Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Białobrzegach powstanie zalew? Konsultacje z mieszkańcami (sonda)

ik
archiwum
Zalew na Pierzchniance w Białobrzegach to pomysł Starostwa Powiatowego, które od miesięcy zabiega o jego budowę. Teraz samorządowcy zapytali mieszkańców, co sadza o pomyśle.

Konsultacje społeczne w sprawie zalewu odbyły się w ramach Obywatelskiego Klubu Dyskusyjnego. Klub powstał w ramach projektu "Razem budujemy wspólne dobro". Raz w miesiącu, w każdy pierwszy czwartek miesiąca mieszkańcy będą mieli okazję spotkać się i podyskutować na wybrany wcześniej temat.

ZALEW W BIAŁOBRZEGACH

Z mieszkańcami spotkali się starosta białobrzeski Andrzej Oziębło, wicestarosta Adam Bolek, kierownik Inspektoratu Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białobrzegach Józef Komorek oraz kierownik Delegatury w Radomiu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Rafał Rajkowski.

O zamiarze budowy, przygotowaniach i założeniach budowy zalewu opowiadał Andrzej Oziębło. - Chcę Państwa poinformować o przebiegu naszych prac, by mogli Państwo sami ocenić, na jakim jesteśmy etapie i czy jesteśmy wiarygodni - powiedział starosta. - Chcemy wysłuchać Państwa głosu, ale też rozwiać pewne obawy.

Początkowo koncepcja zalewu zakładała o wiele większy zbiornik. Okazało się jednak, iż należy go zmniejszyć do 70 hektarów, gdyż w innym wypadku konieczne byłoby przeniesienie gazociągu, co byłoby bardzo kosztowne. Zalew byłby zasilany wodą z rzeki Pierzchnianki i otoczony ze wszystkich stron wałem. Po pierwsze byłby to zbiornik retencyjny. Po drugie spełniałby również funkcje rekreacyjno - turystyczne.

Zalew został wpisany do Masterplanu na lata 2014-2020, czyli na listę zadań inwestycyjnych mających wpływ na stan wód. Inwestorem zadania będzie W Zakład Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie, a wartość zadania szacowana jest na 25 milionów złotych.

- Starostwo dofinansuje przygotowanie projektowe całego zadania przy współpracy wojewodą mazowieckim - poinformował Adam Bolek, wicestarosta.

BEZPIECZEŃSTWO NAJWAŻNIEJSZE

Poruszono również sprawę własności działek, które mają być zalane. 40 hektarów zmieni należy do gminy Białobrzegi, 10 hektarów to wspólnoty gruntowe, zaś 20 hektarów pozostaje w rękach osób prywatnych. Wykupienie ich jest w sposób komercyjny niemożliwe. W momencie udowodnienia, iż zadanie ma cel publiczny i przeciwpowodziowy, będzie możliwe zastosowanie tu specustawy przeciwpowodziowej.

Mieszkańcy uczestniczący w spotkaniu pytali zaś między innymi o to, czy budowa zalewu nie spowoduje zalania domów stojących blisko Pilicy?

Jak tłumaczyli fachowcy zalew na pewno nie pogorszy sytuacji a może ją poprawić, bo wahania poziomu wody w Pilicy zostaną odizolowane od poziomu wodonośnego pod miastem.

Uczestnicy spotkania chcieli też wiedzieć, czy rozpatrywano inną lokalizację zalewu, na przykład w naturalnej niecce? Okazało się, że tak, ale wybrane miejsce jest najkorzystniejsze. Inne umiejscowienie zbiornika nie przyniosłoby wymiernych korzyści miastu.

Samorządowcy wyjaśnili także, że zarządcą zalewu odpowiedzialnym za gospodarkę rybacką byłby tylko i wyłącznie koła wędkarskie z terenu naszego powiatu.

Kolejne spotkanie Obywatelskiego Klubu Dyskusyjnego odbędzie się 3 kwietnia. Ma być poświęcone Radzie Miasta i Gminy, jako organowi przedstawicielskiemu mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie