Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarga na komornika - kiedy i jak ją złożyć radzi prawnik

Marcin RADZIMOWSKI [email protected]
Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej Lexus: - Komornik wykonując czynności zawodowe musi stosować przewidziane prawem procedury, a za ich naruszanie ponosi odpowiedzialność przed sądem. Jednym z narzędzi kontrolnych i dyscyplinujących wobec komornika jest skarga na czynność komornika.
Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej Lexus: - Komornik wykonując czynności zawodowe musi stosować przewidziane prawem procedury, a za ich naruszanie ponosi odpowiedzialność przed sądem. Jednym z narzędzi kontrolnych i dyscyplinujących wobec komornika jest skarga na czynność komornika.
Skargę na czynność komornika może złożyć dłużnik, wierzyciel oraz osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone.

Na przykład, gdy komornik ignoruje wnioski wierzyciela co do sposobu prowadzenia egzekucji albo jeśli nie dokonuje czynności, którą według przepisów powinien był wykonać - wówczas możemy napisać skargę.

JAK WNIEŚĆ SKARGĘ?
- Skargę należy wnieść na piśmie do sądu rejonowego, w którego okręgu działa komornik. Na złożenie skargi przysługuje tygodniowy termin biegnący od dowiedzenia się o czynności, którą chcemy zaskarżyć, w braku czynności - od dnia, w którym czynność powinna być wykonana - wyjaśnia Jolanta Socha, prawnik z Kancelarii Prawnej Lexus w Tarnobrzegu.

Skargę należy złożyć w tylu egzemplarzach, ile jest stron postępowania. Należy również pamiętać o egzemplarzu dla sądu i komornika. Skarga powinna spełniać wszystkie wymagania dla pisma procesowego. Należy w niej więc wymienić wszystkich wierzycieli i dłużników wraz z adresami, a także sygnaturę sprawy akt komorniczych. Skarga powinna określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano oraz zawierać wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem.

Opłata za skargę od czynności komornika wynosi 100 złotych. Wraz ze skargą można złożyć wniosek o zwolnienie z konieczności ponoszenia kosztów sądowych i dołączyć formularz oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku i dochodach dostępny w sądzie bądź na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl).

ROZPOZNANIE SKARGI
- Sąd powinien rozpoznać skargę w terminie siedmiu dni od daty jej wpłynięcia do sądu. Jeśli skarga zawiera braki formalne, od daty ich uzupełnienia - dodaje Jolanta Socha z Lexusa.
W praktyce często zdarza się, że termin ten nie jest dotrzymywany. Dzieje się tak między innymi dlatego, że przed rozpoznaniem skargi sąd przesyła ją komornikowi, który ma trzy dni na sporządzenie na piśmie uzasadnienia zaskarżonej czynności lub przyczyn jej zaniechania, co przedłuża rozpoznanie skargi.

KIEDY ZA PÓŹNO NA SKARGĘ
Sąd odrzuci skargę wniesioną po terminie, co będzie skutkować tym, że nie rozpozna jej merytorycznie. Jednak zawsze jest szansa, że sąd uzna za konieczne, aby z urzędu skontrolować działania komornika. Sąd sprawuje bowiem nadzór nad komornikiem i może z urzędu wydawać komornikowi zarządzenia by zapewnić należyte wykonywanie egzekucji, a także usuwać spostrzeżone nieprawidłowości.

- Można również samemu zwrócić się do sądu o podjęcie działań nadzorczych. Wniosek taki, w odróżnieniu od skargi, nie podlega żadnym opłatom. Jego wadą jest to, iż sąd nie jest zmuszony, jak w przypadku złożenia skargi, do rozpoznania takiego wniosku. Sąd może bowiem z urzędu podjąć takie działania, ale nie jest do tego zobowiązany - wyjaśnia Jolanta Socha z Kancelarii Prawnej Lexus w Tarnobrzegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie