Koniec z niepłaceniem abonamentu RTV. Egzekucje 5 lat wstecz!

Dodano: 28 maja 2012, 8:18 Autor:

Poczta zaczyna ściągać pieniądze za abonament radiowo-telewizyjny. Pomaga jej w tym Urząd Skarbowy.

Sonda

Czy płacisz abonament radiowo-telewizyjny?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 1734.

Taka egzekucja to ostateczność

Zdaniem Ministerstwa Finansów dochodzenie należności z tytułu abonamentu RTV w trybie egzekucji administracyjnej powinno być ostatecznością, szczególnie z uwagi na uciążliwość procedur i związane z tym dodatkowe koszty. Sposobem na uniknięcie tych konsekwencji jest dobrowolne wypełnianie obowiązków przez obywateli związanych z płaceniem danin publicznych, w tym abonamentu.

Zła wiadomość dla tych, którzy nie płacą za abonament radiowo-telewizyjny – Poczta Polska wysyła upomnienia wzywające do regulowania należności. Co więcej, "skarbówka” otrzymuje już od poczty tytuły wykonawcze pozwalające na ściąganie zaległości, które sięgają niekiedy nawet ponad 1600 złotych.

Pan Michał mieszka w Radomiu, przed kilkoma dniami dostał list, którego odbiór musiał pokwitować. Nadawcą była Poczta Polska, która jest odpowiedzialna za pobieranie opłat abonamentowych. - Kiedy otworzyłem list zdębiałem – opowiada pan Michał. – Był zatytułowany "upomnienie” i wzywał mnie do uregulowania należności za zaległy abonament. Wyliczono, że mam w ciągu siedmiu dni wpłacić 1465 złotych, w tym 361 złotych tytułem odsetek. I zagrożono, że jeśli nie zapłacę, zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne a wtedy zapłacę jeszcze więcej.

Pan Michał przyznaje, że nie płacił od wielu lat, bo nie widział powodu, by finansować w ten sposób telewizję, która nie spełnia jego oczekiwań.

- Kiedy Tusk został premierem i chciał zlikwidować abonament nazywając go haraczem, byłem przekonany, że zniesienie tych opłat to tylko kwestia czasu. Omyliłem, się i co mam teraz zrobić? – zastanawia się.

ROZBIEŻNE OPINIE

Anna Śnieżyńska nie ma takich problemów, bo abonament regularnie płaci, ale uważa, że płacić nie powinna. - Płacę już za kablówkę i jest to dublowanie opłaty. Poza tym nie ma praktycznie różnicy pomiędzy telewizją publiczną a telewizjami komercyjnymi, które utrzymują się z reklam. A reklamy są też w telewizji publicznej – uważa.

Innego zdania jest jej syn, Marcin. - Telewizję publiczną trzeba wspierać, bo realizuje pewną misję – przekonuje.

EGZEKUCJA

Marek Majkuciński, rzecznik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu przyznaje, że od pewnego czasu zaczęły wpływać z Poczty Polskiej tytuły do ściągania należności za zaległy abonament. - Mamy już kilkanaście takich spraw – wylicza.

Pytany, czy jeśli będzie takich spraw dużo, bo "abonamentowych” dłużników można liczyć na tysiące, urząd będzie w stanie wyegzekwować te pieniądze odpowiada: "damy sobie radę”.

Tak było

16 marca 2010 roku Trybunał Konstytucyjny dokonał oceny regulacji dotyczących egzekucji opłat abonamentowych. W opinii sędziów egzekucja nieuiszczonego abonamentu RTV jest prawnie możliwa, a wybór Poczty Polskiej jako podmiotu odpowiedzialnego za rejestrację odbiorników i egzekwowanie wpływów z abonamentu nie wywołuje zastrzeżeń.

Czytaj więcej o:
  • abonament
  • egzekucja
  • Poczta Polska
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
  • Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!​

alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Czy płacisz abonament radiowo-telewizyjny?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 1734.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0-801-357-266

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.