Pierwiosnek Viala zachwyca nietypowymi kwiatami. Sprawdź, jak uprawiać pierwiosnek storczykowaty i kiedy go posiać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Pierwiosnki Viala mają oryginalne kwiaty. Ich wygląd odbiega od tego, co najczęściej kojarzy się z prymulką.
Pierwiosnki Viala mają oryginalne kwiaty. Ich wygląd odbiega od tego, co najczęściej kojarzy się z prymulką. pixabay.com
Pierwiosnek Viala ma wyjątkowo oryginalne kwiaty, które nie przypominają typowych prymulek. Kwitnie też nieco później niż one. Warto go mieć w ogrodzie. Radzimy, jak uprawiać ten ciekawy gatunek, który bywa nazywany pierwiosnkiem storczykowatym. Sprawdź, kiedy go posiać i jakie warunki mu zapewnić.

Spis treści

Pierwiosnek Viala, czyli pierwiosnek storczykowaty

Kiedy myślimy o pierwiosnkach (czyli prymulkach), pierwszym skojarzeniem najczęściej są albo kolorowe pierwiosnki bezłodygowe o dużych i kolorowych kwiatach, albo nieco skromniejsze, ale za to bardzo pożyteczne żółte pierwiosnki lekarskie i zwyczajne.

Pierwiosnek Viala (Primula vialii) wygląda zupełnie inaczej niż one. Wprawdzie też tworzy rozetę lekko wzniesionych, wydłużonych liści, z których wyrastają pędy kwiatowe, ale same kwiatostany prezentują się odmiennie. Mają one postać stożkowatego kłosa – mogą kojarzyć się z szafirkami czy trytomami. W dodatku kwiaty są dwubarwne. Mają czerwone, trwałe kielichy, z których rozwijają się jasnofioletowe płatki korony. Kwiaty otwierają się od dołu do góry kwiatostanu, a dorastają do ok. 40 cm wysokości. Jest też odmiana o białych kwiatach (Alison Holland), ale w Polsce rzadko spotykana.

Warto wiedzieć: pierwiosnki Viala bywają też nazywane pierwiosnkami storczykowatymi (ich popularna angielska nazwa to orchid primrose). Natomiast botaniczna nazwa pochodzi od nazwiska Paula Viala, francuskiego misjonarza, który działał w Chinach, skąd wywodzi się ten gatunek prymulek.

Kiedy kwitną pierwiosnki Viala?

Pierwiosnki storczykowate kwitną w czerwcu i lipcu. Dość późno rozpoczynają wegetację i ich liście pojawiają się dopiero w maju. Trzeba na nie uważać, bo łatwo o nich zapomnieć i uszkodzić podczas pielęgnacji innych, rosnących w pobliżu kwiatów, pieleniu czy dosadzaniu czegoś.

Jak uprawiać pierwiosnki Viala? Miejsce i wymagania

Dla pierwiosnków Viala najlepiej znaleźć przynajmniej lekko ocienione miejsce. Teoretycznie można je też uprawiać w słońcu, ale będą potrzebowały bardzo regularnego podlewania. Ważna jest podłoże, które powinno być żyzne i próchnicze, a jednocześnie przepuszczalne. Bardzo dobrze sprawdzi się ziemia kompostowa. Wiosną i latem pierwiosnki storczykowate potrzebują stale wilgotnej ziemi, jednak zimą nie powinna być ona podmokła. Dlatego warto zadbać o warstwę drenażu i przepuszczalność podłoża, a wiosna i latem o podlewanie roślin. Dobrym wyjściem jest też posadzenie ich na choćby lekkiej pochyłości terenu, żeby nadmiar wody nie zalegał.

Kiedy siać i jak rozmnażać pierwiosnki storczykowate

Te pierwiosnki uprawia się jako rośliny dwuletnie – czyli takie, które zakwitną w drugim roku. Ich nasiona należy posiać w kwietniu-maju, najlepiej na rozsadniku, a w sierpniu lub wrześniu przenieść na miejsce stałe. Ważne jest to, żeby nasiona umieścić w podłożu bardzo płytko (wystarczy je przyklepać). Druga istotna rzecz to temperatura. Te rośliny najlepiej kiełkują, kiedy nie jest zbyt ciepło, czyli w temp. od 10 do 15 st. C. Przy wyższych ich wschody są gorsze. Podczas ich wysiewu warto więc uwzględnić pogodę.
Pierwiosnki Viala można też rozmnażać dzieląc rozrastające się kępy. Robi się to po kwitnieniu. Warto pamiętać o tym zabiegu, bo przy okazji odmłodzimy rośliny, które nie są zbyt długowieczne.

Pierwiosnek storczykowaty w ogrodzie. Z czym go posadzić?

Te pierwiosnki najładniej wyglądają na naturalistycznych rabatach. Można je sadzić w sąsiedztwie np. różnych funkii oraz paproci, bruner wielkolistnych, żurawek, tawułek japońskich i Arendsa. Tylko weźmy pod uwagę wielkość roślin i sadźmy je tak, żeby nie przysłoniły pierwiosnków. Pierwiosnki Viala można także sadzić na skalniakach, najlepiej takich, które znajdują się w lekkim cieniu.
Warto wiedzieć, że te pierwiosnki wytwarzają dużo nektaru i należą do roślin miododajnych. Przyciągają pszczoły, trzmiele i motyle.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom