Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finansista: Deprecjacja złotego nie zaczęła się po ogłoszeniu przez RPP decyzji o obniżeniu stóp procentowych

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Co naprawdę dzieje się z polską walutą? Komu zależy na jej osłabieniu?
Co naprawdę dzieje się z polską walutą? Komu zależy na jej osłabieniu? 123rf.com/profile_ambrozinio
Złoty mocno traci na wartości, odkąd w środę 6 września Rada Polityki Pieniężnej postanowiła drastycznie obniżyć stopy procentowe. Kłopot w tym, że z PLN zaczęło się dziać coś niepokojącego już znacznie wcześniej. Wyjście z kryzysu narodowej waluty, może być powiązane z terminami politycznymi.

Spis treści

Poniedziałkowe notowania złotego znów nie są optymistyczne dla polskich inwestorów. Złoty ponownie traci na wartości i wygląda na to, że ten trend jeszcze przez jakiś czas się utrzyma. Według ekspertów, problemy polskiej waluty zaczęły się jeszcze zanim w środę 6 września na mównicę wszedł prezes NBP prof. Adam Glapiński i ogłosił niespodziewane obniżenie stóp procentowych aż o 75 punktów bazowych (pb), przy inflacji wciąż przekraczającej 10 proc.

Złoty stabilizował kurs całe lato

W poniedziałek 11 września jedno euro można kupić za 4,65 zł (trzy grosze drożej niż w piątek), a dolar kosztuje 4,33 zł (grosz drożej niż na początku weekendu. Jeśliby jednak uważniej przyjrzeć się notowaniom, sygnały o problemach złotego pojawiały się już wcześniej. Dzień przed ogłoszeniem środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która wstrząsnęła rynkiem, Strefa Biznesu opublikowała materiał o mrożącej krew w żyłach prognozie dotyczącej złotego.
Nasza analiza wykazała, że umacnianie się złotego mające miejsce od lutego 2023 r. dobiegło końca w okolicach czerwca, odkąd rozpoczął się proces stabilizacji kursu, który wobec dystansu, jaki złoty ma wciąż do nadrobienia względem euro i dolara, był niebezpiecznym sygnałem. Ekonomista Andrzej Stefaniak zwrócił uwagę na to, jak bardzo mocny złoty przyczynił się do przyciągnięcia nad Wisłę inwestorów, ale ostrzegł jednocześnie przed bezwzględną statystyką.

– Jako że ze statystycznego punktu widzenia wrzesień jest najgorszym miesiącem w kalendarzowym roku dla aktywów ryzykownych, to w nadchodzącym miesiącu jest bardziej prawdopodobne, że PLN będzie kontynuował tendencje lekkiej korekty osłabiającej naszą walutę – prognozował Andrzej Stefaniak.

Decyzja państw OPEC jest niekorzystna dla PLN. Dolar nieco mocniejszy

Kłopot w tym, że po ogłoszeniu przez RPP decyzji w sprawie wysokości stóp procentowych nie mieliśmy do czynienia z lekką korektą kursu złotego w dół, a z mocnym tąpnięciem. To naturalna sytuacja, gdy rynek spodziewający się obniżki stóp o 25 pb otrzymuje terapię szokową w postaci trzykrotnie wyższego poziomu cięcia. Do sytuacji złotego dołożyła się jeszcze decyzja państw kartelu OPEC, w których przewodnią rolę odgrywają Rosja i Arabia Saudyjska, które zadbały o to, aby przed wyborami w Polsce i w USA, aż do końca roku, można było redukować wydobycie ropy, co musi przełożyć się na wzrost cen paliw. Przy czym złoty, jako że Polska nie jest krajem posiadającym, w przeciwieństwie do USA, bogatych zasobów ropy, może tę decyzję odczuwać znacznie boleśniej. Widać to wyraźnie na przykładzie zrównoważonej relacji dolara do euro – dolara można kupić obecnie za 93 eurocenty.

Nie ma podstaw do osłabienia złotego?

Również Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu uważa, że deprecjacja złotego nie zaczęła się po ogłoszeniu przez RPP decyzji o obniżeniu stóp procentowych, tylko kilka dni wcześniej. Finansista twierdzi też, że na ten moment brak jest realnych poważnych podstaw do osłabiania się złotego, a decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych stała się wygodnym pretekstem do osłabienia polskiej waluty.

– Obniżenia stóp procentowych spodziewali się wszyscy analitycy. To, co dla części było zaskoczeniem to jedynie jej wysokość. Czy ta decyzja była słuszna, czy nie? To przede wszystkim zależy od prowadzonej polityki pieniężnej, która musi być spójna z sytuacją makroekonomiczna oraz wewnętrzną sytuacją gospodarczą. Wysokość stóp procentowych jest jednym z narzędzi do kształtowania inflacji, jednak nie jedynym. Czy decyzje NBP były słuszne będzie można przekonać w grudniu 2024 r., o ile nie zaistnieją inne, jeszcze nieznane czynniki, Spodziewam się obniżania kursu złotego co najmniej do 15 października 2023 r., kiedy opadną emocje związane z wyborami parlamentarnymi, będzie, prawdopodobnie, znany skład rządu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Finansista: Deprecjacja złotego nie zaczęła się po ogłoszeniu przez RPP decyzji o obniżeniu stóp procentowych - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia