zagospodarowanie terenu wokół zalewu. Sam zalew nie wyczerpuje moich zamierzeń dotyczących tego terenu. Projekt zgłoszony przez gminę obejmuje również zagospodarowanie parku przy ul. Św. Barbary oraz zagospodarowanie terenu za torami kolejowymi. Koncepcję przedstawiłem Państwu w ubiegłym roku. Park Miejski zostanie kompleksowo zagospodarowany i będzie służył do pełnienia funkcji rekreacyjnej, kulturowo-oświatowej i przyrodniczej.

Teren ten wraz z zalewem będzie tworzył jeden zwarty kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, który obok przebudowy ulic Św. Barbary i Parkowej stanowić ma zasadniczy element zmiany wizerunku tej części miasta.

Rozwój infrastruktury drogowej to najbardziej widoczne inwestycje w mieście i gminie mijającej kadencji. Kompleksowa poprawa nawierzchni, remont i budowa chodników, tworzenie nowych miejsc parkingowych, miała za zadanie podniesienie bezpieczeństwa i komfortu jazdy użytkowników. Ostatnie lata są szczególne nie tylko ze względu na ilość wykonanych robót drogowych, ale i na wielkość pozyskanych z zewnątrz na te zadania środków finansowych.

Prezentacja gminy Jędrzejów

Jak Państwo możecie się przekonać zmodernizowano przy pomocy środków z Narodowego Programu Dróg Lokalnych na lata 2008-2013 ulic: Św. Barbary i Parkową, Chrobrego, Dojazd, Armii Krajowej, Al. Piłsudskiego. Na przyszły rok złożono wniosek z tego programu na modernizację ul. Partyzantów, ul. Jasionka i ul. Wiejskiej. Ze środków Unii Europejskiej (60%) rozpoczęto długo oczekiwaną przebudowę ulic Reymonta i Przemysłowej.

Gmina tradycyjnie korzysta z innych programów i dostępnych źródeł finansowania, przeznaczonych na poprawę sieci komunikacyjnych. Co roku, gmina uzyskuje także kwoty z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na budowę dróg na terenie gminy. W ramach środków przeznaczonych na likwidację klęsk żywiołowych zmodernizowano drogę Prząsław - Prząsław Mały, drogę do stawów w Chorzewie oraz drogę w Potoku. Gmina współfinansuje również w 50% remonty dróg powiatowych na terenie miasta i gminy. W ostatnich latach zmodernizowano z pomocą środków gminnych 26 km dróg powiatowych. Wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Kielcach, partycypowaliśmy w kosztach budowy ul. Głowackiego i ul. Jana Pawła II. W ramach współpracy z GDDKiA w Kielcach wyremontowano drogę krajową od ulicy Pińczowskiej do granic administracyjnych naszej gminy. Wcześniej remontowano ulicę 11 Listopada, gdzie gmina finansowała wykonanie chodników.

Prezentacja gminy Jędrzejów

Miasto i gmina poprzez budowę ulic, dróg i chodników zmieniła swój wizerunek. W mieście zmodernizowano 11 km dróg, przebudowano ok. 15000 m kw. chodników i parkingów. Wymienić tu można tylko niektóre inwestycje, takie jak: wykonanie dróg w rejonie ul. Słonecznej (nowe osiedle), ul Sadowej, rozbudowa ulic: 3 Maja, Strażackiej, Daszyńskiego, Gądzio - Kosa, Krótkiej, Kwarty, Okrzei, Murawiec II, Kacpra Nimirskiego, Żeromskiego, Partyzantów. Również na terenie gminy położono największy nacisk na infrastrukturę drogową. Niemal w każdej miejscowości wybudowano jakiś odcinek drogi lub przeprowadzono remont - łącznie jest to 79 odcinków o długości 23 km.
W sumie na terenie miasta i gminy zmodernizowano 178 odcinków dróg i ulic o łącznej długości 64 km. Wyremontowano 43 chodniki i parkingi o łącznej powierzchni 15.000 m kw.
Wartość wszystkich inwestycji drogowych wyniosła 22,5 mln zł.

Modernizując sieć dróg, nie zapomniano o infrastrukturze wodno-kanalizacyjnej. Każda budowa ulicy w mieście była poprzedzona wymianą starej sieci wodno-kanalizacyjnej. Budowano również nowe odcinki w starych lub nowo powstających osiedlach. Wykonano ok. 4200 mb. - wodociągu i 2400 mb. - kanalizacji. Kanalizacja wykonywania jest również na terenach inwestycyjnych.

