Choroba Hashimoto – obalamy 8 mitów na temat tego schorzenia

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Choroby tarczycy to obecnie bardzo częsty problem. Szacuje się, że w Polsce na Hashimoto cierpi ok. 800 tys. osób, przy czym większość chorych to kobiety. Niektórzy eksperci twierdzą, że u kobiet powyżej 35 lat, prawdopodobieństwo rozwoju chorób tarczycy wynosi ponad 30%. Podłoże tego schorzenia może być genetyczne, przyczyną może być również stres, niedobory żywieniowe lub toksyny obecne w środowisku. Etiologia Hashimoto nie została jednak jeszcze do końca zbadana. Diagnozowanie problemów z tarczycą jest dość trudne, gdyż objawy są często niespecyficzne (zmęczenie, depresja, lęk). Tarczyca pozostaje zatem jednym z najbardziej tajemniczych i najmniej poznanych gruczołów. W tym materiale rozprawiamy się z popularnymi mitami na temat choroby Hashimoto.
Choroby tarczycy to obecnie bardzo częsty problem. Szacuje się, że w Polsce na Hashimoto cierpi ok. 800 tys. osób, przy czym większość chorych to kobiety. Niektórzy eksperci twierdzą, że u kobiet powyżej 35 lat, prawdopodobieństwo rozwoju chorób tarczycy wynosi ponad 30%. Podłoże tego schorzenia może być genetyczne, przyczyną może być również stres, niedobory żywieniowe lub toksyny obecne w środowisku. Etiologia Hashimoto nie została jednak jeszcze do końca zbadana. Diagnozowanie problemów z tarczycą jest dość trudne, gdyż objawy są często niespecyficzne (zmęczenie, depresja, lęk). Tarczyca pozostaje zatem jednym z najbardziej tajemniczych i najmniej poznanych gruczołów. W tym materiale rozprawiamy się z popularnymi mitami na temat choroby Hashimoto. 123rf.com
Choroby tarczycy to obecnie bardzo częsty problem. Szacuje się, że w Polsce na Hashimoto cierpi ok. 800 tys. osób, przy czym większość chorujących to kobiety.

Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy. Może być bardzo niebezpieczna, ponieważ skutkuje zniszczeniem tarczycy i spadkiem produkowanych przez niego hormonów. Jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ odpornościowy atakuje własne komórki i tkanki. Jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy.

Eksperci twierdzą, że u kobiet powyżej 35 lat, prawdopodobieństwo rozwoju chorób tarczycy wynosi ponad 30%. Podłoże tego schorzenia może być genetyczne, przyczyną może być również stres, niedobory żywieniowe lub toksyny obecne w środowisku. Etiologia Hashimoto nie została jednak jeszcze do końca zbadana. Diagnozowanie problemów z tarczycą jest dość trudne; objawy są często niespecyficzne (zmęczenie, depresja, lęk). Tarczyca pozostaje więc jednym z najbardziej tajemniczych i najmniej poznanych gruczołów. W tym materiale rozprawiamy się z popularnymi mitami na temat choroby Hashimoto.

Czytaj: Objawy chorób autoimmunologicznych nasilają się latem. Na co zwrócić uwagę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmierdząca kupa - powody

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia