Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legendarna marka Star wróci do Starachowic? Ciężarówki chce produkować spółka Autobox

Marzena Smoręda
archiwum
Reaktywacja legendarnej marki Star ze Starachowic ma duże szanse na realizację. Samochody ciężarowe znów może produkować w Starachowicach spółka Autobox.

Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice podjęła starania, aby jej współwłaściciel, państwowa Agencja Rozwoju Przemysłu odkupiła jej akcje od Grupy Zasada. Obecnie aż 73 procent Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice należy do grupy Zasada.

W zamian za to Grupa Zasada część pieniędzy z akcji ma zainwestować w powrót na rynek i rozwój Stara - jednej z najbardziej znanych polskich marek. – To musi się udać – pisze na Facebooku Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice.

- Dążymy do tego, aby Agencja Rozwoju Przemysłu odkupiła akcje od Grupy Zasada, ale warunkiem i zobowiązaniem, jakie firmy z Grupy Zasada podjęły, było to, że duża część pieniędzy ze sprzedaży akcji, czyli tych, które Agencja kupi od Grupy Zasada, będzie zainwestowana w Starachowicach, w reaktywacje marki Star. Polacy chcą odzyskać Stara i wygląda na to, że faktycznie to się uda. Te rozmowy z Agencją są już mocno zaawansowane. Jest szansa na to, że pieniądze ze sprzedaży akcji będą zainwestowane w odtworzenie marki Star – jednej z flagowych polskich marek. Globalna polska marka ma szansę na reaktywację. To jest realizacja jednego z punktów planu Morawieckiego - mówi Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice.

Przypomnijmy. Fabryka Samochodów Ciężarowych Star to były zakłady motoryzacyjne specjalizujące się w produkcji lekkich i średnich samochodów ciężarowych, z siedzibą w Starachowicach. Zakłady powstały w 1948 roku na bazie Zakładów Mechanicznych w Starachowicach założonych w 1920 roku, produkujących w okresie międzywojennym armaty oraz ramy do samochodów wytwarzanych przez firmę Lilpop, Rau i Loewenstein w Warszawie.

Po II Wojnie Światowej były tam produkowane samochody ciężarowe Star. Ciężarówki Star przez kilka lat były eksportowane do państw tak zwanego bloku wschodniego, a także do Egiptu, Jemenu i Tajlandii.

Ciężarówki Star brały udział w wielu słynnych rajdach terenowych, między innymi w rajdzie Paryż-Dakar.

W czasie istnienia zakładu wyprodukowano łącznie 631,5 tysiąca ciężarówek.

W 1991 roku zakłady zostały przekształcone w spółkę akcyjną o nazwie Zakłady Starachowickie Star.

W połowie lat 90. kontrolę nad firmą przejęła spółka akcyjna Sobiesław Zasada Centrum. Próbowała ona stworzyć polski koncern specjalizujący się w produkcji samochodów użytkowych. Niestety bez sukcesu. Przedsiębiorstwo zostało podzielone na dwie spółki: Star Trucks i Inwest Star. Pod koniec 1999 roku głównym udziałowcem spółki Star Trucks została niemiecka grupa MAN. Po tym przejęciu przez kilka lat dawna fabryka Star dalej produkowała ciężarówki. Najpierw własnej konstrukcji, potem modele z dużym udziałem części koncernu MAN, takich jak kabiny kierowcy i silniki.

1 sierpnia 2003 roku doszło do połączenia firm MAN Star Trucks oraz MAN Bus Polska. W ten sposób powstała firma MAN Star Trucks & Busses. W 2004 roku przeniesiono ją do zakładów MAN-a w Austrii w Grazu. W Starachowicach pozostała jedynie niewielka produkcja terenowych ciężarówek dla wojska i różnych służb. W 2006 roku zakończono definitywnie produkcję samochodów ciężarowych.

W 2009 roku spółka MAN Star Trucks & Buses wyeliminowała z nazwy markę Star i od tego momentu nazywa się MAN Bus.

Obecnie zakład MAN w Starachowicach jest w Grupie MAN Truck & Bus centrum kompetencyjnym produkcji autobusów, gdzie powstają autobusy miejskie MAN i autobusy turystyczne NEOPLAN Premium.

Marka Star należała do firmy MAN. W ostatnim czasie w życie weszła umowa na mocy której do Grupy Zasada znów wróciły prawa do marki Star. Dlatego pojawiła się szansa na reaktywację marki.

Grupa Zasada chce to zrobić poprzez swoją firmę Autobox działającą w Starachowicach. W planach jest między innymi produkcja specjalistycznych ciężarówek z wykorzystaniem doświadczeń marki Star.

Autobox to firma należąca do grupy Zasada, działa w Starachowicach. Zajmuje się między innymi remontami samochodów Star będących na wyposażeniu wojska. W 2016 roku wygrała przetarg na remont 54 wojskowych Starów za ponad 30 milionów złotych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza jedenastka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie. A w niej dwóch piłkarzy Korony

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: Rozmowa tygodnia: Jarosław Rzepa, wicemarszałek o aferze melioracyjnej, katastrofie budowlanej w zamku i wyborach

(Źródło: gs24.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Legendarna marka Star wróci do Starachowic? Ciężarówki chce produkować spółka Autobox - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia