Serwis jest częścią portalu portal regionalny

turystyka » ŚWIĘTOKRZYSKIE JAKIE CUDNE

Niezwykla sosna w Weleczu

Niezwykla sosna w Welczu - nasza ósemka kier

Ta niezwykla prawie stuletnia sosna, dziw natury, nazywane jest równiez sosną na szczudlach. Rośnie na skraju lasu we wsi Welecz kolo Buska-Zdroju. Od 2002 roku jest pomnikiem przyrody. Dla ochrony ogrodzona zostala drewnianymi zerdziami. Zaliczana jest do gatunku zwyczajnych, określana tez mianem pospolitej, ale z wyglądu nie jest ani zwyczajna, ani pospolita. Ksztaltem przypomina bowiem olbrzymiego pająka, który kroczy na dlugich odnózach. Te odnóza to kilkanaście grubych i cienkich korzeni, wiszących niemal w powietrzu. Nie ma chyba w Polsce drugiej podobnej do niej. Jej korzenie wyszly juz na ponad trzy metry z ziemi. Moze sie pod nimi pomieścic kilka osób.

Sosna rośnie przy zboczu niewielkiego wzniesienia. Mieszkancy Welecza twierdzą, ze w tym miejscu wydobywali kiedyś piasek na budowe. W ten sposób odslonili korzenie sosny, ale nie zniszczyli drzewa.

Szczudlaste sosny, podobne do tej w Weleczu - chociaz duzo mniejsze - rosną na dzikich wyrobiskach piasku kolo Naglowic i Jedrzejowa. Drzewa tego gatunku, rosnące z odkrytym systemem korzeniowym znajdują sie równiez w niektórych partiach goloborzy w Jeleniewskim Parku Krajobrazowym. I w tych przypadkach sprawcą niezwyklego ksztaltu roślin byl czlowiek. Wybrane nielegalnie piasek i kamienie tworzące goloborza sprawily, ze korzenie rosnących tam sosen takze zostaly odsloniete.

Sosna zwyczajna, „drzewo chlebowe” rodzimego leśnictwa, ma równiez swoich wielbicieli w innej cześci Europy - jest drzewem narodowym Szkocji.

Wieś Welecz polozona jest przy drodze Busko - Pinczów. Niezwykla sosna rośnie okolo 250 metrów od niej, po prawej stronie. Dojazd do tego niezwyklego pomnika przyrody wskazuje tablica z napisem „Pomnik przyrody. Sosna pospolita”.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015