Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłata audiowizualna zastąpi dotychczasowy abonament? Wszyscy zapłacimy za publiczne media?

Redakcja
Opłata audiowizualna zastąpi dotychczasowy abonament? Wszyscy zapłacimy za publiczne media?
Opłata audiowizualna zastąpi dotychczasowy abonament? Wszyscy zapłacimy za publiczne media? archiwum
Nie uniknie jej żadne gospodarstwo domowe, bo byłaby doliczana do rachunku na przykład za prąd

Znów wrze wokół sposobu finansowania mediów publicznych. Poczta Polska skrupulatnie kontroluje i wzywa do zapłaty zaległego abonamentu tych, którzy tego unikali. Ale pojawił się nowy pomysł, jak ściągnąć pieniądze. Minister kultury Bogdan Zdrojewski proponuje, by zamiast dotychczasowego abonamentu obowiązywała niższa opłata audiowizualna.

Według ministra kultury i dziedzictwa narodowego, nie trzeba już będzie rejestrować odbiorników radiowych i telewizyjnych, co obecnie jest obowiązkowe. Ale jeśli nie zarejestrujemy odbiorników – to za co w takim razie będziemy płacić? Za prawo do odbierania sygnału radiowego lub telewizyjnego. I zapłacą prawdopodobnie wszyscy. Trwają bowiem prace nad określeniem czy opłatę audiowizualną można naliczyć od adresu domowego i doliczyć opłatę do jakiegokolwiek rachunku, na przykład za energię elektryczną. To oznaczałoby koniec przepisywania przez resztę rodziny odbiorników na emerytów czy rencistów, którzy są zwolnieni z płacenia abonamentu. Także firmy byłyby traktowane jak gospodarstwa domowe.

Pieniądze potrzebne

- Na pewno udogodnieniem będzie brak konieczności rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych. Jeśli nowa opłata, która na razie wstępne jest nazywana audiowizualną, będzie powszechna, na pewno zwiększą się wpływy do mediów publicznych, a to da możliwość realizowania programów i konkurowania z mediami prywatnymi – mówi Katarzyna Twardowska, rzecznik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – Ale na razie jest za wcześnie, żeby mówić o szczegółach. Nie znamy jeszcze zapisów projektu, dopiero zostanie on przekazany ekspertom do zaopiniowania – dodaje.
Opłata audiowizualna miałaby też być nieznacznie niższa od abonamentu radiowo-telewizyjnego i zdaniem ministra Zdrojewskiego, mogłaby wynosić maksymalnie kilkanaście złotych.

Ostateczny kształt proponowanych przez ministra rozwiązań zostanie zaprezentowany na początku września, kiedy zakończą się analizy prawne.

Poczta Polska skutecznie straszy

W 2012 roku raz pierwszy od dwóch lat wzrosła w Polsce liczba zarejestrowanych abonentów RTV. Może to być efekt kontroli Poczty Polskiej, która w ciągu ostatnich dwóch lat wysłała około 3 milionów zawiadomień informujących o konieczności zapłaty i zadłużeniu wynikającym z niepłacenia abonamentu do pięciu lat wstecz. Każdy, kto dostanie takie wezwanie, ma siedem dni na uregulowanie płatności. Jeżeli tak się nie stanie, to Poczta Polska może przekazać sprawę do urzędu skarbowego.
Systematycznie rosną też wpływy z tytułu abonamentu. W zeszłym roku były one o 60 milionów złotych wyższe, niż prognozowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W sumie media publiczne dostały 563 miliony złotych. – W ostatnim czasie więcej osób rejestruje odbiorniki, ale nie jest to bardzo duży wzrost. A większe wpływy pochodzą głównie z tytułu zaległych opłat – komentuje rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Świętokrzyskie nie płaci

W województwie świętokrzyskim telewizory posiada 99,2 procent domów, a radia 80,6 procent. Zarejestrowanych użytkowników jest jednak tylko około połowy posiadaczy tych urządzeń, a płacących abonament – zaledwie 10 procent. Zaległości za 5 lat niepłacenia abonamentu wynoszą nawet 1,5 tysiąca złotych.
- Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku urzędy skarbowe w województwie świętokrzyskim otrzymały do realizacji 62 tytuły wykonawcze wystawione przez Pocztę Polską na kwotę 39.359,38 złotych, ale ta liczba się zwiększa. Poczta rozpoczęła doręczanie wezwań do zapłaty. Jeśli abonent nie zapłaci, wystawiony zostaje tytuł wykonawczy i poborcy skarbowi w całym regionie ruszają do egzekucji – informuje Maria Bojczuk, rzecznik Izby Skarbowej w Kielcach.

 

SPRAWDZILIŚMY

Ile kosztuje abonament?
Każda z osób posiadająca telewizor lub radio powinna za-rejestrować odbiornik i opłacać abonament. W 2013 roku opłata za używanie radia wynosi 5,65 złotych miesięcznie i 61 złotych płacąc z góry za cały rok, a telewizora i radia 18,65 złotych miesięcznie i 201,40 złotych za cały rok.
W 2014 roku miesięczna opłata za używanie radia ma wynieść 5,90 złotych miesięcznie i 63,70 złotych za cały rok z góry, a telewizora i radia – 19,30 złotych miesięcznie i 208,45 złotych za cały rok.

Ile zalegamy?
Na koniec 2012 roku zaległości Polaków z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego wyniosły ponad dwa miliardy złotych. Dłużej niż miesiąc z opłatami zalegało prawie trzy miliony osób. Średnia zaległość wynosiła 773,78 złote – wynika z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Od 2005 roku zaległości Polaków z tytułu niepłacenia abonamentu wzrosły o ponad 1,5 miliarda złotych. W ciągu ostatniego roku zwiększyły się o kolejne ponad 125 milionów.

Elżbieta ŚWIĘCKA
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia