Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gastrobar Renament w Kielcach poleca smaki Azji [PRZEPISY]

Elżbieta Święcka
Paweł Chwastowski z kieleckiego Renamentu poleca japońską zupę ramen i tybetańskie pirożki momo.
Paweł Chwastowski z kieleckiego Renamentu poleca japońską zupę ramen i tybetańskie pirożki momo. Dawid Łukasik
Receptury na japoński rosół ramen z rybą i owocami morza oraz tybetańskie pierożki momo zdradza Renament Gastrobar

Kiecki gastrobar Renament znów zabiera nas w kulinarną podróż do Azji. Dziś prezentujemy przepisy na dwa popularne japońskie dania – zupę ramen w wersji rybnej oraz wyśmienite tybetańskie pierożki momo.

- Nowością jest wywodząca się z Japonii, popularna na świecie zupa ramen. Istnieje mnóstwo wersji tego dania. W menu znalazły się cztery rodzaje. Weganom przypadnie go gustu kimchi ramen na bazie tradycyjnej kiszonej kapusty pekińskiej, a wielbiciele morskich smaków znajdą duże kawałki łososia, mintaja, krewetki i glony wakame w rybnej wersji. Ten ostatni składnik jest naturalnym źródłem smaku umami, który odczuwamy poza słodkim, słonym, kwaśnym i gorzkim. Na koneserów czeka czarny ramen barwiony atramentem z kałamarnic, z dodatkiem polędwiczek wieprzowych i karmelizowanego boczku – mówi Maksymilian Dzwonek, współwłaściciel kieleckiego Renamentu.

Drugim daniem, które po raz pierwszy pojawia się w Kielcach są tybetańskie pierożki momo. - Gotujemy je na parze w tradycyjnych bambusowych koszykach i podajemy z aromatycznym sosem sepen. W menu są cztery rodzaje farszu, w tym dla wegna. Goście mogą też skosztować oryginalnej sake i słodkiego wina Choya produkowanego w Japonii z owocu uma. Sprowadziliśmy także japońskie piwa – dodaje nasz rozmówca.

Tybetańskie pierożki momo ze szpinakiem
Tybetańskie pierożki momo ze szpinakiem Dawid Łukasik

Tybetańskie pierożki momo ze szpinakiem
Składniki na 50 pierożków:
ciasto: 2 szklanki mąki, 350 g mrożonego szpinaku, 1 łyżka oleju, 1 szklanka wody, szczypta soli; farsz: 150 g świeżych liści szpinaku, 250 g sera feta; sos sapen: 2 łyżki oleju, 1 cebula, 4 ząbki czosnku 2 cm imbiru, 2 zielone chili, garść liści kolendry, 1 łyżeczki kurkumy, 1 łodyga selera naciowego, 2 pomidory, 1 łyżeczka cukru, sól.
Sposób przygotowania: Szpinak rozmrażamy i odciskamy z nadmiaru wody. Składniki ciasta łączymy, wyrabiamy 10 minut i odstawiamy na 30 minut, po czym znów wyrabiamy ciasto i cienko rozwałkowujemy. Wycinamy niewielkie koła, wkładamy do nich liście szpinaku i odrobinę fety i zwijamy na zakładkę na kształt sakiewek. Gotujemy na parze 6-7 minut. Na patelni z grubym dnem rozgrzewamy olej i szklimy posiekaną cebulę. Dodajemy posiekany czosnek, imbir, chili i kolendry. Mieszamy i smażymy chwilę. Przyprawiamy kurkumą i mieszamy. Dodajemy selera, pomidory, cukier i sól. Dusić pod przykryciem na małym ogniu do miękkości i miksujemy na nie całkiem gładką masę.

Ramen z rybą i owocami morza
Ramen z rybą i owocami morza Dawid Łukasik


Ramen z rybą i owocami morza
Składniki:
bulion rybny: 2-3 głowy i szkielety ryb, 3 cebule, 1 marchew, 8 plastrów imbiru, 5 ząbków czosnku, 6 grzybów shitake, pieprz w ziarnach, sól; dodatki na każdą porcję po: 2 większe kawałki łososia, białej ryby, krewetek, ugotowany makaron ramen, 1 łyżeczka suszonych wodorostów wakame, szczypior, kiełki fasoli mung lub pędy bambusa, 2-3 plastry żółtej rzodkwi, jajo marynowane (lub zwykłe ugotowane na twardo), sezam czarny i biały, zasmażana cebula - przepis poniżej.
Sposób przygotowania: Głowy i szkielety ryb zalewamy 2 l wody. Gotujemy bulion na wolnym ogniu około godziny. Imbir, 2 cebule, czosnek kroimy w plastry i dusimy na małym ogniu 20 minut, po czym dodajemy do zupy. Po godzinie dodajemy marchew i 1 całą cebulę w łupinie, 6 suszonych grzybów shitake i kilka kulek pieprzu. Gotujemy kolejną godzinę, doprawiając w razie potrzeby solą. Ryby, krewetki, jajka i makaron gotujemy. Pozostałe dodatki siekamy, wszystko wykładamy na talerze i zalewamy gorącą zupą.

Sekret smaku zupy ramen - jak go przygotować?
Ramen to klarowny, delikatny, słodko-słony długo gotowany rosół. Sekretem jest dodanie długo redukowanej cebuli z sosem sojowym i ryżowym winem, która dodaje zupie koloru i lekkiej słodyczy. Ramen to zupa dla cierpliwych - im dłużej gotuje się wywar, tym lepszy będzie mieć smak. Zupę tę można przygotować na wiele sposobów, ale bez względu na to, czy bulion będzie mięsny czy rybny, dodatki możemy wybrać według własnego uznania. Dodatek chili sprawi, że ramen będzie bardziej pikantny. Do zupy można też dodać pokrojone w paseczki wodorosty nori, używane do sushi, które nadadzą charakterystycznego smaku.

Składniki: 10 cebulek dymek, 100 ml sosu sojowego jasnego, 100 ml wina ryżowego, sake lub wytrawnej sherry, 50 ml wody, 2 płaskie łyżki cukru, kilka kropli oleju sezamowego, szczypta soli.
Sposób przygotowania: 10 pokrojonych w plastry dymek podduszamy na odrobinie oleju, następnie zalewamy mieszaniną sosu sojowego, wina ryżowego, cukru, soli i odrobiny oleju sezamowego. Całość smażymy, od czasu do czasu mieszając, do momentu, aż odparuje połowa płynu. Tak przygotowaną przyprawę można dodać do zupy pod koniec gotowania albo już do rozlanej do talerzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie