Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na dania z grzybami w pełni. PRZEPISY na śniadania i obiady

Elżbieta Święcka
Grzyby jadalne mogą być ciekawym urozmaiceniem codziennego jadłospisu. Można je podawać w postaci przystawek, przekąsek, sosów czy wykorzystać do sałatek lub zapiekanek. Grzyby nadają daniu charakterystyczny smak i aromat.

Wiele dań kuchni polskiej wykorzystuje takie gatunki grzybów, jak kurki, borowiki, rydze, opieńki, gąski czy maślaki.
Dietetycy od lat spierają się o to, czy grzyby mają pozytywny, czy tylko negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Poza walorami smakowymi zawierają niewielkie ilości witamin i składników mineralnych. Zawierają witaminę A w postaci karotenu (najwięcej mają jej kurki – dlatego są pomarańczowe), a także znaczne ilości witamin B1 i B2. Grzyby są źródłem białka o wartości odżywczej podobnej do białka roślinnego i dostarczają niewielkich ilości soli mineralnych, głównie selenu i cynku.

Grzyby składają się w większości z wody, dlatego są niskokaloryczne. Niestety, są również ciężkostrawne.

Sezon na dania z grzybami w pełni. PRZEPISY na śniadania i obiady


Obiadowe dania z borowikowym akcentem

Roladki z borowikami
Składniki na 4 porcje: 4 duże plastry karkówki, 500 g borowików, 1 cebula, 4 ząbki czosnku, 4 łyżki oleju, 50 g musztardy, 60 g miodu, 1 łyżeczka ostrej papryki, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: Każdy plaster karkówki rozbijamy tłuczkiem, doprawiamy solą i pieprzem. Grzyby kroimy na plasterki, a cebulę w paski i przesmażamy je na dwóch łyżkach oleju, doprawiając solą i pieprzem, odstawiamy do wystudzenia. Na plastrach karkówki na środku kładziemy farsz grzybowy. Zwijamy mięso w roladki i spinamy je wykałaczkami. Mieszamy miód, pozostały olej, musztardę oraz sól i pieprz. Smarujemy roladki częścią powstałej bejcy i grillujemy 20 minut, aż się zarumienią. Co jakiś czas smarując resztą miodowo-musztardowej glazury.

Kaczka faszerowana borowikami
Kaczka faszerowana borowikami

Kaczka faszerowana borowikami
Składniki na 4 porcje:
500 g borowików, 3 szalotki, 2 ząbki czosnku, pęczek natki pietruszki, 3 łyżki oleju, sól, pieprz, 2 piersi kaczki, 2 łyżki masła, drobiowa kostka bulionowa.
Sposób przygotowania: Czyścimy grzyby i przecinamy na pół. 150 g borowików kroimy w kostkę. Siekamy szalotkę, czosnek i natkę pietruszki. W rondelku smażymy na oleju pokrojone grzyby z czosnkiem. Przyprawiamy solą i pieprzem, dodajemy połowę natki pietruszki. Nacinamy skórę na piersi kaczki. Oprószamy solą i pieprzem z obu stron, nadzienie rozprowadzamy na stronie piersi kaczki, gdzie nie ma skóry. Piersi łączymy tak, aby skóra była na zewnątrz i związujemy je nicią kuchenną. Pieczemy je w naczyniu żaroodpornym 30 minut w temperaturze 220 stopni. Obracamy je w połowie pieczenia. Szalotki i połówki grzybów smażymy na rozgrzanym maśle, przyprawiamy i dusimy przez 10 minut. Pieczeń podajemy z sosem oraz grzybami i szalotką.

Łosoś w sosie grzybowym** Składniki na 2 porcje: 2 kawałki łososia, każdy około 150 g, 5-6 borowików lub 2-3 garści kurek, 2 łyżki oleju roślinnego, 1 mała cebula, pół szklanki bulionu, 1 listek laurowy, 2 ziela angielskie, 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej, sól i pieprz. Sposób przygotowania:** Na patelni rozgrzewamy olej, szklimy posiekaną cebulę i dodajemy pokrojone w plastry grzyby. Dusimy na małym ogniu 10 minut i doprawiamy. Wlewamy bulion, dodajemy liść i ziele, przykrywamy i dusimy 10 minut, aż grzyby będą miękkie. Mąkę rozprowadzamy w 2 łyżkach zimnej wody i mieszamy z sosem grzybowym. Zagotowujemy. Rozgrzewamy patelnię, łososia myjemy i doprawiamy solą, osuszamy i obsmażamy z obu stron przez 3 minuty. Układamy rybę na gorącym sosie grzybowym.

Grzyby pasują też na śniadanie
Jajko sadzone z rydzami
Składniki na 4 porcje:
4 jajka, 200 g rydzów, 100 g bekonu lub boczku, 50 g cebuli, świeży koperek, sól, pieprz, klarowane masło.
Sposób przygotowania: Bekon kroimy w cienkie paski i przesmażamy na klarowanym maśle z cebulą pokrojoną w drobną kostkę. Dodajemy rydze w całości i smażymy około 6-7 min. Na osobnej patelni na maśle smażymy sadzone jajka. Na talerzach układamy grzyby, a na nich jajka.

Kurkowe grzanki z serem kozim
Składniki na 4 porcje:
400 g kurek, chleb rustykalny, włoski, 12 plastrów pleśniowej rolady koziej, 3 małe szalotki, kilka gałązek rozmarynu, 3 łyżki oliwy, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: Na rozgrzanej patelni podsmażamy szalotkę, dodajemy kurki, doprawiamy i smażymy, aż zredukujemy płyn. Na ukos kroimy chleb, smarujemy oliwą, dodajemy grzyby, przykrywamy dwoma plastrami rolady i kładziemy gałązkę rozmarynu. Pieczemy 12 minut w 180 stopniach.

Sałatka z grzybami
Składniki:
1 łyżka oliwy, 200 g kurek, 1 posiekana szalotka, 2 łyżki posiekanej natki, 1 garść poszatkowanej sałaty radicchio, 1 garść endywii, 125 g zblanszowanej fasolki szparagowej, 1 cukinia pokrojona w plasterki, sól morska, pieprz czarny, 1 posiekany pęczek szczypiorku, sos winegret.
Sposób przygotowania: Rozgrzewamy oliwę i 2 minuty podsmażamy, mieszając, grzyby, szalotkę i natkę pietruszki. Zestawiamy z ognia i skrapiamy połową winegretu, doprawiamy. Liście sałat układamy na dwóch talerzach, dodajemy blanszowaną fasolkę szparagową i cukinię. Skrapiamy resztą sosu. Na wierzchu kładziemy grzyby. Posypujemy szczypiorkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie