Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Azjatycki przysmak - bajecznie kolorowy i bardzo romantyczny poleca Asia Food City [PRZEPISY]

Elżbieta Święcka, [email protected]
Sushi master Sebastian Jędrzejkiewicz i Szymon Biela, właściciel Asia Food City polecają na walentynki wyjątkowe sushi. - To wyśmienity i efektownie wyglądający posiłek w sam raz dla dwojga - przekonują.
Sushi master Sebastian Jędrzejkiewicz i Szymon Biela, właściciel Asia Food City polecają na walentynki wyjątkowe sushi. - To wyśmienity i efektownie wyglądający posiłek w sam raz dla dwojga - przekonują.
Asia Food City w Kielcach na walentynki poleca wyśmienity japoński specjał, czyli sushi.

Sushi dotarło już do niemal każdego zakątka świata i szybko podbiło podniebienia nawet największych smakoszy. Ten japoński przysmak przypadł do gustu także Polakom i coraz częściej po niego sięgamy. A ponieważ sushi ma nie tylko smakować, ale zgodnie ze sztuką kulinarną Kraju Kwitnącej Wiśni - musi także pięknie wyglądać, będzie świetną kulinarną propozycją na walentynki.
Trzy smakowe kompozycje, w tym jedną specjalnie na święto zakochanych, polecają doświadczony sushi master Sebastian Jędrzejkiewicz i Szymon Biela, właściciel Asia Food City w Kielcach.

- Przygotowanie sushi wymaga wprawy, ale warto spróbować zrobić je samodzielnie. Tym bardziej, przy tak wyjątkowej okazji, jak święto zakochanych - mówi Sebastian Jędrzejkiewicz.

O czym musimy pamiętać, zabierając się do pracy i co będzie nam potrzebne? Na pewno ostry nóż, bambusowa mata, dzięki której zwiniemy kształtne rolki oraz świeże składniki.

- Rybę najlepiej kupić w sprawdzonym sklepie i upewnić się, że jest świeża. To bardzo ważne, bo używamy jej surowej. Również pozostałe składniki, warzywa i owoce powinny być dojrzałe i bez skaz - podkreśla sushi master.

Nie możemy zapomnieć też o nieodłącznych dodatkach, czyli marynowanym imbirze, paście wasabi oraz sosie sojowym.
Sushi jemy przy pomocy bambusowych pałeczek. Posługiwanie się nimi wymaga nieco wprawy, ale nie musimy się przejmować, jeśli początki nie są szczególnie udane, bo można to danie jeść także palcami.

Jak przygotować idealny ryż do sushi?

Sushi, w tłumaczeniu z japońskiego, oznacza danie z zakwaszanego ryżu. Jest on najważniejszym składnikiem sushi i to głównie od niego zależy jakość całego dania.

Bardzo duże znaczenie ma nie tylko sam ryż, ale również dodatki, których użyjemy do jego doprawienia, czyli ocet, sól i cukier. Wybierając ryż należy również zwrócić uwagę na datę ważności, do sushi najlepszy będzie ryż świeży, więc data przydatności do spożycia powinna być jeszcze długa. Warto również ocenić, czy ziarenka nie są pokruszone. Ryż pakowany próżniowo nie jest zbyt dobry, ponieważ ziarna często bywają zgniecione. Do gotowania ryżu nie należy używać garnków z powłoką teflonową. Idealnie ugotowany ryż to taki, którego ziarenka są jednolite w całej objętości oraz gdy możemy każde ziarenko rozróżnić. Taki ryż nazwiemy shiko-shiko. Są trzy kryteria, które powinien spełniać ugotowany ryż do sushi. Jego powierzchnia powinna błyszczeć, powinien być odpowiednio lepki oraz powinien odpowiednio smakować. Ryż po ugotowaniu doprawiamy mieszaniną octu ryżowego z solą i cukrem. Taka mikstura nazywa się awase-zu. Czasem do jej przygotowania używane są dodatkowe składniki, jak sake czy mirin (słodkie japońskie wino do gotowania).

Przygotowanie ryżu do sushi.
Na jedną rolkę sushi potrzebne nam będzie około 100 gramów specjalnego, krótkoziarnistego, klejącego się ryżu do sushi oraz 3 łyżki octu ryżowego, 2 łyżeczki cukru, mała szczypta sol, z których przyrządzimy sos.
Ryż płuczemy kilka razy, aż woda będzie przejrzysta, przekładamy do garnka z grubym dnem i szczelnie przylegającą pokrywką, nalewamy wodę w proporcji mniej więcej 1:1,2 (ryż:woda). Doprowadzamy do wrzenia na dużym ogniu, co powinno zająć około 5–7 minut, następnie ogień zmniejszamy do minimum i gotujemy około 10 minut. Po tym czasie ryż wyłączamy i zostawiamy na kolejne 10 minut, nie zdejmując pokrywki.

Ocet ryżowy, cukier i sól mieszamy w rondelku i podgrzewamy na malutkim ogniu do rozpuszczenia.
Po 10 minutach od wyłączenia kuchenki delikatnie przekładamy ryż z garnka do miski, najlepiej drewnianej, choć może być też ze stali nierdzewnej albo plastikowa. Sos dodajemy do ryżu, delikatnie mieszamy drewnianą łyżką i zostawiamy do ostygnięcia.

JJ Roll

Azjatycki przysmak - bajecznie kolorowy i bardzo romantyczny poleca Asia Food City [PRZEPISY]


Składniki na 1 rolkę:
100 g krótkoziarnistego, klejącego się ryżu do sushi, 1/2 płata nori (glon morski), odrobina serka typu Philadelphia, 50 g świeżego łososia, 30 g świeżego ogórka, zielony chrzan wasabi, sezam do obtoczenia.

Sposób przygotowania: Połowę płata nori kładziemy na owiniętej w folię spożywczą macie bambusowej. Ostudzony ryż układamy równomiernie na nori. Powinna to być jak najcieńsza warstwa. Płat obracamy ryżem do spodu. Najpierw nori smarujemy przez środek niewielką ilością chrzanu wasabi, a na nim rozprowadzamy serek i układamy równomiernie kawałki łososia, paseczki ogórka. Przy pomocy maty zwijamy ściśle rolkę, obtaczamy ją w sezamie i kroimy na kawałki grubości około 1,5 cm.

Mango Roll

Azjatycki przysmak - bajecznie kolorowy i bardzo romantyczny poleca Asia Food City [PRZEPISY]

Składniki na 1 rolkę: 100 g krótkoziarnistego, klejącego się ryżu do sushi, 1/2 płata nori, odrobina serka typu Philadelphia, 50 g świeżego łososia, 30 g mango, chrzan wasabi, zielony kawior do obtoczenia.

Sposób przygotowania: Łososia i mango kroimy w większe, podłużne kawałki, Połowę płata nori kładziemy na owiniętej w folię spożywczą macie bambusowej. Ostudzony ryż układamy równomiernie na nori. Płat obracamy ryżem do spodu i smarujemy przez środek niewielką ilością chrzanu wasabi, a na nim rozprowadzamy serek i układamy równomiernie kawałki łososia i mango. Przy pomocy maty zwijamy ściśle rolkę, obtaczamy ją w zielonym kawiorze i ostrożnie kroimy na kawałki grubości około 1,5 cm. Jeśli ryż się klei, przepłukujemy nóż zimną wodą.

Valentine’s Roll

Azjatycki przysmak - bajecznie kolorowy i bardzo romantyczny poleca Asia Food City [PRZEPISY]

Składniki na 1 rolkę: 100 g krótkoziarnistego, klejącego się ryżu do sushi, 1/2 płata nori, 50 g świeżego łososia, 30 g czerwonej, żółtej i zielonej papryki, chrzan wasabi, 50 g świeżego tuńczyka, kiełki brokułu.

Sposób przygotowania: Z papryki i łososia przygotowujemy tatar, siekając bardzo drobno składniki i łącząc je ze sobą. Na połowie płata nori układamy ugotowany wcześniej ryż, obracamy ryżem do spodu i układamy tatar z łososia. Rolkę ściśle zwijamy przy pomocy maty bambusowej, tak, by była spłaszczona z jednej strony i miała kształt łezki. Na wierzchu układamy pokrojone bardzo cienko plastry tuńczyka, przykrywamy folią spożywczą i kroimy na kawałki grubości około 1 cm. Na talerzy układamy kawałki na kształt serca. Dekorujemy kiełkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie