MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepokój w Kieleckich Kopalniach Surowców Mineralnych. Załoga boi się utraty miejsc pracy

Paweł WIĘCEK
Niepokój w Kieleckich Kopalniach Surowców Mineralnych. Załoga boi się utraty miejsc pracy
Niepokój w Kieleckich Kopalniach Surowców Mineralnych. Załoga boi się utraty miejsc pracy
Panikę wywołał wniosek sędzi komisarz w sprawie zmiany sposobu prowadzenia upadłości KKSM z układowej na likwidacyjną. Pracownicy wyrażają mocny sprzeciw. Tymczasem zarząd spółki informuje, iż nie ma żadnych merytorycznych przesłanek za zmianą opcji postępowania.

Pismo od nadzorującej postępowanie upadłościowe KKSM sędzi komisarz o zmianę trybu upadłości z układowej na likwidacyjną wpłynęło do sądu Sądu Rejonowego w Kielcach 9 stycznia. Wiadomość o tym zaniepokoiła pracowników przedsiębiorstwa, bo ewentualna modyfikacja opcji oznacza, iż do spółki wejdzie syndyk, a 315-osobowa załoga trafi na bruk.

W liście otwartym do mediów i polityków przedstawiciele dwóch związków zawodowych - „Solidarności” oraz „Budowlanych” przypominają, że w tym roku KKSM obchodzi 140. rocznicę powstania. „Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, żeby nasza firma miała przestać istnieć. Tym bardziej, że w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy jej sytuacja bardzo wyraźnie się poprawiła. Sami widzimy to na co dzień” – czytamy w korespondencji.

Dowody na polepszenie kondycji przedsiębiorstwa w liście do pracowników i mediów podaje zarząd KKSM. Szefostwo zapewnia między innymi, iż firma płaci w terminie pacownikom oraz kontrahentom, a także reguluje wszystkie zobowiązania publiczno-prawne. Podkreślono również, że sprzedaż kruszywa w 2013 roku wzrosła o 46 procent w porównaniu z rokiem 2012.

„Nie widzimy faktycznych, realnych zagrożeń dla firmy związanych z wnioskiem sędzi komisarz. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia już w czerwcu 2013 roku. Wówczas przeważyły jednak merytoryczne argumenty i nie widzimy możliwości, żeby tym razem miało być inaczej. Wniosek sędzi komisarz traktujemy więc bardziej jako mobilizację do jeszcze cięższej pracy, aniżeli realne zagrożenie” – czytamy w liście zarządu KKSM.

Sędzia Marcin Chałoński, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach, informuje, iż nie zapadła jeszcze decyzja o wyznaczeniu terminu rozprawy. Poproszony o podanie szczegółów wniosku tłumaczy, iż nie można udostępniać uzasadnienia osobom trzecim. - Prawo wglądu mają strony postępowania - podkreśla sędzia Chałoński.

Wniosek o zmianę trybu upadłości z układowej na likwidacyjną to powtórka z rozrywki. Taki dokument wpłynął do Sądu Rejonowego w Kielcach w połowie zeszłego roku. Wówczas przeciwko temu opowiedzielii się pracownicy, związki zawodowe, zarząd, świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, a także rada wierzycieli KKSM wraz z głównym wierzycielem – Bankiem Zachodnim WBK. Wniosek ostatecznie odrzucono.

Jacek Michalski, przewodniczący „Solidarności” w KSSM ma nadzieję, że i tym razem sprawa zakończy się podobnie. – Gdyby stało się inaczej do przedsiębiorstwa wejdzie syndyk, który spłaci wierzycieli. Firma upadnie, a my jako pracownicy staniemy się byłymi pracownikami. Takiego scenariusza sobie nie wyobrażam. Nie dopuszczam myśli, że niezawsiły sąd mógłby podjąć decyzję o likwidacji, bo nie ma ku temu podstaw – twierdzi Michalski.

Kłopoty KKSM zaczęły się w kwietniu 2011 roku. Wtedy przedsiębiorstwo od Ministerstwa Skarbu Państwa za nieco ponad 108 milionów złotych kupiły Surowce Skalne Wschód, spółka-córka Dolnośląskich Surowców Skalnych. Obecnie i DSS, i KKSM są w upadłości układowej. Na listach wierzytelności obu firm prawomocnie uznanych jest 600 milionów złotych zobowiązań. Jeśli chodzi o długi KKSM, zarząd spółki przekonuje, iż „dotychczasowe zachowanie wierzycieli wskazuje, iż zdecydowana większość z nich stoi na stanowisku, że układ jest z ich perspektywy najlepszym rozwiązaniem” – czytamy w cytowanym już liście.

KKSM ma szansę na odzyskanie 65 milionów złotych od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za dostarczone materiały i usługi dla wykonawcy autostrady A2 – firmy DSS. Specustawą, na mocy której KSSM otrzymałyby pieniądze, zajmuje się właśnie parlament.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Taka będzie wysokość 14. emerytury 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia