Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka sytuacja gospodarcza województwa? PSL:- dobra; PiS:- fatalna

Paweł WIĘCEK
Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunki produktu krajowego brutto według województw w 2015 roku. Zdaniem rządzącego w regionie świętokrzyskim Polskiego Stronnictwa Ludowego zaprezentowane dane świadczą o stosunkowo dobrej kondycji lokalnej gospodarki. Innego zdania jest opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość, które powołuje się na inne statystyki.

Jak informuje GUS, w 2015 roku we wszystkich województwach odnotowano wzrost produktu krajowego brutto w cenach bieżących w porównaniu do 2014 roku, przy czym największy - w województwie wielkopolskim - o 6,1 procent, a najmniejszy w województwach lubelskim i podlaskim - o 2,5 procent. W Świętokrzyskiem PKB „skoczyło” o 3,3 procent.

GUS podaje, że udziały poszczególnych województw w tworzeniu PKB w 2015 roku były znacznie zróżnicowane - od 2,1 procent w Opolskiem do 22,1 procent w Mazowieckiem. W Świętokrzyskiem ten wskaźnik wyniósł 2,4 procent.

Średnia wartość PKB na jednego mieszkańca w Polsce kształtowała się na poziomie 46 tysięcy 764 złotych. W podziale na regiony największa wartość wystąpiła na Mazowszu - 74 tysiące 550 złotych, a najmniejsza - w Lubelskiem: 32 tysiące 63 złote. W województwie świętokrzyskim - 33 tysiące 877 złotych, co plasuje region na 12. miejscu w skali kraju i 1. lokacie w gronie pięciu regionów Polski Wschodniej.

- Pamiętam, jak w kampanii wyborczej 2014 roku Prawo i Sprawiedliwość robiło zarzuty, że PKB województwa za 2013 rok wyniosło minus 0,2 procenta. Dziś widać, że sytuacja jest zdecydowanie lepsza, choć daleka od euforii. Obecny wzrost jest efektem pracy świętokrzyskch przedsiębiorców i trzeba im za to podziękować - komentuje marszałek województwa Adam Jarubas.

Opozycja PSL i Platformy Obywatelskiej w regionalnym parlamencie, czyli Prawo i Sprawiedliwość nie podziela tej opinii. - W budżecie województwa na 2017 rok pojawia się minus, bo mamy mniejszy wpływ, jeśli chodzi o podatek z CIT od przedsiębiorców o ponad 3 miliony złotych. To świadczy, że nasze województwo pod względem gospodarczym stoi nie najlepiej - mówi radny Tomasz Zbróg.

A Grzegorz Socha wylicza: - W 2012 roku dochody z CIT wyniosły 80 milionów złotych. W 2016 roku - 65 milionów złotych, a w 2017 roku - 62 miliony złotych. To równia pochyła w dół, a słyszymy, że jest pięknie, świetnie. Skoro jest bardzo dobrze, dlaczego liczby idą w dół?

- Gospodarka to suma złożonych procesów. Tu bardziej ważą mechanizmy centralne niż lokalne, ale tych drugich oczywiście nie można bagatelizować. O sukcesach, jak i porażkach decydują działania wszystkich uczestników tego procesu. Dziś w województwie nie ma ani jednej strony, która nie jest zaangażowania w tym procesie. Wszyscy mają swoją rolę - podkreśla przewodniczący sejmiku Arkadiusz Bąk (PSL).

Produkt krajowy brutto to jeden z podstawowych mierników efektów pracy społeczeństwa i miara wielkości gospodarki. Współczynnik ten opisuje ogólną wartość dóbr i usług wytworzonych przez czynniki produkcji na terenie danego kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaka sytuacja gospodarcza województwa? PSL:- dobra; PiS:- fatalna - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia