Czy wiesz, dlaczego się drapiesz? - psychosomatyka alergii

  Czy wiesz, dlaczego się drapiesz? - psychosomatyka alergii

  Artykuł Partnera

  Echo Dnia

  Aktualizacja:

  Echo Dnia

  Czy wiesz, dlaczego się drapiesz? - psychosomatyka alergii
  Według amerykańskiego psychiatry Franza Alexandra każda choroba jest psychosomatyczna, różne są jedynie czynniki, które ją wywołały. Tezę uczonego potwierdza również Emilia Żurek będąca od lat psychosomatoanalitykiem. W jednym ze swoich ostatnich wywiadów Polka opowiada, w jaki sposób nasza psychika przyczynia się do wystąpienia reakcji alergicznych. Opinię badaczki potwierdzają także inni specjaliści i liczne publikacje. Cenieni alergolodzy zwracają uwagę na psychosomatyczne aspekty alergii, ponieważ ich zrozumienie i zdiagnozowanie znacznie ułatwia kurację i pozwala uniknąć nawrotu choroby.
  Czy wiesz, dlaczego się drapiesz? - psychosomatyka alergii

  Alergie jako choroby psychosomatyczne


  Paulina Albińska w swojej publikacji Psychologiczne aspekty chorób alergicznych: trudności dorosłych pacjentów z astmą oskrzelową i atopowym zapaleniem skóry zauważa, że już Freud dostrzegał zależność pomiędzy sferą emocjonalną a somatyczną. W opinii tego wybitnego uczonego Soma i Psyche są ze sobą ściśle połączone i nie mogą istnieć bez siebie, a co za tym idzie – większość dolegliwości fizycznych ma swoje odbicie w psychice. Wielu współczesnych autorów powraca do tej tezy, a badania przez nich prowadzone ją potwierdzają. Nie inaczej dzieje się w przypadku alergii. Zwrócenie się specjalistów w kierunku psychosomatyki alergii jest związane z gwałtownie rosnącą liczbą alergików, co budzi niepokój lekarzy. Wielu z nich uważa, że źródła problemów alergicznych tkwią w stylu życia i diecie współczesnego człowieka. Coraz częściej żyjemy bowiem w stresie i brakuje nam czasu na dobry, wartościowy posiłek. Nie bez znaczenia jest oczywiście jakość pożywienia, jednak lekarze przypominają, że sztuczne dodatki mogą powodować zaburzenia psychiczne, w konsekwencji – alergie na tle psychicznym.

  Błędne koło objawowe w biegunowych schorzeniach marszu alergicznego


  Jedną z niezwykle interesujących koncepcji alergii psychosomatycznej jest koło objawowe w biegunowych schorzeniach marszu alergicznego. Istota problemu opisanego przez Jacka Gierusa i Kazimierza Popielskiego polega na wzajemnym oddziaływaniu czynników psychologicznych i fizjologicznych. Można to opisać na przykładzie drapania (czynnik behawioralny). W sytuacji stresowej pacjent odczuwający niepokój lub stres (czynnik psychiczny/stresor) zaczyna się drapać, co wywołuje podrażnienia i uszkodzenia naskórka. To z kolei daje zielone światło drobnoustrojom i alergenom, które z łatwością dostają się do organizmu, wywołując reakcję alergiczną. Stan zapalny powoduje świąd, a jego efektem jest ponowne drapanie i wtórne podrażnienie oraz zakażenie. W ten sposób powstaje trudne do przerwania błędne koło objawowe w tzw. marszu alergicznym.

  Stres jako jedna z najczęstszych przyczyn alergii


  Wiele czynników stresowych, a szczególnie tych, które działają długotrwale, nasila zjawisko występowania chorób somatycznych. Nie bez znaczenia są również zjawiska z dzieciństwa (np. utrata jednego z rodziców, rozwód albo wieloletnia rozłąka). Zdarza się także, że nawet z pozoru nieistotne epizody wieku dziecięcego mogą stać się przyczyną chorób psychosomatycznych. Szczegółowo opisuje to prof. dr hab. Edward Zawisza w swoim artykule dla portalu Alergia.org.pl. Badacz zaznacza jednak, że dotychczas nie udało się dokładnie określić mechanizmu tego zjawiska, ale zauważono, że zaburzenia w funkcji układu podwzgórze-nadnercza-przysadka odgrywają znaczącą rolę. Szereg bodźców stresowych pobudza bowiem ten układ, co prowadzi do ułatwienia syntezy kortyzolu (hormon stresu) w nadnerczach. To z kolei generuje stres, a pozostawanie w ciągłym napięciu wpływa na zmianę układu cytokin (białka wpływające na wzrost, proliferację i pobudzenie komórek biorących udział w odpowiedzi odpornościowej oraz komórek hematopoetycznych), zwiększając tym samym zachorowalność na choroby alergiczne i niektóre dolegliwości autoimmunologiczne.

  Leczenie alergii – między farmakologią a psychoterapią


  Specjaliści różnych dziedzin medycyny są zgodni co do jednego: w wielu przypadkach leczenie alergii nie może ograniczać się do farmakologii. Leki na alergię, np. Claritine (http://www.claritine.pl) nie są w stanie pozbyć się każdego kłopotu. Jeśli dolegliwości mają podłoże psychologiczne, przyjmowanie preparatu zniweluje objawy, jednak nie dotrze do sedna problemu. Rozwiązaniem będzie natomiast psychoterapia. Dzięki sesjom w gabinecie psychoterapeuty pacjent ma szansę na zrozumienie istoty swoich kłopotów i podjęcie próby walki z nimi. Terapia powinna być wspomagana lekami na alergię, m.in. wspomnianym wyżej preparatem Claritine, które, łagodząc objawy uczulenia, pomogą choremu wyrwać się z błędnego koła marszu alergicznego. W czasie leczenia ważne jest również wsparcie ze strony najbliższych, jakie zagwarantuje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa i ułatwi powrót do zdrowia.

  Zanieczyszczenie powietrza, niezdrowa dieta oraz brak ruchu to przyczyny wielu dolegliwości, na jakie skarży się coraz więcej osób. Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na stan zdrowia mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych jest stres. To on odpowiada za rozwój i nasilenie się wiele chorób. Jedną z nich jest alergia, na którą co roku zapada coraz więcej osób. Lekarze alarmują: dobra kondycja psychofizyczna pozwoli ustrzec się wielu dolegliwości. Jeśli więc zauważysz, że sytuacje stresowe wywołują zmiany na twojej skórze, nie czekaj, zgłoś się do specjalisty, nim choroba rozwinie się na dobre.

  Czytaj także

   Gry On Line - Zagraj Reklama