Przy okazji remontów infrastruktury drogowej zadbano również odpowiednie oświetlenie obiektów i ulic. Wykonano m.in. oświetlenie ulic: Partyzantów, Chrobrego, Dojazd, Szansa, Słoneczna, Głowackiego, jak i niektórych wsi oraz iluminację kościoła św. Trójcy.
Systematycznie wymieniane są wiaty przystankowe przy wszystkich rodzajach dróg.
Odnowiono Park 700-lecia łącznie z wykonaniem nowego placu zabaw. Jak bardzo był potrzebny dla mieszkańców, niech świadczy codzienna obecność wielu chętnych szukających odpoczynku w centrum miasta.

Prezentacja gminy Jędrzejów

Bolączką miasta jest nadal brak lokali socjalnych. Wybudowano w tej kadencji kilkanaście mieszkań, adaptując dawną przychodnię kolejową na mieszkania. Liczba ta nie satysfakcjonuje jednak rodzin oczekujących na przyznanie mieszkania.

W zakresie budowy lokali socjalnych większym zaangażowaniem powinno wykazać się Państwo, umożliwiając samorządom korzystanie w większym zakresie z pomocy finansowej. Budowa mieszkań socjalnych pozostaje jednym z najważniejszych zadań samorządu na przyszłą kadencję.
Dla społeczności wiejskiej w ramach Programu Odnowy Wsi zmodernizowano świetlice w Jasionnie, Brynicy Suchej i Rakowie. Złożono wnioski o dofinansowanie remiz w Skroniowie, Prząsławiu, Rakowie, Brynicy Suchej i Potoku Wielkim.

Wiele tzw. projektów miękkich, bezinwestycyjnych, które mają wpływ na zmianę wizerunku gminy prowadziły jednostki organizacyjne gminy, tj. Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminny Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli.

Podstawowym zadaniem Gminy Jędrzejów jest edukacja. Gmina Jędrzejów jest organem prowadzącym dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów.

Wydatki związane z oświatą stanowią 30% wszystkich wydatków budżetowych. Subwencja skierowana z budżetu państwa stanowi ponad połowę tych wydatków, pozostała kwota pochodzi z dochodów własnych Gminy. Mijająca kadencja to szczególny okres dla placówek oświatowych, które zostały wyremontowane doposażone we wszelkiego rodzaju pomoce podnoszące standardy nauki uczniów. Stąd sięganie po dodatkowe pieniądze na realizację inwestycji i nowych projektów w dziedzinie edukacji.
Nie sposób tu wyliczyć wszystkich prac wykonywanych na rzecz szkół oraz środków pozyskanych z różnych źródeł. Wystarczy wspomnieć wykonaną termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej w Podchojnach, czy częściowo Szkoły Podstawowej nr 3. We wszystkich szkołach prowadzonych przez gminę przeprowadzono remonty polegające na wymianie niemal wszystkich okien, posadzek, podłóg, czy pokryć dachowych.

Prezentacja gminy Jędrzejów

Zadbano o bazę sportową dla szkół budując kompleks boisk sportowych typu "Orlik" przy Gimnazjum nr 1, boiska sportowego w Mnichowie w ramach PAOW. Ponadto wybudowano boiska trawiaste w Potoku Wielkim i Rakowie. Przeprowadzono również remonty sal gimnastycznych w szkołach: SP 2, SP 3, SP 4, Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 1.

Oprócz różnego rodzaju prac związanych z otoczeniem, jak i prac adaptacyjnych, monitoringu, zadbano również o doposażenie pracowni w sprzęt i pomoce dydaktyczne w postaci komputerów, tablic multimedialnych, pracowni językowych, placów i miejsc zabaw. Dodatkowo utworzono oddziały przedszkolne. Aby to wszystko realizować pozyskiwano środki unijne oraz środki MEN i Europejskiego Funduszu Społecznego. Duża w tym zasługa dyrektorów szkół, którzy wraz ze swoimi zespołami zabiegali o dofinansowanie, pisząc różnego rodzaju projekty. Gmina doceniając zaangażowanie nauczycieli zwiększa im dodatki motywacyjne i stawki za wychowawstwo.

Na następną kadencję planowane jest dalsze inwestowanie w bazę szkolną poprzez przygotowywanie nowych wniosków np. na budowę boisk przy SP nr 3.

Polityka oszczędności prowadzona przeze mnie i moich najbliższych współpracowników ma na względzie taką kondycję finansową gminy, aby w następnych latach móc sięgać po środki unijne pod dalszy planowany rozwój Miasta i Gminy Jędrzejów. Przy realizacji zaplanowanych zadań na pewno nie pomagały ciągłe zmiany w Radzie Miasta. Nie sprzyjało to płynnej realizacji zamierzeń.
Muszę Państwu przyznać, że kosztowało mnie to wiele wysiłku, lecz jak widać po osiągnięciach gminy było warto…

Prezentacja gminy Jędrzejów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie