Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mariusz Przybylski i Vive Textile Recycling pokazali pierwsze projekty wspólnej unikatowej kolekcji ubrań

Redakcja
Mariusz Przybylski i Ewelina Rozpara prezentowali pierwsze modele - efekt współpracy.
Mariusz Przybylski i Ewelina Rozpara prezentowali pierwsze modele - efekt współpracy. archiwum
Kilka dni temu zaprezentowano w Warszawie pierwsze gotowe kreacje modowe, które powstają we współpracy topowego polskiego projketanta Mariusza Przybylskiego i kieleckiej spółki VIVE Textile Recycling, krajowego lidera w branży recyklingu tekstyliów na rynku, Unikatowa i pierwsza w Polsce tego typu kolekcja ubrań dla pań swoją premierę będzie miała w Warszawie 29 października a w Kielcach w listopadzie podczas Off Fashion.

Mariusz Przybylski, jeden z najbardziej cenionych polskich projektantów, po raz pierwszy realizuje projekt łączący dwie dotychczas odległe dziedziny – wysoką modę i recykling używanej odzieży. Efektem współpracy Przybylskiego z firmą VIVE Textile Recycling jest specjalna luksusowa kolekcja zatytułowana „Transplantacja”, która zostanie zaprezentowana na pokazie już 29 października w Warszawie razem z najnowszą, sezonową kolekcją projektanta (wiosna-lato 2016).

W piątek 18 września w Warszawie Mariusz Przybylski i Ewelina Rozpara, menedżer do spraw PR i projektów marketingowych VIVE Textile Recycling opowiadali o idei unikatowej kolekcji oraz pokazali pierwsze gotowe kreacje. „Transplantacja” to damska kolekcja stworzona z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu, dostarczonych przez VIVE Textile Recycling. To pierwszy w Polsce tak spektakularny projekt z dziedziny art recyklingu, w który angażuje się znany polski projektant oraz największa firma zajmująca się recyklingiem tekstyliów na naszym rynku. To przedsięwzięcie, które świadczy o innowacyjności VIVE Textile Recycling i świadomości ekologicznej i odpowiedzialności społecznej firmy.

- Wspólnym mianownikiem wszystkich sylwetek, stworzonych na potrzeby Transplantacji jest pragnienie przedłużenia modowego życia odzieży używanej, poprzez wykorzystanie wybranych jej elementów na potrzeby tzw. mody wysokiej. To kolekcja z przeszłością, ale w pełni nowa i nowoczesna - tak wyjaśnia tytuł i ideę kolekcji sam projektant.

Te unikatowe kreacje zostaną po raz pierwszy zaprezentowane 29 października w Warszawie, w pierwszej części pokazu najnowszej, sezonowej kolekcji Przybylskiego. Kolekcji będzie towarzyszyć specjalna wystawa, obrazująca gościom pokazu ideę i historię powstawania całego projektu. Następnie „Transplantacja” zostanie pokazana w innych miastach Polski – już w listopadzie podczas OFF Fashion w Kielcach, a na przełomie roku w Białymstoku.

Inicjator i partner projektu, firma VIVE Textile Recycling stale poszukuje nowych metod przetwarzania i pełnego wykorzystywania surowca. „Transplantacja” to kolejny przejaw tych poszukiwań, a jednocześnie pierwszy w Polsce tego typu projekt, polegający na przetworzeniu tekstyliów w artefakty sztuki, a w tym wypadku w niezwykłe modowe kreacje. - Współpraca z tej klasy projektantem to świadomy krok, który ma pokazać, że z surowca, jaki znajduje się w naszej firmie, można stworzyć wyszukaną i luksusową kolekcję. Udział akurat Mariusza Przybylskiego w projekcie nie jest przypadkowy, to projektant znany ze swojego odważnego i nowatorskiego podejścia do mody i umiejętności pracy z niekonwencjonalnymi materiałami. – mówi Bertus Servaas, prezes VIVE Textile Recycling.

Art recykling jest działaniem, które wynika ze świadomości nadmiernej produkcji i konsumpcji dóbr. Artyści na całym świecie sięgają po przedmioty już niepotrzebne, niechciane przez użytkowników i dają im drugie życie, nadając nowy sens. Z rzeczy, które są tymczasowe i pozbawione wartości w oczach społeczeństwa konsumpcyjnego, tworzą na powrót przedmioty trwałe i wartościowe.

Tak Mariusz Przybylski tłumaczy swoje zaangażowanie w projekt: „Transplantacja"  jest dla mnie przede wszystkim próbą przełamywania stereotypów, przyzwyczajeń i schematów myślenia o recyklingu. To od nas zależy jak będziemy podchodzić do używanych przedmiotów – w tym wypadku ubrań. Ja chciałem pokazać, że np. pewne piękne czy intrygujące materiały nie starzeją się i projektant może dać im nowe, zupełnie inne życie. W tym materiałach, w tych rzeczach tkwi ogromny potencjał twórczy.”

Koncepcja drugiego życia mody szczególnie bliska jest firmie VIVE Textile Recycling, która każdego dnia sortuje setki ton tekstyliów i która z olbrzymiej masy surowca na powrót wydobywa rzeczy wyjątkowe, przywracając im wartość, znaczenie a nawet dając nową jakość.

Grupa VIVE cały czas stara się wytyczać nowe kierunki w dziedzinie przetwarzania surowców tekstylnych i ich ponownego wykorzystania, akcentując silnie swoje proekologiczne i innowacyjne podejście do tego procesu. Firma stawia sobie za cel stuprocentowe wykorzystanie pozyskiwanych surowców. Odbywa się to na wiele sposobów, m.in. poprzez sprzedaż detaliczną i hurtową, czy wykorzystywanie sortowanych materiałów w innych dziedzinach przemysłu, np.: przetwarzając je na kompozyty używane w budownictwie, materiały izolacyjne, a nawet paliwo. VIVE Textile Recycling jest liderem w Polsce i w Europie w dziedzinie badań nad nowymi technologiami wykorzystania włókien tekstylnych.

Projekt „Transpaltacja” jest przedsięwzięciem, na które nie odważyła się dotychczas żadna marka modowa w Polsce, nie mówiąc o firmach z segmentu recyklingu odzieży używanej. Tym samym, jako lider branży, VIVE Textile Recycling przełamuje schematy, a projekt modowy jest tego potwierdzeniem.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia