Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Effector zdradza swoje plany dotyczące Premy

marzena
archiwum
Jutro, 18 stycznia, zakończą się rozmowy konsorcjum Effector i Effect Glass z Ministerstwem Skarbu Państwa, dotyczące zakupu kieleckiej Premy. Koszt zakupu akcji zostanie ujawniony dopiero w momencie osiągnięcia pełnego porozumienia pomiędzy ministerstwem a konsorcjum.

 

O planach i kulisach rozmów z pracownikami Premy pod-czas negocjacji pakietu socjalnego rozmawiamy z Tomaszem Gajosem, pełnomocnikiem konsorcjum, Effector i Effect Glass, nowego inwestora kieleckiego przedsiębiorstwa.

 

* Czy trudno było osiągnąć porozumienie ze związkami, w jakiej atmosferze przebiegały rozmowy, jakie były najważniejsze rozbieżności między stronami i czego dotyczyły?

- Negocjacje trwały z przerwami kilka tygodni. Kilkakrotnie zerwanie rozmów wisiało na włosku. Zawsze jednak górę brał rozsądek i pragmatyzm. Obu stronom zależało na podpisaniu pakietu socjalnego bez protokołu rozbieżności. Tylko taki dokument gwarantuje niezmienność wynegocjowanych warunków. Podkreślam bardzo dobrą atmosferę, towarzyszącą rozmowom, od samego ich początku. Głównym powodem rozbieżności był okres gwarancji pracy i płacy. W okresie kryzysu – a z nim przyjdzie nam się zmierzyć - pięcioletni, trzyletni, a nawet dwuletni okres gwarancji może być dużym obciążeniem. Tak długie gwarancje mają wpływ na konkurencyjność spółki oraz utrudniają elastyczne reagowanie na zmiany popytu. Mogą też doprowadzić do znaczącego pogorszenia sytuacji finansowej spółki. Należy pamiętać, że nawet obecnie, pod nadzorem skarbu państwa, zarząd Premy może rynkowo kształtować poziom zatrudnienia.

* Dlaczego konsorcjum zdecydowało się na zakup akcji Premy, która jest zakładem innej branży niż Effector?

- Decyzja w sprawie zakupu akcji Premy wynika z przekonania, że spółka ta posiada potencjał, który pozwoli na zwrot z zainwestowanego kapitału. Znana od lat marka, wysoka jakość produkowanych wyrobów, wykwalifikowana załoga, to atuty nie do przecenienia. Inwestycja w zakład innej branży jest z naszej strony przemyślanym działaniem, ukierunkowanym na zdywersyfikowanie ryzyka prowadzonych działalności gospodarczych. Niezwykle istotne znaczenie może mieć w przyszłości wzmocnienie naszej siły zakupowej, na przykład w zakresie aluminium oraz innych metali. Kolejnym argumentem była dla nas lokalizacja Premy – tuż obok jednej ze spółek konsorcjum - Effect Glass. Liczymy, że takie położenie nie tylko ułatwi zarządzanie spółkami, ale również pozwoli na osiągnięcie korzyści skali – choćby w zakresie logistyki.

* Jakie plany ma konsorcjum wobec zakładu, czy zamierza zmienić jego profil i poszerzyć działalność. Co zakład zyska na tej zmianie?

- Trudno w obecnej chwili odpowiedzieć na takie pytania. Inwestor nie dysponuje wystarczającymi informacjami na temat udziału w rynku poszczególnych pozycji asortymentowych czy zyskowności z ich sprzedaży. Wydaje się, że Prema w zbyt ograniczonym zakresie wykorzystuje swoje moce produkcyjne. Na szczegółowe analizy i decyzje przyjdzie jednak czas po zakupie akcji i otrzymaniu szczegółowych danych ze spółki. Z pewnością konieczna jest dalsza informatyzacja spółki czy wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania. Inwestycje w twarde anodowanie, galwanizernię czy nowe maszyny muszą zostać poprzedzone analizą efektywności.

* Zarząd Premy rozpoczął proces restrukturyzacji i planował ogromne zwolnienia, które miały też dotknąć osoby po 50. roku życia. Czy polityka ta będzie kontynuowana?

- Jeżeli przejmiemy Premę, to zacznie nas obowiązywać pakiet socjalny, a więc dwuletnie gwarancje zatrudnienia. Redukcja zatrudnienia może więc nastąpić w wyniku skorzystania przez pracowników z programu dobrowolnych odejść. W późniejszym okresie kwestie związane z restrukturyzacją, będziemy rozpatrywać jedynie w powiązaniu ze zmianami na rynku i w branży. Firma powinna mieć możliwość dostosowywania kosztów produkcji do panującej na rynku koniunktury i popytu. Jednak głównym celem inwestora jest przede wszystkim rozwinięcie  oferty produktowej, sieci sprzedaży oraz kanałów dystrybucji, a także szeroko rozumiana optymalizacja. To z kolei powinno umożliwić skokowy wzrost produkcji, a także konieczność zwiększenia mocy produkcyjnych,  a w efekcie - zatrudnianie nowych pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia