Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baśniowe miasta i zamki według Ryszarda Praussa

(Lid)
Kielce miały malarza, który z wielkim zapałem malował miasta i zamki. Jego twórczość przypomina na otwieranej w sobotę w pałacu wystawie Muzeum Narodowe.

Ryszard Prauss (1902-1955), brat malarza Stanisława był absolwentem kieleckiego Gimnazjum imienia Śniadeckich, obaj bracia skończyli Szkołę Sztuk Pięknych w Warszawie. Po studiach wrócili do Kielc, pracowali jako nauczyciele rysunków w szkołach średnich. Ryszard uczył w Gimnazjum Żydowskim, w okresie okupacji w Szkole Handlowej, od 1945 w założonej przez malarza Henryka Czarneckiego Wojewódzkiej Szkole Rzemiosł Artystycznych (obecny Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego). Wraz z bratem aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, był członkiem sekcji plastycznej przedwojennego Świętokrzyskiego Towarzystwa Miłośników Sztuki, był współzałożycielem kieleckiego Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP).

- Obaj byli poza głównym nurtem – przyznaje kuratorka wystawy Iwona Rajkowska. - Ryszard Prauss to malarz i rysownik tradycyjny, specjalizujący się głównie w akwareli, ołówku i kredce, rzadziej węglu. Jego ulubione tematy to głównie polska architektura rekonstruowana. Ryszard bardzo interesował się archeologią i na podstawie wyników badań odtwarzał nieistniejące obiekty.
Dużą część prac stanowią fantazje architektoniczne artysty, baśniowe zamki jak z bajek braci Grimm, komponowane w znacznym stopniu w oparciu o dokumentowane lub zachowane budowle. Jest wśród nich taki bajkowy ratusz z kieleckiego Rynku.

Na wystawie zostaną zaprezentowane zaledwie 140 akwarele i rysunki z 600 przekazanych muzeum przez żonę. Więcej by się nie zmieściło, ale 564 zostaną umieszczone w katalogu. – To pierwsza wystawa Ryszarda i pierwsze wydanie jego prac – podkreśla Rajkowska. - Kielce obiecywały wydać tekę z jego pracami po jego śmierci, ale udało się to zrobić dopiero teraz.

Wśród utrwalonych na papierze miast są: Baranów Sandomierski, Brochów, Brzeg, Bystrzyca Kłodzka, Chęciny, Chojnik, Czersk, Czorsztyn, Drzewica, Gdańsk, Grodków, Jelenia Góra, Kazimierz Dolny, Kielce, Koło, Koszalin, Kraków, Lublin, Łagów, Mirów, Niedzica, Nowy Wiśnicz, Ogrodzieniec, Olsztyn, Opole, Otmuchów, Paczków, Pińczów, Rabsztyn, Reszel, Sandomierz, Stargard Szczeciński, Staszów, Szczecin, Szydłowiec, Szydłów, Świdwin, Tarnów, Toruń, Warszawa, Wrocław, Ziębice. Zwiedzanie wystawy będzie więc taką podróżą po miejscach, które utrwalił Ryszard Prauss.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 13 lutego, o godzinie 18 w pałacu, wystawę można oglądać do 22 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie