Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia polskiego rolnictwa

.
Rolnictwo od wielu lat odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Ludzie początkowo żywili się pożywieniem zdobytym dzięki rybołówstwie, zbieractwie oraz myślistwie. Z upływem czasu zaczęto zasiewać pola zbożami oraz roślinami. Pierwsze powstające miasta opierały swoją gospodarkę na rolnictwie.

Początkowo rolnictwo pojawiło się w formie kopieniactwa na Bliskim Wchodzie, była to pierwotna forma uprawy roślin. Zaczęto tworzyć narzędzia potrzebne do przeprowadzenia uprawy, korzystano z kija, motyki, borny oraz sierpa. Pierwszymi uprawami było zboże: proso, jęczmień oraz pszenica.

W Polsce kopieniactwo pojawiło się około 4500 lat p.n.e. wówczas uprawiona żyto, pszenice, jęczmień i proso. Prowadzono gospodarkę żarową, która polegała na uprawianiu ziemi w miejscu wcześniej wypalonego lasu. Popiół na glebie ze spalony drewien dodatkowo użyźniał ziemię. Stosowano system jednopolowy, zasiewano pole aż do wyczerpania gleby i przechodzono na kolejne ziemię. W kolejnych latach zaczęło upowszechniać się radło, narzędzia rolne tworzone były z żelaza. Prowadzono gospodarkę przemienno-odłogową, po kilkuletniej uprawie ziemi pozostawianą ją odłogiem w celu przewrócenia jej żyzności. W późniejszych latach stosowana dwupolówkę, polegała ona na przemiennej uprawie dwóch pól.

Kolejne lata wprowadzały zmiany w rolnictwie polskim, powstawały nowe narzędzia takie jak: płużce, pług oraz socha. Korzystano z kosy, cepów oraz sierpa. Do pracy na roli wykorzystywano siłę wołów oraz koni roboczych. Na polach największe obszary zajmował owies oraz żyto. Następnie pojawiła się trójpolówka, która pozwala na zbiór dużych plonów.

Rozwój rolnictwa w Polsce pod zaborami był bardzo zróżnicowany. Na początku XX wieku nastąpił duży postęp w mechanizacji, wprowadzano nawożenie gleb oraz stosowano nowoczesne metody uprawy. W wyniku zniszczeń wojennych oraz stałych zmian własnościowych ziemi produkcja rolna na terytorium Polski była pod koniec wojny niższa o około 15%. Duży wpływ na rolnictwo miał rozwój Państwowych Gospodarstw Rolnych, znacznie pogorszyły się warunki indywidualnych gospodarstw. Wprowadzono podatki dla dużych gospodarstw oraz wymagano obowiązkowych dostaw płodów rolnych.

Po upadku Państwowych Gospodarstw Rolnych sytuacja była tragiczna, produkcja rolna zmniejszyła się o około 20%. Agencja Nieruchomości Rolnych przejęła ziemie PGR i cześć z nich wydzierżawiono lub przekazano jednostkom samorządu terytorialnego, lasom i kościołom.

Współczesne rolnictwo w Polsce
Polskie rolnictwo odznacza się dużym rozdrobieniem gospodarstw oraz wysoką liczą pracujących osób. Dodatkowo na rolnictwo ma wpływ duża ilość gleb o średniej i małej przydatności oraz niskie zużycie przemysłowych środków produkcji. Jednak Polska jest jednym ze znaczących krajów na świecie produkującym produkty rolnicze, ogrodnicze i pochodzenia zwierzęcego.

Na rozwój rolnictwa w Polsce wpływają zarówno czynniki przyrodnicze jak i pozaprzyrodnicze, można zaliczyć do nich: klimat, warunki glebowe i wodne, ukształtowanie powierzchni. Warunki pozaprzyrodnicze to między innymi: poziom kultury rolnej, struktura agrarna, polityka rolna państwa, melioracja, stosowanie środków ochrony roślin oraz mechanizacja.

Polskie produkty rolnicze
Polska należy do jednych z czołowych producentów owoców jagodowych, czyli truskawek, porzeczek oraz malin. Oprócz tego odznacza się dużymi zbiorami cebuli, kapusty, jabłek oraz kalafiorów. Polskie zróżnicowanie siedlisk sprawia, że duża część rolników prowadzi produkcję w celu samozaopatrzenia. Produkcja zwierzęca w Polsce prowadzona jest z małym natężeniem chowu.
Tereny Polski centralnej, północnej i wschodniej to głównie obszary uprawy ziemniaka, żyta oraz użytki zielone. Województwo lubelskie, wielkopolskie, łódzkie to obszary pełne sadów i plantacji owoców jagodowych.

Uprawa zboża według województw w Polsce przedstawia się następująco:

  • Żyto – mazowieckie, łódzkie, lubuskie, świętokrzyskie, pomorskie, wielkopolskie, głównie centralna i wchodzenia polska,
  • Pszenica – dolnośląskie, lubelskie, opolskie (Kujawy, Podkarpacie, Wielkopolska, Żuławy),
  • Jęczmień – dolnośląskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie (pojezierza, Przedgórze Sudeckie oraz Podkarpacie),
  • Owies – podlaskie, małopolskie, mazowieckie (Pojezierze Pomorskie, Mazurskie, Podkarpacie),
  • Pszenżyto – różna lokalizacja, coraz większa popularność,
  • Ziemniaki - łódzkie, świętokrzyskie, podlaskie, lubelskie, opolskie, śląskie, mazowieckie
  • Rośliny pastewne – warmińsko-mazurskie, podkarpackie i małopolskie.
  • Buraki cukrowe – kujawsko-pomorskie, wielkopolskie,
  • Rzepak – opolskie, zachodnio-pomorskie, dolnośląskie,

Rośliny okopowe takie jak ziemniaki stanowią podstawowe pożywienia dla Polaków, Białorusinów oraz Litwinów. Dodatkowo używa się ich do karmienia trzody chlewnej i przemysły spożywczego, kosmetycznego i farmaceutycznego.
Rośliny przemysłowe, czyli buraki cukrowe są uprawiane w pobliżach cukrowni, ponieważ bardzo źle znoszą transport i przeładowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia